Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Strážce sadu. Cormac McCarthy se navrací k autenticitě života

Redakce

Redakce

28. 9. 2012

OBR.: Výsek obálky knihy Strážce saduBaladický románový debut dnes již ceněného a uznávaného Cormaca McCarthyho Strážce sadu (1965) líčí divokou přírodu Appalačského jihu, drsnost a zarputilost života i nevšední přátelství chlapce s pašerákem whisky, které spojuje více než jen mrtvola hochova otce.

OBR.: Výsek obálky knihy Strážce sadu

Strážce sadu tuší, že svět, jenž znal, pomalu končí.                                                                                                            Zdroj: nakladatelství Argo

Ačkoli jde o první McCarthyho román, není to z jeho stránek patrné. Již zde McCarthy naplno projevuje svůj vypravěčský talent bez známek začátečnické nejistoty nebo hledání se. A navíc už ve Strážci sadu se objevuje celá řada motivů, která je bytostně vlastní i pozdější McCarthyho próze – vyvrhelové společnosti vzdorující uniformnímu tlaku společnosti, násilníci a psychopati ztělesňující nejhorší zlo, tichý obdiv k vznešenosti divoké přírody a mnohé další.

Cormac McCarthy (1933) se dnes už může směle řadit vedle Williama Faulknera a dalších mezi klasiky americké literatury. Knihy jako Všichni krásní koně (1992) nebo Tahle země není pro starý (2005) mu vynesly chválu a obdiv publika a post-apokalyptické podobenství Cesta (2006) dokonce Pulitzerovu cenu.

Děj románu je zasazen do prostředí nespoutaného Appalačského jihu ve třicátých až čtyřicátých letech. Nespoutanost tohoto světa se přenáší i na jeho obyvatele, kteří v okolí Tennessee našli domov, jsou houževnatí, zarputilí a soběstační, stojí vysoko nad zákony lidské společnosti a morálky.

Ryzí autentičnost života je samozřejmostí

Starý Arthur Ownby, strážce sadu, nehlídá jen klid ve větru se pohupujících jabloní, ale dohlíží i na mrtvolu bezejmenného cizince, která se bůhvíjak jednoho dne ocitla v betonové nádrži na vodu. S puškou v ruce brání právo pálit si podomácku whisky a neplatit z ní daně. Hlídá starý, téměř až mytický svět, který pomalu s jeho generací končí.

Chvíli šel a dostal se k mýtině, kde byl v chabém světle prořídlým lesem vidět svah, který se předkláněl jako vodopád, takže se na jeho dolní konec nedalo dohlédnout; žluté tečky jako dírky po špendlíku, světýlka z chalup i domků, mezi nepravidelně svítícími světluškami nepřetržitě plápolají teplo a život. Štěkot psa. Přidřepl si na cestě na jedné noze, hůl si opřel o rameno; nabral hrst teplého prachu a nechal ho protékat mezi prsty. Z údolí stoupal vánek.

Svět, v němž se život lidí odehrává v těsném sepětí s přírodou, kde žití bolí, avšak zároveň je pro svou autentičnost daleko intenzivnější a plnější.

Navzdory až lyrickým líčením přitom McCarthy tento svět nikterak neidealizuje, nezakrývá i jeho drsnou, bídnou a brutální tvář. V románu projevuje i jistý sklon k bizarnosti, když spolu protíná osudy malého chlapce Johna Wesleyho Rattnera a mladíka Mariona Syldera.

Nevšední svazek

Malý chlapec nachází v mladíkovi ztraceného otce. Ani jeden z nich ovšem netuší, že nebýt Syldera, na lov mývalů by kluka brával jeho otec a ne problémový mladík, pohybující se při pašování whisky na pokraji zákona. Marion Sylder totiž během jedné z nočních projížděk ve svém voze v sebeobraně zabije neznámého muže. Ten muž byl Kenneth Rattler, otec Johna Wesleyho Rattnera.

Ráno. Ležel tváří na prašné silnici a všechno viděl z dětské perspektivy: hever připomínající padlý strom a za ním ten muž s obličejem obráceným vzhůru jako nějaký mírný obr, který se ukládá ke spánku. Kamení na silnici vrhalo dlouhé stíny, vzbudili se první ptáci.

OBR.: Obal knihy Strážce saduSpletitost a propletenost románových vztahů se zrcadlí i ve výstavbě knihy. Děj Strážce sadu se odehrává napřeskáčku v prostoru a čase, navíc ho prostupují vzpomínky některých postav, které místy příběh spíše zatemňují, než osvětlují. Román rozhodně nelze považovat za oddychovou četbu.

Čtěte také: Cormac McCarthy od krvavého westernu k post-apokalyptické vizi

Přesto do sebe nakonec jednotlivé díly mozaiky příběhu zapadnou a odhalí složitou strukturu poutavého a strhujícího postmoderního románu, který si, coby autorova prvotina, zaslouží chválu a uznání.

 

 

Název: Strážce sadu
Název originálu: The Orchard Keeper
Autor: Cormac McCarthy
Překlad: Jiří Hrubý
Počet stran: 226
Vazba: vázaná
Formát: 125 x 205
Nakladatelství: Argo, Praha 2012
Doporučená cena: 288 korun

Hodnocení: **** (75%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Strážce sadu. Cormac McCarthy se navrací k autenticitě života