Hledání slov vtipně rýsuje stereotypní charakteristiky jednotlivců a zároveň ukazuje problém dospělých, kteří se nenaučili číst ani psát. V Divadle Kalich uvidíte Báru Munzarovou a Sabinu Laurinovou.
Slečna vychovatelka ošetřuje svou paní učitelku Zdroj: Divadlo Kalich
Partička dospěláků se sejde na kurzu gramotnosti. Jak bezdomovec George, tak chůva Thelma, učitelka Joice i školník Kevin mají něco do sebe. Neumí sice číst ani psát, ale nejsou k smíchu pro svou neznalost, nýbrž kvůli lidským vlastnostem.
Výzdoba scény vám připomene léta strávená ve školce. Nechybí židličky, stolečky nebo tabule ve zmenšeném provedení a ani dva houpací poníci. „Co to je?“ zeptá se učitelka Joice, která má vést kurz gramotnosti pro dospělé. „Školka,“ vysvětlí trochu nervózně školník Kevin.
Šetřit s vulgaritou
S vulgaritou na divadelní scéně se setkáváme čím dál tím častěji. Jako bychom si bez ní náš život a ani divadelní hru už nedokázali představit. To máte samé vole, do prdele a podobně.
Vždycky to začíná nenápadně. Sem tam nějaké to sprosté slovo trefně umístíte na správné místo a reakce diváků se dostaví takřka okamžitě. Trapných scének a vulgarit začne ale v představení pomalu přibývat. Na toto koření musíte znát míru a šetřit s ním, jinak se zamýšlený efekt vytratí.
Co má společného bezdomovec a vychovatelka? Kurz gramotnosti
Nepřístupnou a upjatou učitelku hraje Bára Munzarová, kterou možná znáte díky doktorce Barnové z Ordinace v růžové zahradě. Po minutě ale Munzarová tento předobraz roztrhá na kusy a dokáže, že jí divadlo sedí víc než televizní seriály.
Sabina Laurinová, která kdysi moderovala pěveckou soutěž DO-RE-MI, vběhne na scénu v pestrobarevném modýlku materiálu dětského umělohmnotného ubrusu a s bílými chlupatými sluchátky na uších.
Opakem zásadové učitelky je jednoduchá blondýnka Thelma Churchillová. Až na několik zaváhání si s ní Laurinová poradila. Hereckým projevem připomíná Lisu z knížky Děti z Bullerbynu od švédské autorky Astrid Lindgrenové.
Britská spisovatelka a dramatička Sue Townsendová (1946) opustila studia už v 15 letech a vystřídala řadu krátkodobých zaměstnání. Poprvé se vdala v osmnácti a z manželství má tři děti. Z druhého má ještě jednu dceru. Celkem napsala 10 her a Hledání slov je první hrou uvedenou na české scéně. U nás se proslavila především knihou Tajný deník Adriana Molea.
Hynek Čermák alias školník Kevin má na tričku bílou lebku, kolem krku řetěz z žiletek a v uchu dámskou náušnici. Čermák se s cigaretou v koutku vyjadřuje drsňáckým, někdy až trochu neandertálským způsobem a dodává své postavě tu správnou školníkovskou image.
Postaršího muže bez práce a bez domova ztvárnil Oldřich Vízner. Přestože George nemá kam jít a nemá kde spát, vždycky si udržuje svůj gentlemanský standard. Ač je Vízner skvělým herecem, ve hře Hledání slov dostal poměrně nevýraznou roli, protože vždycky stojí opodál.
Školník drsňák a vychovatelka blondýnka
Na premiéru to byla hra až podezřele čistá, bez přeřeků a zbytečných chyb. Trochu mě zarazil rychle až uměle vyšponovaný konec, který ale na druhou stranu překvapil. Pochvala ještě patří kreativním hudebním předělům při přestavování scény a hlavně zařazení útržku skladby Lemon tree od Fool´s garden na konec hry.
Hledání slov by si zasloužilo určitě výstižnější název, protože čerpá svoji kvalitu ze situačního humoru a vtipných charakteristik. Vykreslení postav jednotlivými herci musí být precizní, jinak se hra zbortí jako domeček z karet. Přestože mezi čtyřmi herci jsou kvalitativní rozdíly, každý si svoji postavu dokázal obhájit.
Hledání slov
Divadlo Kalich
Autorka: Sue Townsendová
Režie: Jakub Nvota
Hrají: Barbora Munzarová, Sabina Laurinová, Oldřich Vízner a Hynek Čermák
Hodnocení: 4 ****