Jak nejrychleji připravit knedlík? Jít do obchodu a koupit ho. Ovšem rozdíl mezi kupovaným a po domácku vyrobeným knedlíkem je obrovský. Vyzkoušejte a porovnejte.
Přestože se zdá, že je příprava domácího knedlu náročná, není tomu tak. Stačí mít jen trochu času a trpělivost. Jakmile totiž budete zvládat přípravu knedlíku, budete zároveň umět jednu z nejtypičtějších českých příloh, kterou uplatníte ke každé omáčce.
Co budete potřebovat:
3 rohlíky, nejlépe dva dny staré
2 vejce, žloutky a bílky zvlášť
2 dcl mléka či smetany
100 g hrubé mouky
Sůl, olej
Jak na to
Nejprve nakrájíme rohlíky na kostky a dozlatova je opečeme v troubě. Mezi tím, co se pečou rohlíky, ušleháme z bílků tuhý sníh, aby se sníh lépe našlehal, přidáme k němu špetku soli a pár kapek citronové šťávy. Poté si v míse rozšleháme žloutky s mlékem (či smetanou) a osolíme a opepříme dle chuti.
Jakmile jsou rohlíky zlaté, smícháme je s rozšlehanými vejci a necháme je chvíli odpočinout, aby nasákly tekutinu. Když jsou rohlíky rozmočené, dobře je promícháme, nejlépe rukou. Pak začneme za stálého míchání přisypávat mouku. Důkladně promícháme a necháme chvíli odpočinout. Nakonec vmícháme ušlehaný sníh z bílků, ale mícháme opatrně, aby sníh nespadl.
Vaření knedlíků
Připravíme si kus alobalu, který dobře pomažeme olejem a vytvarujeme na něj šišku z těsta. Alobal zabalíme a na koncích dobře utáhneme. Takto připravený knedlík vložíme do hrnce s vroucí vodou. Hrnec by měl být dostatečně velký, protože knedlík během vaření nabude. Knedlík vaříme asi dvacet minut.
Obměna
Do těsta na knedlíky můžeme dle chuti přidat různé bylinky. Pokud chceme karlovarský knedlík, vmícháme do těsta dvě lžíce čerstvě nasekané petrželky. Pokud chceme knedlík nějak oživit, vmícháme například nasekanou čerstvou pažitku či majoránku.
Dobrou chuť!