Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Recenze: Šest diamantů a Láska až za hrob. Jak se nám Petr Heteša vrátil z mrtvých

Jan Nohovec

Jan Nohovec

15. 5. 2010

!SPECIÁL!Petr Heteša publikoval hlavně na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy nastalo všeobecné obrození naší fantastiky. Pak se na mnoho let odmlčel, ale v druhé polovině první dekády nového tisíciletí se vrátil s dvoudílným románem Šest diamantů, na jehož úspěch později navázal samostatnou knihou Láska až za hrob.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Kyberpunk se vrací

Stejně jako se v nových knihách vrátil už polozapomenutý Petr Heteša, vrátil se stejně polozapomenutý kyberpunk, který v posledních letech slaví malé obrození. (Postkyberpunk?) Jak Šest diamantů, tak Láska až za hrob staví na motivech amerického Hnutí z osmdesátých let a stejně jako u něj se napřed objevuje ta složka punk a až mnohem později, s přibývajícími stránkami, ta kyber. V prvním románu je zajímavé prostředí, v tom druhém zase příběh.

Města Philadelphia a New York postupem let a vývojem civilizace srostla v Šesti diamantech do jednoho obrovského celku, kterému se začalo říkat Philadyork. Konurbace má stejně jako každé (jakkoliv velké) město své centrum a svou periferii. Centrum se skládá z betonu a oceli, konstrukcí, které jdou hluboko pod zem a vysoko do vzduchu, z jednolité masy stavebních materiálů, která dává formu všemožným atriím, pasážím nebo tunelům pro bezpočet linek metra. Periferie zase vypadá jako jeden obrovský slum plný zkrachovalých existencí, ilegálních gangů a protistátních akcí. A je v tomhle případě jedno, jestli mluvíme o těch slušnějších částech jako panelákové satelity, nebo o skutečně periferních „vesničkách“, kde byste výstavní jihočeské selské domky opravdu nenašli.

Lásce až za hrob se zase všechno točí kolem stejnojmenné semestrální práce od mladé a inteligentní studentky, které je jen tak trochu do větru. Téma oné práce se točí kolem incidentu, který se před lety stal ve městečku Lewittown. Několik lidí z jedné firmy tam tehdy skupinově zešílelo, aniž by k tomu měli jediný racionální důvod. Případ zůstává stále zahalen tajemstvím a stal se terčem mnoha investigativních žurnalistů, jenže až mladá hrdinka, zdá se, náhodou vyřešila, co se tam skutečně stalo. A teď ji kvůli tomu honí baltimorská pobočka FBI.

Akce, detektivka a dialogy

… asi tak by se daly shrnout tři základní pilíře, na nichž Petr Heteša staví své příběhy. Šest diamantů a Láska až za hrob jsou si v mnoha věcech dost podobné. V obou kolotoč událostí rozjede detektivní zápletka, která se vine celou knihou jako barevná niť ozvláštňující akční scény. Pokud pomineme výbušnou směs kyberpunkových a detektivních motivů, Petra Hetešu spolehlivě poznáte ještě podle třetího poznávacího znaku, dialogů. Ty se objevují téměř na každé stránce, občas v nich figurují třeskuté hlášky, a posouvají děj dopředu.

Na druhou stranu, obě knihy mají i některé rozdílné rysyi. Šest diamantů se autorovi s ubíhajícími stránkami trochu vymklo z rukou. V centru Philadyorku se zdržujeme jen na počátku a poté už se tam vůbec nevracíme, jako kdyby nebylo, o co stát, a román měl ubíhat dál, ignorujíc všechny motivy, které jsme ve středu konurbace zanechali. Pravda, psát o přestřelkách na místech, kde jsou všude kamery, která hlídá oko velkého bratra, by nebylo nejlehčí, ovšem hrdinův útěk z centra města na periferii, kde se příběh roztéká do akčních pasáží, aby byl ukončen poměrně ráznou pointou, také není nejlepší.

Z pozdějšího románu Láska až za hrob už je vidět, že se autor stihl trochu vypsat, a tak je jeho jazyk mnohem přitažlivější a mnohem spolehlivěji vás udrží u akcí nadupaných scén. Rovněž i detektivní zápletka poutá mnohem víc pozornosti, než tomu tak bylo v předchozím románu a je jasné, že Heteša se polepšil. I když jenom do určité míry, protože kompozice románu se pořád podobá tomu samému schématu. Nekončící akce pomalu začíná převládat nad logikou příběhu, a tak to autor drasticky usekne dřív (navíc ještě polootevřeným koncem, který by si žádal o další pokračování), než bude skutečně pozdě.

Pokud jste od Petra Heteši ještě nic nečetli, pak vám skutečně stojí za tu námahu sehnat si jedno z jeho nyní už pěti novodobých děl (starší se budou shánět o poznání složitěji) a začíst se do jeho stránek. Pravda, musíte na něj mít náladu, protože pokud jste právě dočetli nějakou hlubokomyslnou filozofickou sci-fi, pravděpodobně vám bude chvíli trvat, než se na akční knihy, které by někdo označil za vlakové čtivo, budete dívat z toho správného úhlu.

Při volbě toho správného knižního hřbetu z novodobé bibliografie Petry Heteši by také stálo za úvahu, jaký mix prvků byste četli nejraději. Více akce? Cybrain. Méně akce, detektivní zápletka? Láska až za hrob. Vypiplaný kyberpunk? Šest diamantů. Detektivní fantasy? Démoni jsou věční.

Název originálu: Šest diamantů (Šedozelené oči Ley Lynseyové, Obrysy a stíny) / Láska až za hrob
Autor: Petr Heteša
Obálka: Grigory Viatkin / Dan Černý
Počet stran: 228, 290 / 312
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Wolf Publishing, Praha 2007 / Epocha, Praha 2008
Doporučená cena: 99 Kč, 99 Kč / 139 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Šest diamantů a Láska až za hrob. Jak se nám Petr Heteša vrátil z mrtvých