Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Skvostná země Grace McCleenové. Když je Bůh tam, kde má být rozum

Redakce

Redakce

14. 11. 2012

Prvotina mladé britské autorky Grace McCleenové s názvem Skvostná země sklízí úspěchy ve všech šestnácti zemích, do jejichž jazyků byla přeložena. Britský deník The Sunday Times dokonce zařadil McCleenovou mezi čtyři nejpozoruhodnější debutanty roku 2012.

 

FOTO: Dívejte se na svět střízlivýma očima

Grace McCleenová se narodila do rodiny náboženských fundamentalistů, kteří každým dnem očekávali konec světa. Z tohoto úzce vymezeného prostředí, jehož hranice tvořily pravidelné návštěvy náboženského společenství a zdi dětského pokoje, vznikl svérázný debut o složité cestě desetileté Judity.

A víra tvá tě uzdraví

Zrodila se kniha s názvem Skvostná země. Hlavní hrdinka Judita žije sama se svým otcem. Pro její víru ji ve škole šikanuje spolužák Neal a jeho parta. Jediné místo, kde se cítí v bezpečí a kde nalézá pochopení, je právě skvostná země.

Tento svět se skládá z nejrozmanitějších nepotřebných věcí, které Judita našla doma nebo venku, a zabírají tak větší část jejího pokoje. V podstatě je to jakási zmenšenina skutečného města, ve kterém Judita žije, ovšem s tím rozdílem, že sem nemůže žádné zlo.

Čtěte také: RECENZE: Malý Američan. Opisoval Andrew Taylor od Charlese Dickense?

Skvostná země symbolizuje zemi zaslíbenou, ve které bude po Armagedonu Judita žít spolu s maminkou a tatínkem.

McCleenová v příběhu vzpomíná na dětství spojené s náboženstvím a vírou v Boha, což v jejím životě tvořilo zřejmě důležitou část. A právě Bůh má v románu zvláštní postavení. Mýtus moudrého a tajuplného starce či všeobjímajícího míru a pokoje je svržen. Bůh Grace McCleenové připomíná spíše protřelého mafiánského bosse se sklony k pletichaření, zneužívání a krutosti. Právě tento Bůh je na konci knihy Juditou zavržen a vítězí lidský rozum.

NA POČÁTKU byl prázdný pokoj, trocha prostoru, trocha světla a trochu času. Teď udělám pole,“ řekla jsem a udělala je z prostírání, koberce z hnědého manšestru a plsti. Potom jsem udělala řeky z krepového papíru, fólie a alobalu a hory z tvrzeného papíru a stromové kůry. A dívala jsem se na pole, na řeky a na hory a viděla, že to je dobré.

Spletitá cesta životem se odehrává především v Juditině hlavě. Zpočátku je sevřená boží mocí a přesvědčením náboženského společenství, které svým členům vštěpuje, že cokoli konat na tomto světě je zbytečné, protože každým dnem nastane Armagedon a všem strastem bude konec.

Román, nebo báseň?

OBR: Grace McCleenová: Skvostná zeměMcCleenová pro svou Skvostnou zemi zvolila optiku desetiletého dítěte. Judita však patří mezi netradiční hlavní hrdinky.

Přes svůj nízký věk je velmi moudrá a přemýšlivá, s otcem si například neustále čte Bibli, což se samozřejmě odráží i na jejím jazyku. Chvílemi jako by ústy desetiletého dítěte promlouval hlas dospělého člověka.

Za celou kapitolu by pak vydal jazyk knihy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Skvostná země Grace McCleenové. Když je Bůh tam, kde má být rozum