Humor Laurence Sterna neosloví každého. Vyprávění Tristrama Shandyho je tragikomické, patetické a humorné. Na druhou stranu vyžaduje řádnou dávku trpělivosti a pozornosti.
RECENZE: Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho. Laurence Sterne boří, rozesmává i nudí. Zdroj: Nakladatelství Academia
Románový vypravěč Tristram Shandy skutečně neváhá líčit své osudy doslova už od kolébky a vinou své neschopnosti vyložit vše jednoduše, zabředá do propletence často zcela bezvýznamných epizodek, úvah a jiných odboček.
Irský rodák Laurence Sterne (1713-1768) vystudoval teologii na Univerzitě v Cambridge. Stal se farářem a zároveň spisovatelem, jehož asi nejvíce proslavil právě humoristický román Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho.
Po většinu doby se Tristram Shandy z děje zcela vytrácí a hlavní role se chápou zvláště jeho příbuzní. Mezi ně patří například věčně nevrlý Tristramův otec Walter, jeho matka Alžběta či sarkasticky sžíravý, racionální strýc Toby. S výjimkou toho, že je Tristram Shandy svobodný, vychrtlé postavy a narodil se roku 1718, lze o jeho charakteru usuzovat hlavně z vypravěčských stanovisek a komentářů.
Sternův chaos versus uhlazenost doby
Ústy roztěkaného Tristrama totiž ze sebe Sterne vedle vtipných postřehů i absurdních zápletek chrlí vlastní názory a postoje, dokonce i filosofické úvahy. Nejednou kupříkladu cituje a rozebírá Johna Locka.
Celá ta nesourodá směs povídek, myšlenek a úvah, které Stern navíc klade za sebe bez ladu a skladu, jak mu zrovna přijdou na mysl, je velmi nepřehledná. Přeskakuje v čase, načíná myšlenku, aby ji vzápětí opustil a o pár kapitol dále se k ní vrátil.
Jaká to případná kapitola o náhodách se mi z toho vyklubala! Mám po starosti! zvláštní kapitolu psát nemusím, však jich mám už tak dost rozdělaných – Copak jsem světu neslíbil kapitolu o uzlech? dvě kapitoly o pravém a nepravém konci u ženy? kapitolu o knírku? kapitolu o přátelích – kapitolu o nosech? – Ba ne, tu mám hotovou – kapitolu o cudnosti strýčka Tobyho: nemluvě ani o kapitole o kapitolách, tu dopíši ještě před spaním.
Sternův chaos ostře kontrastuje s jasně strukturovanými díly jeho současníků (např. Daniel Dafoe či Henry Fileding). Boří tehdejší tradiční výstavbu románu, předbíhá tak značně svou dobu a přibližuje se naopak slavnému proustovskému proudu vědomí.
Pod na první pohled pomateným chaosem se ovšem skrývají humorná vyprávění, v nichž se střetává skutečnost s fantazií, vážnost s rozpustilostí, obhroublost s jemností, přítomnost s minulostí.
Hej! – ty tam, posluho! – tumáš půl šilinku – skoč mi tamhle do knihkupectví a zavolej mu nějakého námezdního kritika. Ať je to který chce, ochotně mu dám korunu, pomůže-li mi svým heverem dostat otce se strýčkem Tobym až na kutě. […] Tak co, kamaráde! Dostal jsi otce a strýčka Tobyho se schodů až na kutě? – A jak si to dokázal? – Že jsi dole pod schody spustil oponu – však já jsem si to myslil, že jinak to ani nepůjde – Tu máš korunu za námahu.
Stern si coby velký fabulátor bezostyšně vymýšlí a hraje si se čtenáři a čtenářkami jako kočka s myší. Libuje si v absurdních zápletkách a dvojsmyslných narážkách. Jeho postavy vyvádí pošetilé kousky a nevyhýbá se jim ani Stern sám. Dopustil se hned několika typografických hříček, když například nevysázel část text nebo zpřeházel některé kapitoly.
Laurence Sterne se při psaní knihy musel jistě bavit. Že se budou bavit i dnešní často spěchající a roztěkaní čtenáři a čtenářky už tak jisté není.
Název: Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho. Název originálu: The Life and Opinions of Tristram Shandy Gentleman. Autor: Laurence Sterne. Překlad: Aloys Skoumal. Počet stran: 480. Nakladatelství: Academia, Praha, 2014. Doporučená cena: 395 korun
Hodnocení: 70%