Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Kontraband. Wahlbergovy severní větry jsou kruté

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

26. 1. 2012

Je až neuvěřitelné, jak průměrné hollywoodské béčko dokáže natočit Islanďan jako poleno. Máme tu hodného taťku, který chce pomoci své rodině, a je kvůli tomu ochotný třeba pašovat drogy. Vždyť to nevadí, hlavně když to nebudou fetovat jeho děti.

Určitě znáte takového toho kladného hrdinu, kterému máte absolutně fandit, protože to myslí dobře. Kvůli své dobrotě zabíjí nevinné lidi nebo třeba pašuje drogy. Stoprocentní sympaťák. Na takovémhle pofiderním hlavním hrdinovi staví i thriller Kontraband, který se snaží diváky přesvědčit, že stačí mít v křesle severského režiséra a hned jde o něco víc než Hollywood.

Baltasar Kormákur je rodilý islandský režisér. Má za sebou cenami ověnčené snímky S milenkou mé matky nebo Moře. Původně divadelní režisér se vyznačuje (nebo alespoň vyznačoval) černým humorem a tím, že ve filmech začínal jako herec. Do Hollywoodu se podíval dva roky starým dramatem Inhale s Diane Kruger a nyní s ještě větší posilou amerických herců zkouší vody kriminálky.

Podobně jako u Baltasara Kormákura to zkoušela zámořská kinematografie třeba s Florianem Henckelem von Donnersmarckem (už podle jména to asi nebude yankee). Ten nejprve natočil úspěšné a oceňované Životy těch druhých. A pak se vrhnul na akční slátaninu CizinecJohnnym Deppem a Angelinou Jolie, díky které víme, že vystudovat Oxford a mít ve jménu von, ještě nemusí nic znamenat.

Bývalý model Wahlberg začíná sklouzávat do kategorie hodný taťka, Zdroj: distributor filmu

Kormákur dopadl podobně. Zkusil si natočit akční thriller o muži, který dříve pašoval zboží. Pak se toho Chris (Mark Wahlberg) rozhodl nechat. Jenže po rocích se bude muset vrátit, aby udělal poslední prácičku (jak už to v podobných filmech bývá), aby ochránil svoji rodinu před zlými dealery.

Očima Nely Christovové: Marky Mark tentokrát šlápnul vedle. Tvůrci zřejmě spoléhají na známou tvář na plakátech, jenže tuctový příběh nepřichází s ničím novým. Což bývá obvyklé, pokud se dá příběh shrnout jedinou větou. Námořní Dannyho parťáci zkrátka bojují s časem a do cesty se jim staví další a další překážky včetně nečekaných nepřátel. Děj průhledný až hrůza nezachrání ani série líbivých akčních scén, které jste ovšem mohli vidět v jakémkoli díle Rychle a zběsile. A k tomu větší a efektnější.

Hodnocení: 2**

Je to hodný taťka od rodiny, řeknete si. Fajn chlap, kterému ale nevadí pašovat drogy do ulic, kde si je může píchnout třeba i spolužák jeho vlastních dětí. Zásadnější vyprofilování postav ve filmu nemá moc místo. Jsou jednoduše rozděleny na ty hodné a zlé, dojde i na klišé, kdy jeden druhého očekávatelně podrazí, a myšlením spadají do kolonky vidlák, který neřeší to, co se stane, až se ráno vzbudí.

[youtube_660]0qcIuA3ZPsY[/youtube_660]

Už to s sebou nese zásadní problém pro diváka: má sledovat film, který po něm chce, aby držel palce klaďasovi, jenž je ale ve skutečnosti pěkný hajzl. Podobně nejasný je i styl zpracování snímku.

Kamera je často rozhoupaná, jako by šlo o dokument. Přitom příběh ani v nejmenším nepřipomíná něco realistického, spíše jde o tradiční hollywoodský thriller, který kdyby neměl za sebou známější jména (dál Kate Beckinsale jako poslušná ženuška, Giovanni Ribisi v roli drogového mafiána a nejlepší kámoš Ben Foster), šel by rovnou na DVD.

Špinavá plachta Jacksona Pollocka

Občas ale vykoukne něco až nečekaně milého, co divákovi hned zvedne náladu. Třeba když pár scén je natočeno s viditelným nadhledem, jako kdyby mělo jít o variaci na Dannyho parťáky. Narážka na obraz od Jacksona Pollocka, který všichni považují za špinavou plachtu, pak zase pobaví i ty intelektuálněji založené.

Upírka Selene se převlékla za hodnou ženušku

Stejně tak herci sami o sobě nejsou vyloženě špatní. To, co mají zahrát, odehrají – fakt, že jejich postavy nejsou zrovna dobře vyprofilované, není jejich vina. Snad jen výběr roztomilého zajdy Diega Luny (ten snědý chlapec z Hříšného tance 2) do role mafiána je trochu nad jeho možnosti.

Kormákur si Kontrabandem pravděpodobně chtěl zavzpomínat na čtyři roky starý snímek Z Reykjavíku do Rotterdamu. V něm si zahrál hlavní roli pašeráka on sám. Ani tehdy to nebyla žádná pecka a leckterého fanouška islandských filmů zklamal. Dělat americký remake něčeho takového bylo už ze samé podstaty dost zbytečné.

Kontraband (Contraband)

Thriller / Krimi / Akční / Drama
USA / Velká Británie, 2012, 110 min

Režie: Baltasar Kormákur
Hrají: Mark Wahlberg, Kate Beckinsale, Ben Foster, Giovanni Ribisi, Diego Luna, Caleb Landry Jones, Lukas Haas, J. K. Simmons

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kontraband. Wahlbergovy severní větry jsou kruté