Ben Stiller alias noční hlídač Larry se vrací na filmová plátna. I tentokrát ho doprovázejí staří známí ztvárnění například Owenem Wilsonem nebo skvělým Robinem Williamsem.
Obří had z kovu… Ještě že je to jenom animace. Zdroj: CinemArt
Už potřetí přichází do kin film o místě, kde v noci ožívá historie. A to doslova, takže na pár metrech čtverečních se člověk může potkat nejen s postavami z epoch od sebe na hony vzdálených, ale třeba i se sochou z Velikonočních ostrovů, která hrozně ráda žvýká.
To vše jsme už ale viděli v prvních dvou dílech Noci v muzeu. A i když je se stávajícím osazenstvem vcelku legrace, v Tajemství hrobky nastal čas na změnu. Tvůrci si k ní dopomohli scenáristickou kličkou, která ale ve finále nepřinesla nic moc nového.
Celá parta je zas pohromadě
I tentokrát se totiž děj točí kolem egyptské kouzelné desky, která v noci probouzí obyvatele muzea k životu. Ano, jde pořád o tu samou desku, kterou se v prvním díle snažili ukrást bývalí zaměstnanci muzea a v druhém díle zase zlý bratr faraona Akhmenraha. Po všech těch útrapách začala deska korodovat, ačkoliv je vyrobena z ryzího zlata.
Chatrný stav desky se nejen začíná podepisovat na chování postav, ale také hrozí, že její kouzlo zcela pomine. A tak noční hlídač Larry (Ben Stiller), který mezitím částečně povýšil na šéfa speciálních efektů, přichází s jednoduchým řešením. Zlatou desku a jejího majitele Akhmenraha (Rami Malek) je potřeba dopravit do londýnského muzea, kde je vystaven faraonův otec. Ten jediný zná tajemství desky, a může tak všechny zachránit.
K překvapení všech se na místě objevují ještě další postavy známé z předchozích dílů, jako třeba kovboj Jedediah (Owen Wilson) s římským kamarádem Octaviem (Steve Coogan), prezident Theodor Roosevelt (Robin Williams) nebo hunský král Atilla (Patrick Gallagher). A tak je parta opět kompletní, i když se přesunula za velkou louži.
Otázkou ale zůstává, jestli je to dobře. Na jednu stranu tahle banda už má svoji sehranou dynamiku, která ještě pořád dokáže polechtat bránici. Ale také od jednotlivých postav nelze očekávat skoro nic nového a některé vtípky už působí trochu ohraně.
Pobaví hlavně méně náročné
Proto se do hry vrací Larryho syn Nicky (Skyler Gisondo) plus hrstka nových postav alias muzejních exponátů. Ty režisér Shawn Levy opět vystavil slušné dávce pohrom a vtipných situací v trochu přímočarém a předvídatelném příběhu. Cíl byl jasný – oslovit kromě dětí také všechny diváky, kteří do kinosálů nepřichází s přehnanými nároky.
Největší potenciál rozvířit prach měla Rebel Wilson, která si zahrála znuděnou londýnskou hlídačku Mindy. Bohužel kdo čekal, že se spolčí se starou partou a zase jednou to na plátně rozbalí, bude zklamán. Ve filmu se objeví jenom na pár minut a zaskotačí si až během závěrečných titulků.
Režiséru Levymu se s každým dílem Noci v muzeu daří do filmu nalákat víc a víc známých tváří. Skvělé a naprosto nečekané cameo si zde střihnul i Hugh Jackman, který si zahrál sám sebe. Krátká, zato ale geniální scéna s ním potěší nejen odrostlejší diváky, ale taky milovníky X-menů každého věku.
Jednou z překážek se stane i obří had z kovu… Ještě že je to jenom animace. Zdroj: CinemArt
Ani tentokrát se nešetřilo s nákladnými počítačovými triky. Těm většinou není těžké uvěřit ani ve chvíli, kdy hlavní postavy utíkají před dinosaurem nebo bojují s kovovým hadem. Jenže pak dojde na některé vyloženě green screenové scény, jako je sopečná erupce v modelu Pompejí (na kterou ostatně můžete mrknout i v traileru), kde z nadbytku CGI bolí oči.
Je trochu škoda, že oproti druhému dílu se postavy více pohybují v realitě a už neproplouvají z jednoho obrazu do druhého, což je to, co dělá sérii výjimečnou. Podobné vychytávky by ocenili především dospěláci znalí popkultury, jenže Tajemství hrobky se očividně zaměřuje na mladší diváky. Pro ty, kteří na Noci v muzeu vyrostli, je to ale pořád jasné must see. A na to Levy zřejmě vsázel.
Verdikt:
Dobrodružná komedie Noc v Muzeu: Tajemství hrobky pokračuje ve šlépějích svých dvou starších sourozenců. Na plátna se vrací staří známí v příběhu, který sice není ničím novým pod sluncem, ale svůj cíl splnil. Pokud nebudete příliš nároční, určitě Stiller a spol. pobaví i vás.
Na druhou se stranu z téhle svižné a vtipné podívané dalo vytěžit mnohem víc. Přesun hlavních hrdinů do Londýna může při dobře vystavěném scénáři přinést řadu originálních situací. Jenže tuto šanci režisér Shawn Levy promarnil, nebo jak se říká, vsadil na jistotu.