Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Osamělý jezdec. Potrhlý indián Depp zachraňuje příběh hláškami

Nela Christovová

Nela Christovová

6. 7. 2013

Už dávno jsme se mohli přesvědčit, že Johnny Depp se v rolích podivínů opravdu vyžívá. V Osamělém jezdci si zahrál slavného indiána Tonta, který jako ozdobu nosí na hlavě mrtvého havrana. Společnost mu dělá zženštilý ranger. Je tedy o zábavu postaráno?

Pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli. Maskovaný hrdina přezdívaný Osamělý jezdec se v Americe totiž proslavil už v první polovině 20. století. A byla to vážně velká hvězda, i když do Evropy nikdy pořádně nedoputovala. Ale jen ve Spojených státech se Osamělý jezdec jako rozhlasový seriál dočkal skoro 3000 pokračování. Úspěch měl i na stříbrném plátně a v televizi – v padesátých letech pokořil hranici, na tu dobu neuvěřitelných, 200 dílů.

Osamělý jezdec byl vždycky rodinná podívaná a této myšlenky se drželo i studio Disney a hlavní producent Jerry Bruckheimer, proslulý kriminálkami CSI, ale i spektákly jako Top Gun nebo Armageddon. A výsledek je i tentokrát velkolepý. Tedy po té vizuální stránce.

Film je totiž protkán cool speciálními efekty, které často překročily hranici uvěřitelnosti. Johnny Depp tu vlaje ve vzduchu, skáče, padá, vrhá nože i sebe po zlých banditech, až se nestačíte divit. Ale ještě víc s podivem je, že se to čerstvému padesátníku Deppovi dá stále věřit.

Jedna akce střídá druhou

Johnny Depp si tu zahrál slavného indiána Tonta, který v roce 1869 honí po vyprahlých amerických pláních padoucha Butche Cavendishe (William Fichtner). Po cestě se setkává s Johnem Reidem (Armie Hammer), uhlazeným právníkem, který by se pistole nedotkl ani dvoumetrovou tyčí. Zkrátka postavička jak dělaná pro Divoký západ – a z ní se má stát onen slovutný Osamělý jezdec, texaský ranger a lovec banditů.

video
play-sharp-fill

Setkání téhle trojky v úvodu filmu spustí akční sekvenci. Jenže efektní vlakové scéně, ale i mnohým následujícím chybí originalita. Spousta užitých prvků z těchto scén je totiž pro western typická, ale určitě se s nimi setkali i ne-fanoušci tohoto žánru. Stačí vzpomenout na třetí Návrat do budoucnosti, kde kromě pomateného indiána s mrtvým havranem na hlavě uvidíte snad všechno – tedy vlaky, bandity i nesmělého správňáka v hlavní roli.

Zápletka vás taky zrovna neposadí na zadek. Spojitosti mezi osobami a událostmi, které nám režisér Gore Verbinski dávkuje s nezvyklou pravidelností, jsou většinou jasné už mnohem dřív, než je někdo dramaticky vysvětlí před kamerou. Jenže tentokrát nejde ani tak o to, co se hlavní hrdinové chystají udělat dál, ale jak to provedou.

Dětinské scény pozvedá Johnny Depp

Svižné pasáže prošpikované několikanásobnými zvraty jsou plné kaskadérských kousků, jejichž stupidita vás zaručeně pobaví. Poděkovat za to můžeme zejména skvělému Johnnymu Deppovi, který na plátně srší šílenými nápady i hláškami. Bez něj bychom všechny ty scénky, v nichž prchá na drezíně před lokomotivou nebo směňuje s mrtvolami cokoliv blýskavého za hrst ptačího zobu, považovali zkrátka za hloupost pro děti.

Na druhou stranu, dvou a půl hodinová stopáž je i pro ty nejotrlejší mrňouse slušná nálož. Takže na koho tvůrci cílí především? Často to vypadá, že v tom sami nemají jasno – například dialogy bez vulgarit (což je na Divokém západu malý zázrak) sice působí children friendly, na druhou stranu je ve filmu naznačeno několik drsných scén, které ve tvorbě pro děti obvykle nemají místo.

FOTO: Osamělý jezdec

Nemohl bys mě podrbat na nose? Zdroj: Falcon

Tvůrci prohlašují, že se stylizací snažili přiblížit Pirátům z Karibiku. A je to trochu znát, i když se filmem zrovna neprohání fantaskní příšery. I Deppův Tonto v několika málo ohledech připomíná Jacka Sparrowa, tedy pokud si odmyslíme jeho šarm a jiskru. Že by Johnny vykrádal sám sebe?

Osamělému jezdci zase chybí výraz úplně stejně jako Orlandu Bloomovi v Pirátech. Armie Hammer na tohle má zkrátka smůlu – se svým nevinným kukučem v poslední době dostává samé role uhlazených ňoumů, které představa kapky krve na košili téměř přivádí do mdlob. Hammer v průběhu filmu ale prochází věrohodnou proměnou a na chvíli ukazuje své drsné já.

Verdikt Nely Christovové:

Nela ChristovováDvě a půl hodiny a téměř žádná zápletka. Přesto se nenudíte, protože dialogy prokládá velké množství akce a skvělé hlášky Johnnyho Deppa. Osamělý jezdec má od každého trochu, ale fanoušci klasických westernů budou zřejmě zklamáni. Tenhle film je totiž podívaná pro celou rodinu, pokud ovšem tak dlouho udržíte děti v sedačce.

Škoda, že na znělku původního seriálu, slavnou William Tell Overture, si musíte počkat celé dvě hodiny. Ale stojí to zato – tvůrci si pro efektní finále chytře vyšetřili nejlepší melodii, které ani po kotníky nesahá jinak skvělá hudba Hanse Zimmera. A to už je co říct.

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Osamělý jezdec. Potrhlý indián Depp zachraňuje příběh hláškami