S okurkovou sezónou se dostávají do kin i béčka, která by jinak okamžitě skončila na DVD. To je případ i nového akčního komediálního krimithrilleru Pot a krev. Jakýpak žánrový koktejl to Michael Bay namíchal tentokrát?
Pot a krev není nějaká další bayovka. Tentokrát se nedočkáte mnoha efektních výbuchů, napínavých přestřelek nebo jímavých lidských příběhů. Pot a krev vypráví příběh tří milovníků fitness, kteří se rozhodli přivydělat si nějaký ten dolar navíc. Ne, to vážně není legrace, ačkoliv ve filmu narazíme na prvky černé komedie.
Šokující je především fakt, že tihle bodybuildeři skutečně existovali. A to, co neměli v hlavě, zřejmě doháněli svalovou hmotou – že jejich filmoví představitelé Dwayne The Rock Johnson, Mark Wahlberg a Anthony Mackie mají bicáky pořádné. Koneckonců Wahlberg kvůli roli během dvou měsíců nabral devět kilo svaloviny, až se člověk bojí, aby se mu ta napnutá kůže nezačala někde v oblasti napumpovaných prsních svalů párat.
Hlupáci osnují mistrovský plán
Právě Wahlberg alias Daniel Lugo je mozek celé operace, pokud tedy budeme předpokládat, že nějaké mozkové buňky téhle trojce zbyly. Tím se ale strefuji do postav, nikoliv do jejich představitelů, na nichž je vidět, že si tuhle blbinu užívají. Především The Rock, který zase jednou odhodil drsný výraz a místo něj zapojil citlivou dušičku.
A o co jde? Daniel Lugo je trenér z posilovny, který osnuje plán, jak bezbolestně zbohatnout. Vyhlédl si svého bohatého klienta, obchodníka Victora Kershawa (Tony Shalhoub), kterého chce unést a propustit teprve ve chvíli, kdy z něj vytříská pořádný balík peněz. Tak jednoduchý byl plán, ale to by Lugovi nesměli sekundovat dva nejtupější komplicové, jaké si dovedete představit.
Jeden z nich, Paul (The Rock), je čerstvě propuštěný recidivista, který se v krimu dal na víru, s níž od té doby otravuje své okolí. Jak dlouho mu to asi vydrží, tváří v tvář novému životu plnému drog, rychlých aut a sexy koček? Druhým ztraceným případem je Adrian (Anthony Mackie), kterého fyzicky poznamenalo braní koňských dávek steroidů.
Komedie, nebo thriller?
Jak režisér Michael Bay v průběhu filmu pravidelně podotýká tahle partička, která jako by vypadla z nějaké sandlerovky, opravdu existovala. Vzhledem k tomu, že celý příběh působí naprosto neuvěřitelně, zřejmě přišlo Bayovi důležité tohle divákům neustále připomínat. Film má poměrně slibný rozjezd, který bychom žánrově zařadili někam mezi thrillery. Postupně se ale vynořují komické scénky, které poukazují na nesmyslnost celého únosu. Některé se vcelku vyvedly, což ale nezakryje fakt, že většina gagů působí nuceně a dialogy šroubovaně.
Těžko tohle dílko zařadit, ani označení parodie k němu příliš nesedí. Bay si pochopitelně nemohl dovolit tak vážný čin, při němž zemřeli lidé, zesměšnit. S uvážlivým propojením těchto dvou extrémů si ale hlavu moc nedělal, neboť se většinu času zmateně plácá mezi vážnou tváří a černým humorem. Určitě si i on natáčení užíval, ale výslednému počinu chybí nadhled.
Učit by se v tomhle ohledu mohl například od Martina McDonagha, který na konci loňského roku vyslal do kin Sedm psychopatů. Právě tam by Bay našel recept například na to, jak vyobrazit nejrůznější zrůdnosti, kterých se v Potu a krvi dočkáme, vtipně a hlavně s odstupem. Toho je potřeba ze všeho nejvíc, abyste při sledování neměli pocit, že jediným cílem nové bayovky bylo, aby se hloupí amíci zasmáli svým ještě hloupějším spoluobčanům.
„Hlavně nenápadně“ asi nebude jejich motem. Zdroj: CinemArt
Realita může být zvláštnější než fikce, ale většinou bývá taky nudnější. Pot a krev negraduje, spíš se jen tak vleče a sem tam dojde ke konfliktu mezi hlavními postavami, které pak Wahlberg uzemní nějakou fakt hustou hláškou.
Co však nemůžeme filmu vytknout, je předvídatelnost. Na hlavní hrdiny totiž v průběhu více než dvou hodin útočí smršť neuvěřitelných událostí, které jednoduchý příběh pěkně zkomplikují. Mimo jiné do něj zasáhnou Ed Harris coby urputný detektiv s pokerovým výrazem a Rebel Wilson, která jako vždy vyfasovala úžasně ujetou roli. Ani nevadí, že na zápletku má jen pramalý vliv, po The Rockovi tahle prostorově výraznější herečka předvádí asi nejzábavnější výkon.
Pot a krev je nostalgická vzpomínka na kriminální béčka z devadesátých let. Tihle hrdinové nepoužívají internet nebo mobily a musí se spolehnout na svou schopnost improvizace. Pohodovou atmosféru podtrhuje dobová hudba a tematicky vhodně vybraná odrhovačka Gangsta’s Paradise vám bude znít v hlavě ještě po závěrečných titulcích. Zkrátka zlatá devadesátá.
Verdikt Nely Christovové:
Michael Bay jako by si v záplavě megalomanských Transformerů odvyknul točit laciná béčka. I do Potu a krve se snažil narvat co nejznámější jména a nabídnout divákům aspoň pár pěkných honiček ve vizuálně atraktivních lokalitách. Bohužel jako by se sám nemohl rozhodnout, jestli točí komedii, nebo krimithriller, protože k tomu prvnímu chybí vtip a k druhému aspoň jedna větší akce.
Ovšem pokud vezmeme v potaz dvacetimilionový rozpočet, můžu s klidem prohlásit, že z daných peněz vytřískal maximum. Jen by to chtělo méně tlačit na pilu, a zvlášť pokud jde o komedii, obsadit do hlavní role někoho jiného než koženého Marka Wahlberga.
Hodnocení: 50 %
Verdikt Oldřicha Mánerta:
Michael Bay podle všeho umí i za pár drobných. V Pain and Gain překvapivě dobře kombinuje na první pohled neslučitelné žánry dramatu, thrilleru, komedie a a akčního filmu. Energie a dravost tryská z každé druhé scény, chirurgicky přesně obsazení herci pak zábavnou jízdu dokonávají. Modelek je tu tak akorát a v důsledku poměrně vážné vyznění pak leckoho překvapí. Chci druhý díl nebo další projekci… hned.
Hodnocení: 80 %