Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

RECENZE: Lubomír Typlt vystavuje v GHMP. Mrtvé kočky kdekoho vyděsí

Kamila Nováková

Kamila Nováková

18. 7. 2012

FOTO: Lubomír Typlt - Tribunál, 2011Do 9. září je možné zhlédnout výstavu Lubomíra Typlta v Galerii hlavního města Prahy. Křiklavě barevná plátna návštěvníky zaujmou a občas svými náměty i šokují.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/lubomir-typlt/|width=660]

Výstava s názvem Tikající muž, která nyní probíhá v druhém patře Městské knihovny, představuje první soubornou expozici Lubomíra Typlta v Praze. Průřez umělcovou tvorbou nabízí pohled na jeho práce z posledních 16 let a nutno poznamenat, že přehled je to velmi pestrý.

Současný český malíř Lubomír Typlt (*1975) vystudoval VŠUP v Praze, FaVU v Brně a Kunstakademii v Düsseldorfu. V jeho díle se mimo jiné promítá vliv českého i německého expresionismu (munchovské figury). Roku 1998 začal samostatně vystavovat jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

Již při čtení úvodního textu na informační tabuli, před níž se člověk ocitne při vstupu do expozice, může být obdivovatel umění trochu zaražen. Náměty maleb jakými jsou stolky, sudy a mrtvé kočky nebývají zrovna obvyklé a kromě zvědavosti mohou v divákovi vyvolat mírné zděšení.

První plátna skrývající se za informačním panelem zobrazují ony kočky. S trochou představivosti si navzdory temným melancholickým odstínům a zběsilé expresivní malbě lze namlouvat, že ležící mazlíčci pouze spí. Nicméně i když se návštěvníku následně podaří přehlédnout popisek Kočka zabalená v igelitu, jistě si všimne křiklavě barevných pláten, na nichž nejsou kočky ležící (a zdánlivě spící), nýbrž oběšené.

OBR: Typlt

Obrazy s postavami adolescentů tvoří značnou část výstavy. Zdroj: GHMP

Po těchto mráz nahánějících výjevech divákova duše klidu rozhodně nenabude. Další obrazy, ať už se na nich nacházejí podivné postavy nebo dospívající, vyvolávají pocity strachu a nejistoty.

Adolescenty se tematicky Typlt  dlouho zabýval, což právě probíhající výstava dobře zaznamenává. Pozastavené scény v sobě skrývají tajemnost i jakousi nadpozemskost. Viditelné tahy štětcem dodávají obrazu pohyb, avšak zároveň ho halí do jakési mlhy. Figury jsou zasazeny do blíže neurčeného prostoru, a tak celá situace vypadá jako výjev ze snu, či spíše noční můry.

Agresivní barvy

Nepřehlédnutelná ostrá barevnost přidává výjevům na agresivitě. Tóny plní trochu opačný účel, než tomu běžně bývá. Člověk se necítí být vtahován do obrazu, ale obraz vylézá ven, barvy tak na návštěvníka doslova útočí ze všech stran.

V kontrastu s touto živou malbou stojí hladké plochy na plátnech vyobrazujících stylizované turbíny a jiné stroje. Dalo by se říci, že expresionismus zde střídá až geometrická abstrakce.

Obklopen  obrazy podivných mašinérií divák přemítá nad dnešní dobou plnou přístrojů, bez nichž si nejen průmyslovou výrobu, ale nejspíš celý svět již nelze představit.

OBR: Lubomír Typlt - Postava u turbíny, 2011

Jasné barvy obrazů působí na návštěvníka v galerii ze všech stran.

Typltovy stroje se dostávají do pohybu v animacích Davida Vrbíka, které za doprovodu písní skupiny WWW vytváří hudební klipy. Jeden z těchto snímků nese název Tikající muž. Místy zdánlivě trochu neumělá, ale působivá animace dala název celé výstavě.

Posledním okruhem prací, jež expozice zahrnuje, jsou objekty. Podivné plechové brnění stojící v galerii na plechových sudech rovněž ožívá v klipech kapely WWW. Dva rytíři (respektive prázdná brnění z plechu, kýblu a konví) putují galerijními prostory v době příprav výstavy.

Zážitek nemusí být příjemný

Návštěvníku se tak nabízí neobvyklý zážitek, kdy je ze současnosti vtahován do stejného místa v minulosti. Situace, ve které se člověk ocitá, vede k filosofickým úvahám nejen nad plynutím času.

Díky kvalitním pracím i poměrně dobré koncepci expozice lze výstavu hodnotit jako zdařilou. Dunivé tóny písní WWW linoucí se z místností, v kterých se animace promítají, jenom dokreslují atmosféru strachu, nejistoty a úzkosti z neznámého, čišící z jednotlivých pláten.

Návštěvník opouští galerii nesvůj, zadumán a v případě citlivější povahy otřesen. Nicméně zde je důležité připomenout si ono známé pravidlo, že zážitek nemusí být vždy příjemný, ale měl by být silný.

Lubomír Typlt – Tikající muž/ Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna 2.patro

6. 6. – 9. 9. 2012
Kurátoři: Karel Srp, Sandra Baborovská

Otevírací doba: denně (mimo pondělí) 10.00 – 18.00
Vstupné: 120 Kč/60 Kč

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Lubomír Typlt vystavuje v GHMP. Mrtvé kočky kdekoho vyděsí