Snímek Špinavý trik (American Hustle) vstoupil do všech kin a v zámoří si jeho režisér David O. Russell získal opět po roce obdiv všech kritiků a získal několik nominací na Oscara. Otázka zní, zda zaslouženě.
David O. Russell se blýskl téměř přesně před rokem filmovou adaptací knihy Terapie láskou (v hlavních rolích Jennifer Lawrence a Bradley Cooper), na kterou akademici slyšeli. Příjemně hodnocený byl i režisérův předchozí snímek Fighter (s Christianem Balem v hlavní roli).
V současném filmu spojil obsazení dvou zmíněných snímků, což je zřejmě plus, a vzal téma, které nikomu absolutně nic neříká, a zpracoval jej stylem, který mu je vlastní. To už takové plus není.
Špinavý trik je čistý O. Russell
Filmy Davida O. Russella jsou velmi specifické, a ne každému jsou po chuti. Špinavý trik nese všechny znaky pro něho typické. Dialogy jsou dlouhé, pomalu gradované, zato s vtipnou třešničkou na konci. Příběh se vyvíjí pomalu a pozvolna a u tohoto tempa ještě odskakuje tu do soukromí jedné postavy, tu do soukromí druhé postavy.
Chvílemi také nevíte, jestli se díváte na gangsterku, parodii, nevinnou komedii anebo na romantické drama o nepřízni osudu. A navíc, podle synopse, plakátů, trailerů a všech možných indicií se zdá, že hlavním tématem filmu jsou podvody a podfuky. Nenechte se zmást.
Filmy O. Russella mají vždy jako hlavní téma vztahy (ať už více či méně karikované), jen je vždy třeba je jako korálky navléknout na nějaký příběh. V tomto případě je to zlodějina. Pokud se tedy těšíte na jízdu ve stylu Dannyho parťáků, těžko se jí dočkáte. Tenhle film je o lidech. Dokonce i závěrečný zvrat připomíná spíš valčík než jízdu na horské dráze. Tohle není zkrátka ani Aronofsky, ani Nolan. Je to O. Russell.
Do všech světových stran
Na příběh lze pohlížet jedinou optikou. Musíte si položit otázku, co od něho čekáte. Pokud vás dosavadní řádky nepřesvědčily, ty následující to už nezmění. A jelikož snímek neuchvacuje diváka příběhem, snaží se oslnit hereckým ansámblem. Film se věnuje příběhu čtyř postav, podvodníka, jeho milenky, jeho manželky a detektiva, který chce po všech třech vyšplhat v kariérním žebříčku.
Tři postavy pro konflikt bývají zárukou kvality, čtyři už jsou problém. Zvláště, když se film věnuje všem stejně, a to znamená velmi povrchně. Divák ani nedostane čas, aby se s některou z nich ztotožnil, pronikl do jejího nitra, a tak mu i během snímku přijde, že jejich jednání je neodůvodněné a nelogické.
Ze všech herců je třeba vypíchnout výkon Christiana Balea. Jeho génius se tu skrývá pod panděrem, přehazovačkou a slizkým přízvukem. Pokud si někdo zaslouží oscarovou nominaci, je to on. Zdatně mu sekunduje i Amy Adams, která proti očekávání jistě překvapuje (a rozhodně tomu napomáhá její garderoba šatů, jejichž výstřih sahá až k opasku).
Na druhou stranu se nemohu zbavit dojmu, že Jennifer Lawrence a Bradley Cooper jsou ve filmu jen proto, že jsou oblíbenci režiséra. J-Law hraje semetriku s prakticky těmi samými výrazy a pohyby jako v Terapii láskou a Bradley Cooper si tu zas zopakoval roli blbečka ze snímku Nesvadbovi. Nehrají sice vyložené špatně, ale nepřidávají své postavě nic navíc.
Za plus se dají považovat vtipně vystavěné dialogy, některé herecké výkony, a i hudba působí nenásilně a dodává filmu správnou atmosféru. Každopádně těžko říct, jestli je Špinavý trik filmem, který se vám zaryje do paměti.
Verdikt Petra Běleckého
Jste-li fanouškem Jennifer Lawrence (a jejích hysterických záchvatů, při kterých koulí očima), Bradleyho Coopera (s loknami), Amy Adams (po většinu času s poodhalenými ňadry), či režiséra Davida O. Russella (který se nemůže rozhodnout, zda bude točit filmy nezávisle nebo komerčně), je Špinavý trik film přímo pro vás.
Pokud nejste ani jedno z toho, film vás uhrane pouze výkonem, jako vždy famózního, Christiana Balea. Což vlastně taky není k zahození. Sečteno podtrženo American Hustle je pro specifického diváka dobrý film, ale obecně nepatří k tomu nejlepšímu.
I proto si své oscarové nominace nezaslouží (snad s výjimkou Christiana Balea), ačkoli podle vkusu akademiků se dá očekávat, že nějaká ta soška na konto filmu přibude (například pro Jennifer Lawrence). Ale kdo my jsme, abychom polemizovali nad rozhodnutími povolanějších, že?
Hodnocení: 60 %
Verdikt Oldřicha Mánerta
Film, který nemá tvář. Neví, čím chce být. Jestli odlehčenou stylovkou po vzoru Dannyho parťáků, nebo filmovou mozaikou podobnou Scorseseho Mafiánům. Režisér tak přes sebe patlá úsměvné momenty s těmi vážnými bez jakéhokoli smyslu, víří s kamerou a snaží se být cool. Není.
Vše tak zachraňují jen sympatičtí a skvěle hrající herci, byť se jedná o castingový fail epických rozměrů. Christian Bale jako plešatící pupkáč a Bradley Cooper s ovcí na hlavě? Deset oscarových nominací budiž další záhadou v myšlení zámořských akademiků. Průměrný film? Rozhodně. Oscarový? Ani omylem.
Hodnocení: 50 %