Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Lovci hlav. Norská akční pecka trumfne i samotný Hollywood

Nela Christovová

Nela Christovová

12. 11. 2011

Co kdyby na vás člověk jediným dotekem přenesl miliony mikročipů, které s centimetrovou přesností určí vaši lokaci? Jak utéct před smrtí, když jste jen tečka blikající na displeji? Norský thriller vás uchvátí svou mrazivostí.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/lovci-hlav_1/]

Severský film se v českých kinech za posledních pár let slušně zabydlel. Po úspěšném finále trilogie Milénium přichází Lovci hlav, natočení podle předlohy norského spisovatele Joa Nesbøho. Že by nástupce Stiega Larssona? Kdepak, Nesbø se psaní románů věnuje mnohem déle.

Nikolaj Coster-Waldau je sice rozený Dán, ale v poslední době je vidět hlavně v americké produkci. Upozornil na sebe ve filmu Černý jestřáb sestřelen a režisér Ridley Scott ho po letech obsadil i do dalšího blockbusteru – Království nebeské.

Ale ani v Lovcích hlav nechybí napětí, akce či dějové zvraty a to vše se odehrává v překotném tempu. Nejde ale o žádný rádoby trhák a lá Hollywood, ačkoli se k němu filmaři snažili alespoň přiblížit. A že se s rozpočtem 5 milionů dolarů už dá natočit pořádná pecka.

FOTO: Lovci hlav

Kdo by to byl řekl, že tenhle modýlek umí držet i pistolku?, Zdroj: distributor filmu

Roger Brown (Aksel Hennie) se živí vyhledáváním adeptů pro nejvyšší pozice velkých firem. Jako správný seveřan vám naprosto bez emocí dokáže vmést do tváře, jací jste lůzři, když se o práci hlásíte sami. A se stejným klidem se čas od času poddává svému největšímu koníčku – krádeži cenných obrazů. Zloděj, kterému by i Dannyho parťáci mohli závidět.

Když se modýlek chopí pistole

Aksel Hennie, taková evropská verze Steva Buscemiho kříženého s potterovským Ronem Weasleym, předvedl, jak se dokáže i naprosto netečná postava v průběhu filmu nenásilně vyvíjet. Tváří v tvář hrozící smrti se zakomplexovaný prcek proměňuje v něco jako lidskou bytost, ale pro jistotu pořád lehce po seversku odměřenou.

Mnohem děsivější je ale záporácká postava bývalého vojáka Clase Greveho (Nikolaj Coster-Waldau), která stejně jako Roger ovládá umění poker face. Většinou není při sledování thrilleru problém uhádnout, která z postav je ta nejzlejší, zatímco ostatní na plátně ještě dlouho tápou. A Coster-Waldau jako by měl vytetované na čele, že za slušné hochy opravdu nekope. I když jeho představitel vypadá, že si do filmu odskočil z přehlídkového mola, se zbraní v ruce si poradí jako profíci z elitních jednotek.

Chladné, tmavé zabarvení filmu spolu s hi-tech vybavením dodává znepokojivě stísněný nádech. O to víc překvapí drobné zábavné scénky, které nejsou ani tak odlehčené jako spíš kruté. Samozřejmě víte, že byste se neměli smát, ale když ten pes napíchnutý na traktor je tak srandovní…

Očima Oldřicha Mánerta: Další z úspěšné řady severských kriminálek. I když k žánru přistupuje z opačné strany než celosvětově vychvalovaná trilogie Millenium. Lovci hlav umě balancují na hraně mezi syrovým příběhem o pádu protřelého zlodějíčka obrazů až na dno, včetně jeho následné msty, a přepálenými scénami, ve kterých se hlavní hrdina noří do hoven a před pronásledovateli ujíždí v traktoru s agresivním psem nabodnutým na radlici. Šílenost, s jakou děj eskaluje do neuvěřitelných výšin, tak dělá z Lovců hlav hrdého zástupce toho nejlepšího ze škatulky guilty pleasure filmů.

Hodnocení: 4****

Tenhle film zkrátka stojí a padá s příběhem. Stačí jeden dotek a máte na sobě tolik GPS štěnic, že budete v bezpečnostních rámech pípat ještě do příštích Vánoc. Nic příjemného, ale co si budeme povídat, ani nic moc reálného. Abychom ale hned režiséra Mortena Tylduma nepodceňovali, je možné, že vzal vědecké a fyzikální argumenty v potaz, každopádně s nimi naložil dost volně.

FOTO: Lovci hlav

Výkvět norské policie, kterému byste pod nosem propašovali i vzducholoď

S čím se ovšem v Lovcích hlav nešetřilo, byla fantazie, a tak se dočkáme doslova neuvěřitelných situací, ze kterých se Roger musí dostat. Hlavního hrdinu nerozseká smršť kulek, pád ze skály, ale dokonce ani naštvaná bejvalka! Zatímco ostatní brutálně umírají (a že je to opravdu pokoukáníčko), norský Chuck Norris postupuje do dalšího levelu s horšími nástrahami.

Ukrutná zívačka vážně nehrozí

Akce střídá akci, a ani při soustředěném sledování nejde odhadnout, co se stane za další minutu. Až do poslední chvíle si člověk nemůže být jistý tím, co se opravdu stalo, a tak na rozdíl od hollywoodské produkce nehrozí akutní smrt uzíváním. Je to trochu předimenzované a spletité, ale po 100 minutách, které utečou jako voda, mě zajímalo jediné: kdy bude pokračování?

Lovci hlav (Hodejegerne)

Krimi / Thriller
Norsko, 2011, 100 min

Režie: Morten Tyldum
Hrají: Nikolaj Coster-Waldau, Aksel Hennie, Synnøve Macody Lund, Julie Ølgaard, Baard Owe

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Lovci hlav. Norská akční pecka trumfne i samotný Hollywood