My Fair Lady v Moravském divadle Olomouc nadchla a pobavila diváky svou hravostí. Jedinečné a zábavné dílo je výsledkem režie a choreografie Gustava Skály.
Proměna ušmudlané květinářky v okouzlující dámu. Zdroj: Moravské divadlo Olomouc
Předloha muzikálu pochází z pera irského spisovatele. George Bernard Shaw nazval své dílo Pygmalion podle antického sochaře, který ze slonovinové kosti vyřezal dívku, do níž se sám zamiloval. Sochaře v tomto případě představuje londýnský profesor fonetiky Henry Higgins a jeho dílem je proměna ušmudlané květinářky Elisy Doolittlové v okouzlující dámu společnosti.
Na začátku stojí sázka profesora Henryho Higginse s plukovníkem Pickeringem. Higgins se vsadí, že za šest měsíců dokáže udělat z prosté a obyčejné květinářky dámu na úrovni.
Elisa Doolittlová se tak rázem stává jakýmsi pokusným králíkem. Přestěhuje se do domu profesora Higginse a pod jeho vedením zlepšuje svou řeč. Co si však Henry Higgins neuvědomí, je fakt, že během té doby se z Elisy stane dívka znající svou vlastní cenu.
Teprve až poté, co od něj Elisa odejde, si zapřísáhlý starý mládenec Henry Higgins uvědomí, co pro něj znamenala, a svým hulvátským způsobem se ji snaží získat zpět.
Během proměny si Elisa uvědomí svou vlastní cenu.
Moravské divadlo Olomouc si na sebe vzalo nesnadný úkol. Člověk se neubrání jistému srovnávání především s filmovou podobou My Fair Lady, kdy hlavní roli ztvárnila kouzelná Audrey Hepburnová a profesora Higginse Rex Harrison, který za svůj výkon získal Oscara.
Zatímco roli Elisy Doolittlové zvládla herečka Lenka Kočišová bravurně, Henry Higgins v podání herce Petra Martínka postrádal věrohodnost samolibého a sarkastického londýnského profesora fonetiky.
Herecké výkony doprovázel baletní soubor Moravského divadla Olomouc. Taneční čísla skvěle dotvářela celkový dojem z představení. Choreografie byla veselá a nápaditá. Jediným mráčkem byl drobný nesoulad mezi tanečníky.
Herecké výkony doprovázeli tanečníci z baletního souboru Moravského divadla Olomouc.
Během celého představení znějí chytlavé tóny písní A. J. Lernera a F. Loewea. Herce doprovází orchestr Moravského divadla pod taktovkou dirigenta Miloslava Oswalda. A ačkoliv jsou písně zazpívané bezchybně, přeci jen jejich anglický originál vyzní lépe než český překlad.
My Fair Lady je muzikál, který oslovuje diváky všech generací již od doby svého vzniku v roce 1954. Ještě před svou premiérou se písně Chtěla bych tančit a V ulici, kde bydlíš ty dostaly do žebříčku hitparád.
Moravské divadlo Olomouc dokázalo okouzlit nejenom dospělé, ale i dětské diváky. Zaujalo zajímavě řešenou scénou, navrženými kostýmy a především strhujícím hereckým i pěveckým výkonem Lenky Kočišové, představitelky Elisy Doolittlové.
My Fair Lady, Moravské divadlo Olomouc, režie a choreografie: Gustav Skála, námět a texty písní: Alan Jay Lerner, hudba: Frederick Loewe, překlad: Ota Ornest, hrají: Lenka Kočišová, Petr Martínek, Ondřej Doležal, Petr Šíma a další
Hodnocení: 80 %