Psychologický thriller Beze stopy s detektivní zápletkou z pera debutantky Jane Caseyové patří mezi záležitosti na jedno nadechnutí, a to i přes svůj značný objem. Otázka je jasná: stojí tato detektivka za přečtení, anebo nikoli?
Caseyové se daří udržovat plynulé tempo příběhu i poutavou atmosféru. Foto: sxc.hu
Mezi mladou učitelkou Sárou a její matkou stojí zeď, kterou lze jen těžko překonat. Zeď má pevné základy, za současnou situací stojí ztráta Sářina bratra. Nevyslovené výčitky, neschopnost zapomenout či odpustit a bezděčný pocit viny. Tento začarovaný kruh přeruší až situace, kdy Sára najde tělo své žákyně Jenny.
Jane Caseyová (1977) se narodila a vyrostla v Dublinu. Po studiích na Oxfordu se usadila v Londýně, kde žije se svým manželem. Je autorkou úspěšných detektivních románů (Oheň, Pomsta), které budou brzy dostupné na českém trhu. V současné době Caseyová pracuje na své čtvrté knize.
Caseyové se daří udržovat plynulé tempo příběhu i poutavou atmosféru, to vše díky promyšlenému načasování při odhalování nových stop a indicií. Matematicky se dá příběh znázornit pravidelnou sinusoidou, kde jednotlivé vrcholy značí nová odhalení a zvraty v ději, prohlubně naopak retrospektivní návraty odhalující pozadí příběhu.
Bystrá pozorovatelka lidského charakteru
Napínavé atmosféře thrilleru Beze stopy značně přispívá i dobrý pozorovací talent. Caseyová umí poměrně zdařile odhadnout lidský charakter. Nejnepatrnější pohyby obličeje svých postav dokáže zachytit na stránkách své knihy, přidat jim psychologický rozměr a vykreslit barvitou a komplexní osobnost hrdiny či hrdinky.
Podobným způsobem je propracovaná také zápletka děje, která se větví do dvou časových linií. Retrospektivní úroveň sleduje historické kořeny problému a dává nový rozměr pásmu, které se naopak odehrává v přítomnosti. Ke konci knihy se tato dvě pásma propojí a dochází k jejich bolestivému, ale přesto vysvobozujícímu vysvětlení.
Byl sice vyšší než většina chlapců jeho věku, ale to jeho proporce nezachránilo. Maso se mu rolovalo na pažích a u kloubů tvořilo faldíky. Sádelnaté tělo pokrývalo triko velké jako stan. Dole měl tepláky a byl naboso, takže jsem mohla vidět oteklá, zdeformovaná chodidla s přerostlými žlutými krabatými nehty. Měla modrou barvu, což prozrazovalo špatný krevní oběh, to ubohé tělo bylo příliš vyčerpané vlastní váhou a nemohlo uspokojivě fungovat.
Caseyová se v Beze stopy nebojí poukázat i na takový druh zločinu, který pro ni představuje vliv médií na lidské masy a jejich snadnou manipulovatelnost.
Sára se se svými rodiči stala terčem pomluv poté, co média přišla s možností, že vinu za smrt bratra nesou Sářini rodiče. I když vina nikomu prokázána nebyla, lidských pomluv a ústrků se Sára nezbavila a ve stínu této zášti musela vyrůstat.
Detektivka s psychologickým nádechem
Kniha Beze stopy se nad svůj detektivní žánr, do kterého je zařazena, povyšuje i atypickým motivem zločinů. Veškeré zlo v thrilleru pramení totiž v dobru. Všichni, kteří se v Beze stopy dopustili zločinu, neměli za prvotní cíl svůj vlastní prospěch. Chtěli pouze pomoct nebo udělat radost osobě, na které jim záleželo. Z jejich perspektivy se tak nedopustili ničeho zlého.
I přes veškerou chválu je Beze stopy v základu jen detektivkou. Po strhujícím závěru a následném pětiminutovém zírání do tmy s otevřenými ústy zůstane kniha ležet netknutá a vlastně nebude potřeba se k ní vracet a číst znovu. Nutno ale přiznat, že i za toto jedno přečtení kniha tak či onak stojí.
Název: Beze stopy. Originální název: The Missing. Autorka: Jane Caseyová. Přeložila: Jarka Stuchlíková. Vydalo nakladatelství Argo 2012, 344 stran. Doporučená cena 359 korun.
Hodnocení: 75 %