RECENZE: Podívejte se na kořeny evropského terorismu v knize od Slona
Redakce
18. 1. 2012
Sociologické nakladatelství SLON se rozhodlo skoncovat se všeobecnou neinformovaností o terorismu a vydalo publikaci, která s ním související otázky zodpovídá a celou problematiku mapuje.
V dubnu letošního roku se sociologické nakladatelství SLON rozhodlo skoncovat se všeobecnou neinformovaností o terorismu a vydalo publikaci, která s ním související otázky zodpovídá a celou problematiku mapuje. Publikace, která vznikla i díky podpoře Grantové agentury České republiky, byla sepsána týmem sedmnácti odborníků a čtenáři zaručuje kvalitní přehled o historii, současnosti a předpokládanému vývoji celého fenoménu.
Jak zjistit, o čem jste neměli tušení
Povědomí o terorismu končí u značné části české veřejnosti vzpomínkami na události 11. září. Nedostatečná informační výživa ze strany domácích masových médií i fakt, že se Česká republika prozatím s žádným útokem přímo nesetkala, překonání spokojené nevědomosti příliš nepřispívají. Přesto, že se nějaká periodika o fenoménu tohoto asymetrického způsobu boje přeci jen zřídka zmíní, jedná se většinou jen o malou dávku zpráv o aktuálních útocích, což k pochopení příčin jednání a role teroristických skupin ve světové politice nestačí.
Sociologické nakladatelství se rozhodlo nashromážděné otázky týkající se terorismu zodpovědět v jediné publikaci a zdánlivě izolovanému českému čtenáři problematiku konečně přiblížit. Tým odborníků pod vedením Emila Souleimanova sestavil osnovu nejdůležitějších bodů, kterým v knize věnoval prostor. Seznamujeme se tak s terorismem ze všech podstatných hledisek, potřebných k jeho pochopení.
Najednou v dějinách lidstva přineslo uplatnění metod asymetrického válčení jedné ze soupeřících stran vojenské či vojensko-politické vítězství nad demograficky silnějším nebo ekonomicky či technologicky vyspělejším nepřítelem. Již v 5. století před naším letopočtem učil vynikající čínský vojenský stratég a vojevůdce mistr Sun: „Jestliže je nepřítel silnější, vyhni se mu. Jestliže jsou jeho síly sjednoceny, rozděl je. Zaútoč na něj tam, kde je nepřipraven, objev se tam, kde nejsi očekáván.“
Autory knihy jsou kantoři vysokých škol, pracovníci státních výzkumných středisek, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva vnitra a Policie ČR. V závislosti na svých specializacích si rozebrali témata teoretická i aplikovaná. Knihu otevírá přiměřeně obsáhlá a přehledná klasifikace terorismu. Následují kapitoly o historických kořenech, psychologii a příčinách jednání útočníků, struktuře bezpečnostních orgánů, prevenci a boji proti terorismu.
Na příkladech Kosova, Korsiky a Peru pak autoři přibližují důvod a okolnosti použití teroristického útoku, jako prostředku k dosažení určitého politického či náboženského cíle. Co se týče vyhlídek do budoucna, kniha se věnuje především předpokládaným útokům na území Česka i celé Evropy. Díky těmto konkrétním příkladům a úvahám může čtenář aplikovat znalosti získané z předchozích kapitol a celou problematiku objektivně posoudit a pochopit.
Informační objem knihy je obrovský, zmíněná navazující koncepce však zaručuje jejich průběžné vstřebávání a úspěšné uložení alespoň základních bodů do paměti. Schopnost vybavit si souvislosti pomáhá překonat ustrnutí a nutí čtenáře, aby knihu dočetl. Vyčíst se dá knize hlavně nevyrovnanost použitého jazyka. Procentuální zastoupení odborných výrazů v každé kapitole se vzhledem ke střídání autorů značně liší a splynutí s autorovou řečí může trvat i pár stránek. Co se týče jazyka, je nutné zmínit, že 3 z 15 kapitol jsou, kvůli zahraničnímu původu autorů, v angličtině.
Název knihy: Terorismus: Pokus o porozumění
Autor: Emil Souleimanov (ed.)
Počet stran: 354
Vazba: Brož
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 339 KčHodnocení: **** (80%)