Klasika nestárne. Jinak tomu není ani v případě britské legendy Williama Shakespeara. Existuje na tisíc způsobů, jak jeho dílo přiblížit divákovi. V plzeňském Divadle Dialog našlo jeden způsob studentské uskupení Tomáš Jedno.
Hamlet (Filip Malý) a Horacius (Václav Šindelář) v inscenaci Sakra Hamlet Zdroj: Zuzana Malá, DD
Původní zpestření hodiny angličtiny se dočkalo zpracování na prknech Divadla Dialog v Plzni. Scéna divadla nechává spatřit světlo světa neotřelé, avšak ambiciózní projekty. Do titěrných útrob Dialogu se nevměstná více než šedesát lidí, a tak je atmosféra velmi komorně laděná.
Jako na všechny inovativní pokusy se snahou oživit stojaté vody českého divadelního povědomí se zpočátku pohlíží skepticky. Příjemným zjištěním potom je, že ne všechny horkou jehlou spíchnuté refresh akce by měly směřovat k rychlému zániku.
Sakra Hamlet je inscenací vskutku osvěžující a mířící k elitě v kategorii nezávislé produkce, dá-li se tak nazvat aktivita skupinky mladých (ne)herců. Ti se v čele s Václavem Šindelářem, kterému tímto třesu pravicí za skvělý kulturní zážitek, rozhodli neponechat náhodě tristní stav všeobecné znalosti mladé generace.
Na začátku se s autorem nového Hamleta seznamujeme coby s přítelem hlavního hrdiny Hamleta a vypravěčem celého příběhu. Tady je ještě prostor k určitým předsudkům vůči do očí bijící amatérnosti. Ovšem ta, možná ne záměrně, celé exhibici dominuje. Proto již při druhé scéně pomýšlíte na podobnost se stylem Divadla Járy Cimrmana.
Hamlet v humorném pojetí boduje
Ostrovtip obsažený v literárních hříčkách ve spojení s detailní znalostí Shakespearovy veleslavné hry je fungujícím prostředkem k získání pozornosti celého hlediště. Diváci se skutečně od začátku do konce smějí, a to není u dramatu tohoto typu běžné. Kdo by se smál zamotané situaci královské rodiny, v níž prim hraje zrada, vraždy a intriky?
Hamlet, princ dánský, symbolizuje rozervanost lidské duše toužící po zachování si čistoty a zároveň vykonání spravedlnosti. Zde je hercem prezentován jako trochu přihlouplý bonviván groteskně se pohybující po jevišti za doprovodu Horacia.
Gertruda a Claudius s Poloniem a sluhou
Pitoreskní postavičkou je i Claudius, Hamletův strýc a vrah Hamletova otce, dánského krále. Zlosyn v podání mladičkého drobného herce-amatéra v páru s Hamletovou matkou Gertrudou v bravurním pojetí náctileté ochotnice pobaví. V již zmíněné nedokonalosti hereckého projevu se skrývá síla celého představení. Jindy otravné přehrávání se tady jeví jako důmyslně promyšlený tah, kterak hře vtisknout punc originality.
Moderní klasika vzdělává publikum
Sakra Hamlet chce své diváky nejen pobavit. Jedním z motivů, proč hru veřejnosti představit, je snaha nasoukat do mladých hlav něco málo z nesmrtelné klasiky světa Shakespearova vytříbeného jazyka. Humor je nenásilnou cestou, jak předat tradiční látku těm, co možná znalostmi renesančního umu barda světového dramatu políbeni nejsou. Nenápadně tvůrci divákům podávají příběh o vině, hrdosti a prohnilosti královského státního aparátu.
Doba nepřeje konzervativcům, proto není ničím zvláštním, že i slavné být či nebýt musí být zasazeno do děje. Tvůrci novodobého Sakra Hamleta zapojili do děje současné písně, televizní znělky a víceméně dnešní jazyk zdatně sekundující původnímu textu. O co v Hamletovi kráčí, si po zhlédnutí hry plzeňské společnosti mladých odvážlivců musí zapamatovat i úplný divadelní analfabet.
Horacius (Václav Šindelář) stojí nad mrtvým Hamletem
Abychom nezapomněli na vizuálnost, jež dokresluje výsledný zážitek z inscenace. Kulisy sporé, avšak dostačující a vzhledem k prostředí více než povedené. Se světlem si autoři nehráli moc ani málo. Krom několika málo scén se jinakost šera nedala postřehnout.
Kostýmy. Není, co vytknout. Sem se ani nehodí nic jiného, než: sebrali jsme vše, co jsme našli. A otravu vlivem postaršího přístroje k vypouštění dýmu také všichni přežili.
Přijít něčemu novému na chuť není těžké. Obzvlášť, přijdete-li na inscenaci Sakra Hamlet. Hledání lebky a filozofování o životě nebylo zábavnější. Autorům by se tour po divadlech v naší vlasti mohlo povést rozšíření vědomostí o ikoně světového dramatu a upoutání pozornosti mladého, všetečného a náročného publika.
Sakra Hamlet
Divadlo Dialog, Plzeň
Autor: Václav Šindelář
Režie: Jiří Kizman
Hrají: Tereza Antonová, Martin Kolář, Tereza Lavičková, Filip Malý, Jakub Matas, Jan Podskalský, Jan Sumcov, Václav Šindelář, Pavel Tomiczek, Tomáš Votava
Hodnocení: 90 %