Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Nic nás nerozdělí. Skutečný příběh o tsunami dá zabrat vašim emocím

Nela Christovová

Nela Christovová

29. 1. 2013

Filmy natočené podle skutečného příběhu mají svoje specifické kouzlo. Díky jediné nenápadné větičce filmařům totiž občas odpustíme absurdní zvěrstva, kterým bychom jinak odmítli uvěřit. Jenže tenhle katastrofický film je úplně o něčem jiném.

Nic nás nerozdělí. Čeští distributoři se zase jednou pokusili projevit špetku kreativity, díky čemuž katastrofickému filmu přišili název jak dělaný pro romantické drama s Meryl Streep a Piercem Brosnanem v hlavních rolích. Na druhou stranu se jim podařilo jedinou větou popsat zápletku celého filmu. Až tak jednoduchý je děj nového španělského dramatu.

Jméno španělského režiséra Juana Antonia Bayony zatím není v našich končinách příliš známé. Ale možná si ho vybavíte ve spojení s hororem Sirotčinec z roku 2007, který mu díky originálnímu zpracování vynesl mezinárodní uznání. Režisérovi ale nechybí smysl pro humor, o dva roky později si zahrál v hororové parodii Spanish Movie, která si dělala legraci právě i z jeho díla.

Tím se ale nenechte odradit. Snímek sice patří do kategorie vím, jak to dopadne, avšak příběh během necelých dvou hodin graduje tak intenzivně, že celou druhou půlku filmu budete sedět jak na jehlách v očekávání, kdy konečně nastane zvrat. Tvůrci ale do velkého finále vůbec nepospíchají, takže si užijete pěknou emocionální nálož.

FOTO: Nic nás nerozdělí

Krásnou Naomi Watts byste chvílemi vůbec nepoznali. Zdroj: Bontonfilm

Film byl natočen podle příběhu obyčejné rodiny, která se se svými zážitky podělila s diváky jednoho španělského rádia. Shodou okolností rádio poslouchal i režisér Juan Antonio Bayona a příběh rodiny zasažené vlnou tsunami ho nadchl. Není divu, samotná událost je skoro až k neuvěření. Nebo alespoň verze, kterou nám předkládají filmaři.

Tahle rodinka se totiž rozhodla zpříjemnit si Vánoce dovolenou na pobřeží Thajska. Jenže se zrovna psal rok 2004 a do poslední chvíle nic netušící rodiče se třemi syny rozdělil uprostřed vodních radovánek příliv Indického oceánu. Zatímco vážně zraněná María (Naomi Watts) doprovázená nejstarším synem vůbec netuší, jestli zbytek rodiny katastrofu přežil, sama se musí co nejdřív dopravit do vzdálené nemocnice.

Kromě slz neujdeme ani nechutným výjevům

Na druhé straně Henry (Ewan McGregor) odmítá opustit zdemolovaný hotelový komplex, kde stále hledá svou ženu. Jak to dopadne, je jasné poměrně rychle, ale o to tvůrcům dramatu až tolik nejde. Místo toho se soustředí na pozvolné budování napětí. Členové rozdělené rodiny kolem sebe dlouho jen krouží a často neuváženými rozhodnutími akorát komplikují cestu, která by všechny přivedla k sobě.

video
play-sharp-fill

Film vznikal ve španělsko-americké koprodukci, přesto se Juan Antonio Bayona, známý především jako režisér známého hororu, nezapřel ani tentokrát. Milovník děsivých scén nám dopřál pár explicitních pohledů na zubožené přeživší katastrofy, kterým vévodí odchlípnutý kus masa pohupující se do rytmu chůze Naomi Watts.

Oldřich MánertOčima Oldřicha Mánerta: Život mnohdy dokáže vymyslet příběhy, na které by nepřišel ani ten nejodvážnější scenárista v Hollywoodu. A jednoho takového příběhu se chopil také Juan Antonio Bayona. Od prvních sekund na diváka hrne jednu vypjatou scénu za druhou a nepoleví až do samotného konce. Vše sedí s chirurgickou přesností.

Do prostého příběhu jsou neznatelně vsazeny dokonalé počítačové triky, strhující herecké výkony a hromada režijních nápadů, které vás nechají s uznáním pokyvovat hlavou. A ještě u toho budete přemýšlet, jak tohle všechno vlastně dokázali natočit. Film s množstvím klišé, uslzenými scénami a poselstvím o síle rodiny. Nic z toho však nepůsobí lacině a vykalkulovaně. Bayona se může těšit na světlou režisérskou budoucnost.

Hodnocení: 5*****

Evropské pojetí je znát i na zpracování látky, která působí syrově a nehollywoodsky. Přesto se nevyhneme citovému vydírání a úporné snaze z nás za zvuku dramatické hudby vyždímat aspoň nějakou tu slzičku. Ale to už ke katastrofickým filmům patří. Jako by si studio i přesto chtělo svůj úspěch pojistit, a tak do hlavních rolí obsadilo anglicky mluvící hvězdy.

FOTO: Nic nás nerozdělí

Je Ewan McGregor novodobý Terminátor? Kdepak, ale krvavé oko mu sekne.

Jejich výběru ale není co vytknout, zejména Naomi Watts, se kterou si maskéři opravdu pohráli, předvádí při vysilujícím boji s vlnami obdivuhodný výkon. Mimochodem sama jednou prozradila, že se během natáčení skoro utopila.

Překvapivě zazářil i Tom Holland jako nejstarší syn Lucas. Jak známe nejen z českých snímků, jakmile hraje dítě v dramatu, většinou jeho postava akorát diváka rozčiluje. Pokud opomineme jekot, s jakým děti ohlašují svůj příchod na scénu, většinou pro ně bývá problém realisticky zahrát emocionální pasáže. Tentokrát ale nic takového u Hollanda ani jeho filmových sourozenců, kteří i přes nízký věk působí dospěle, nehrozí.

Nic nás nerozdělí je zkrátka podivuhodný kousek, který kombinuje skvělé vizuální efekty s hudbou, respektive děsivým tichem. I proto mu rádi odpustíme jednoduchý děj nebo přehnaně dojemné dialogy.

Nic nás nerozdělí (The Impossible), Drama / Thriller / Akční, Španělsko / USA, 2012, 113 min, Režie: Juan Antonio Bayona, Hrají: Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland, Marta Etura, Sönke Möhring, Geraldine Chaplin, Oaklee Pendergast, Samuel Joslin

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

RECENZE: Nic nás nerozdělí. Skutečný příběh o tsunami dá zabrat vašim emocím