Vepřové se zelím a s knedlíkem je bezesporu jedním z nejtypičtějších českých jídel. Základem je kvalitně upečené maso a dobře ochucené zelí. A samozřejmě knedlík, ale přípustný je pouze domácí.
Vepřové se zelím a knedlíkem, foto: Jana Kršiaková Minaříková, Topzine.cz
Základem pečeně je maso – máme na výběr z několika variant. Vepřová pečeně se hodí pro ty, kdo nemají rádi mastná jídla a maso mají raději libovější. Je ovšem nutné počítat s tím, že maso může být po dopečení suché. Další variantou je vepřový bok neboli bůček. Ten se hodí pro ty, komu mastnota nevadí. Pečený bůček je chutný, ale pouze pokud je dobře ochucený a dobře upečený.
Poslední variantou je péct krkovičku. Tato varianta je něco mezi pečení a bůčkem. Krkovice je mírně prorostlá, takže se při pečení nevysuší a je šťavnatá, zároveň se však během pečení vypeče tuk, takže maso nebude tak moc mastné.
Co budeme potřebovat:
1 kg vepřové krkovice bez kosti
4 stroužky česneku
3 cibule
1 balíček kysaného zelí
2 lžíce mouky
1 lžíci cukru
Sůl, pepř, kmín, olej
Pečení masa
Stroužky česneku prolisujeme a smícháme se solí podle chuti a se lžící oleje. Maso nakrájíme na větší kostky a promícháme s česnekem a na chvíli odložíme. Mezitím si nakrájíme dvě cibule na půlkolečka a na rozpálené pánvi ji zprudka restujeme asi dvě minuty, pak stáhneme plamen na minimun a cibuli pod pokličkou dusíme asi dvacet minut. Až je cibule měkká a zlatavá, ale ne připálená, byla by pak hořká a tato hořkost by se dostala i do masa.
Když máme cibuli hotovou, přendáme ji do zapékací mísy a promícháme ji s naloženým masem, podlijeme hrnkem vody a dáme péct do trouby. Pečeme asi na 150 °c asi hodinu až hodinu a půl, záleží na troubě. Maso pravidlelně kontrolujeme a pokud je třeba, podléváme.
Dušené zelí
Během pečení masa si připravíme zelí. Kysané zelí dobře propláchneme pod tekoucí vodou a necháme okapat. Zbylou cibuli nasekáme najemno a orestujeme ji na pánvi. Kdo má rád maso, může k cibuli přidat na kousky nakrájenou slaninu. Když je cibule orestovaná, přidáme okapané zelí a podlijeme hrnkem vody. Osolíme, opepříme, okmínujeme a přidáme lžíci cukru. Toto dochucení záleží čistě na vaší chuti.
Pak dusíme pod pokličkou, dokud se veškerá voda neodpaří. Pokud máte zelí raději měkčí, po odpaření přidejte další hrnek vody a duste déle. Když je zelí dostatečně měkké, rozmíchejte v troše vody hladkou mouku a zelí zahustěte. Pak povařte dalších asi deset minut. Pokud je to nutné, zelí dochuťe solí, cukrem či troškou octa.
Vepřové maso se zelím a s knedlíkem, foto: Filip Kršiak
Jakmile je maso dopečené, servírujte se zelím a s knedlíkem.
Dobrou chuť!