Činoherní Studio z Ústí nad Labem navštívilo Prahu, aby vyhlásilo soutěž I love Depeche Mode o největšího Depešáka všech dob. Jak to dopadlo, jsme se přesvědčili v kulturním centru Zahrada na Jižním Městě.
Černá kožená bunda a symbol DM, to jsou hlavní znaky Depešáků Foto: Pavel Svoboda
Seděli jste už v hospodě a zaposlouchali se do hovoru sousedního stolu podezřele vypadajících lidí, kteří se zaslepeně bavili o jediné hudební skupině s obdivnou zarputilostí? Pokud ne, o nic jste nepřišli, ale samotní autoři Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha takový hovor jistě zažili nebo možná sami prožili.
Každopádně velmi přesně vystihli myšlení a jednání fanatických obdivovatelů tzv. Depešáků, které promítli do inscenace Strange Love.
V případě, že by se příběh odvíjel pouze v hospodě nad pivem a utopencem, byl by příběh prázdný a bezduchý. Avšak v podání ústeckého činoherního souboru se před vámi rozvíjí komplikovanější průzor do příběhů jednotlivých soutěžících. Postupně zjišťujeme, že jsou osoby propojeny nejen svou oblibou ve slavné skupině, ale vzájemnými osobními vztahy.
Depeche Mode ještě někdo poslouchá?
Za zdánlivě nevinným obdivem se skrývá mnohem komplikovanější útěk z vlastního nicotného světa jednotlivých postav. Ludvík (Marek Taclík) pořád žije v době bývalého režimu, kdy Depeche Mode představovali vše, co pro něj bylo důležité. Fankluby, srazy a tajné poslouchání rádia, to už je dnes pouhým přežitkem jinak prázdného života řidiče dodávky. I přesto věří, že právě on se stane tím největším fanouškem DM v Čechách.
Vanda (Zuzana Onufráková) a Michal (Jiří Maryško) tvoří pár, nebo snad ne?
Do hotelu Družba, kde se soutěž odehrává, přijíždí také prapodivný čtyřlístek, který štěstím oplývá jen velmi vzdáleně. Milena (Marta Vítů) se věkově míjí s ostatními fanoušky a jako učitelka a rozvedená matka si hledá své místo na slunci. Kožená bunda a černé kalhoty je dobrá, ač neúčinná ochrana před vlastní nerozhodností a strachem ze stáří.
Skupina Depeche Mode byla založena v Anglii v roce 1980 a první album se jmenovalo Speak & Spell.
Milenin syn Michal (Jiří Maryško) se svou přítelkyní Vandou (Zuzana Onufráková) řeší všední problémy nespokojeného vztahu, kdy ona vyvolává konflikty a on je vůči všemu flegmatický. Tím se dostávají do začarovaného kruhu nesmyslných dialogů, kdy každý poslouchá jen sám sebe.
Nejsmutnější figurkou se může zdát Jaromír (Jaroslav Achab Haidler), který přichází jako jediný v bílém obleku a s DM nemá vlastně vůbec nic společného. I přesto, že se do soutěže připlete pouze proto, aby zapůsobil na Milenu, nakonec má ze všech největší šanci vyhrát. Jako jediný si však dokáže uvědomit realitu a podívat se vlastnímu osudu a hlavně pravdě do očí. Ač působí smutně a zoufale, jako jediný není pokrytecký ke svému postoji a paradoxně je nejvíce svou vlastní osobností.
Ludvík (Marek Taclík) by pro Depeche Mode dýchal
Strange Love přesně popisuje náplň celé hry. Divná láska je všude kolem nás. Každá postava prožívá svou formu divné lásky, Jaromír k nedobytné Mileně, Vanda k Michalovi, Michal snad sám k sobě, Ludvík ke svému kamarádovi Gorovi. Ale všechny v tuto chvíli pojí hlavně divnoláska k Depeche Mode, která o této hrstce fanoušků nemá ani ponětí.
Zdánlivě ponuré téma zabalil autor do humorného balicího papíru a převázal stuhou smíchu. Dlouho jsem se nenasmála tak jako při této inscenaci. Přesně mířené dialogy vystavěné na jednoduchosti postav, které však nepostrádají svá přání, touhy a naděje.
Marek Taclík jako řádný Depešák
Velmi originální a přesto tak známý a všední humor, jako by jej autoři zachytili ve zmíněné hospodě a vypustili v divadle. Žádné klišé a prvoplánové repliky. Naopak velmi oceňuji excelentní výběr herců počínaje Markem Taclíkem, který Ludvíka zahrál velmi přesvědčivě, ostatně jako všechny své role. Markovi to evidentně sedí jak ve filmu, tak i v divadle.
Jiřího Maryšku jsem chválila již v dramatu 32 hodin mezi psem a vlkem a popravdě jsem ráda, že jsem viděla jeho další stránku, trochu egoistického a volnomyšlenkářského syna nevyrovnané matky. A chválit jej ani pro tentokrát nepřestanu. Zuzaně Onufrákové to v černé velmi slušelo a už jen její hlas je pro mě zárukou, že mě bude bavit. Nezklamala mne a opět ukázala rozmanitost svého hereckého menu.
Představení se nedá snad nic vytknout. Jeho délka je příznivá a místo přestávky vyplní mezičas recitace českých překladů velmi duchaplných písní Depeche Mode. Takže chcete-li se pobavit, zavítejte do Ústí nad Labem a rozhodně nebudete litovat.
Strange Love
Činoherní Studio Ústí nad Labem
režie: Thomas Zielinski
hrají: Marek Taclík, Jiří Maryška, Zuzana Onufráková, Marta Vítů, Jaroslav Achab Haidler, Nataša Gáčová, Kryštof Rímský
hodnocení: 5*****