Ivan Klíma se spolu s menšími čtenáři vydává na objevnou pouť světem kolem nás. Laskavé a poetické příběhy, ilustrace plné fantazie, bohatá a krásná čeština. Kniha Jak daleko je slunce vrátí i nás starší do dětských let.
Ivan Klíma je vskutku veselý chlapík., Zdroj: Nakladatelství Academia
Každému se asi někdy přihodilo, že ho dítě uvedlo do rozpaků a do úzkých nějakou svou zvídavou otázkou. Podobné otázky obvykle začínají nevinným tázáním se co je to a ono. Dítě se ale málokdy s odpovědí dospělého hned spokojí a zahrne ho dalšími otázkami – ptá se proč, nač, kdy, jak, s kým apod. Ivan Klíma prostřednictvím své knihy nabízí dospělým v úzkých pomocnou ruku.
Ivan Klíma (*1931) patří mezi přední české spisovatele. O své bohaté životní osudy, které ho mimo jiné zavedly i do koncentračního tábora v Terezíně, se nedávno se čtenáři podělil v pamětech nazvaných Moje šílené století. Nedlouho poté vydalo nakladatelství Portál Klímovu knihu Jak daleko je slunce. Kniha poprvé vyšla v roce 1995 a nově se dočkala rozšíření o několik příběhů.
Z míry ho nevyvedou ani takové dotazy, jako zda by milion slonů dokázal vypít moře nebo jestli je možné vidět strom růst. Během svých příběhů se dokáže vcítit do kapky vody, myšlenek skály či nespoutané volnosti ptáků.
Na cestách za nesamozřejmostí samozřejmého
Formou krátkých poetických vyprávění zavádí menší čtenáře do světa přírody, seznamuje je s přírodními živly, stářím země nebo dobrodružným putováním vodní kapky. Učí je znát cenu svobody a přátelství v životě. To vše činí navíc nevtíravým, neučitelským a přístupným způsobem, který uchvátí a zaujme nejen ty nejmenší, nýbrž i nás starší.
Čtěte také: Jak Ivan Klíma přežil dvě století
Klíma se nesnaží mladé čtenáře poučovat autoritativním konstatováním, že věci jsou tak a tak. Naopak. Vychází jim vstříc do jejich vlastního dětského světa a v něm jim vypráví příběhy. To činí jeho poselství dětským duším srozumitelnější.
Četba Klímovy knihy může být pro menší dobrodružstvím, zábavou i poučením. Zdroj: sxc.hu
Protože když dítěti řeknete, že svoboda je cenná, co si z takového sdělení odnese? Ovšem zavedete-li ho do stísněné klece v zoo za vzácnou stříbrnou liškou a ono spatří, jak přes všechnu péči a zdánlivé pohodlí touží liška po těžkém životě ve volné přírodě se vším jeho nebezpečím, možná i dítěti bleskne hlavou, že ona svoboda musí být něco opravdu výjimečného, za co stojí riskovat.
Když slova dokážou pohladit
Život je krásný a navzdory všem jeho odvráceným tvářím stojí za to ho žít. Toto prosté, avšak zároveň hluboké sdělení se prolíná většinou Klímových děl.
Zde se s ním Klíma obrací k dětským čtenářům. V jeho tvorbě jde spíše o ojedinělý počin, ovšem i tak velice zdařilý. Tak zdařilý, že ani nás starší jistě nenechá kniha lhostejnými. Můžeme se obdivovat Klímově fantazii i pohotovosti, s jakou se vypořádává s dětskou zvědavostí. I my sami se můžeme zamyslet nad tím, co se Klíma snaží čtenářům sdělit. Nebo si můžeme vychutnávat krásu a čistotu Klímova jazyka, která až pohladí.
„Je na světě něco rychlejšího než raketa?“
„Světlo. Než řekneš motyka, světlo osmkrát obletí celý svět.“
„Proč mám říkat zrovna: motyka?“
„Můžeš říct také: sekyra anebo lívanec a vždycky za tu dobu světlo osmkrát obletí svět. Uvidí pevniny, oceány, Japonce i Laponce a spoustu jiných věcí i lidí.“
„Já budu říkat lívanec. I když mám radši koblihy. Anebo čokoládu. A odkud se světlo bere?“
„Světlo se rodí v horkých plamenech, povrch hvězd i Slunce jsou totiž jenom obrovské, žhavé a zářící plameny. Z těch plamenů se paprsky světla dávají na cestu, která je delší, než si i ti nejmoudřejší lidé dokážou představit. Proto světlo musí letět tak rychle.“
(KLÍMA, IVAN: Jak daleko je slunce. 1. vydání. Praha: Portál, 2011.)
Konečně text doprovází i nádherné ilustrace Klímovy dcery, Hany Pavlátové, které věrně vystihují dějovou linku vyprávění. Hravý, živý svět barev vtáhne čtenáře do příběhu, podnítí jeho vlastní fantazii a ještě podtrhne poselství Klímovy knihy.
Název: Jak daleko je slunce
Autor: Ivan Klíma
Ilustrace: Hana Pavlátová
Počet stran: 101
Vazba: vázaná
Formát: 170 x 220
Nakladatelství: Portál, Praha 2011
Doporučená cena: 239 korun
Hodnocení: **** (80%)