Drama o životě Grace Kelly získalo špatnou pověst už během svého uvedení na festivalu v Cannes. Členové monacké knížecí rodiny film bojkotují a ani kritici nebyli moc nadšení. Je to vážně taková tragédie?
Životní příběh Grace Kelly, hollywoodské herečky, která se zamilovala do monackého knížete, v mnohém připomíná moderní pohádku. V době, kdy se vdávala, už za sebou měla řadu úspěšných filmů, tři spolupráce s Alfredem Hitchcockem, a dokonce jednoho Oscara.
Drama Grace, kněžna monacká ale zachycuje období, které jako splněný sen moc nepůsobí. Příběh se odehrává v roce 1962, šest let po svatbě století. To sice není úplně dlouho, ale od té doby si manželé pomalu začali lézt na nervy.
Idealizace je v pořádku
V té době taky Grace (Nicole Kidman) dostane nabídku hrát v dalším hollywoodském bijáku, přestože s filmem definitivně sekla. Předvádět se na plátně zkrátka monacké kněžně nepřísluší. Ale zkuste říct ne Alfredu Hitchcockovi (Roger Ashton-Griffiths)…
Kromě toho ale musí Grace řešit ještě větší problém. Francie hrozí kompletní blokádou Monaka, a pokud jeho tvrdohlavý panovník Rainier III. (Tim Roth) nepřistoupí na podmínky prezidenta de Gaulla (André Penvern), brzo nebudou mít obyvatelé druhého nejmenšího státu na světě co jíst.
Historickými osobnostmi se to ve filmu hemží, přesto režisér Olivier Dahan důrazně podotýká, že se nejedná o životopisný film, nýbrž o fikci založenou na skutečných událostech. Je sice hezké, že Dahan na rozdíl od některých svých kolegů tyhle dva pojmy rozlišuje, ale moc platné mu to není.
Členové monacké knížecí rodiny film bojkotují s tím, že je historicky nepřesný a ještě nebožku Grace zbytečně idealizuje. Těžko se jim divit, na druhou stranu popisují zcela logický jev. Kdo by chtěl koukat na unylou paničku se sto padesáti tituly, kterak sama ve svém luxusním sídle hořekuje nad tím, že se jí manžel nevěnuje?
Životopisné fikci chybí náboj
Místo toho Grace vystupuje jako hrdinka, jediná schopná ty zkostnatělé Evropany trochu osvítit. Co by to ale bylo za drama, kdyby se tahle energická poloha pravidelně nestřídala se slzavým údolím, které umocňují detailní záběry na věčně rudé oči Nicole Kidman.
Na druhou stranu kritika, která se snesla na hereččinu hlavu ze strany filmových recenzentů, je poněkud přehnaná. Nicole předvedla to nejlepší, jenže když filmu chybí náboj, ani výkon oscarové herečky to moc nespasí. Jediné, co by mohlo patovou situaci vylepšit (ne vyřešit), by bylo obsazení Amy Adams, o které se také uvažovalo. Možná by film dokázala oživit, navíc je věkově Grace Kelly z roku 1962 o trochu blíž.
Film s Hitchcockem a není to horor? Co to? Zdroj: Bontonfilm CZ
Zápletka sama o sobě je lepší průměr, a to díky tomu, že ke konci už filmaři neváhali zapojit bujnou fantazii a posledních 20 minut řádně vygradovat. Sice tak ve finále nejde o žádnou tragédii, přesto si Grace Kelly na svůj zasloužený velkofilm bude muset ještě chvíli počkat.
Verdikt:
Drama Grace, kněžna monacká v mnohém působí jako standardní životopisný film, tedy celkově dobře provedený, přesto nevýrazný. Zachycuje sice jenom jeden rok života Grace Kelly, ale zrovna tenhle rok je dostatečně nabitý událostmi, které by se na plátně daly zúročit.
Režiséru Dahanovi nemůžeme vyčítat způsob, jakým byla role Grace ve vyjednávání o francouzské blokádě přehnaná. Tohle zkrátka do životopisného filmu patří a zvlášť, když kolem reality spíš jenom proběhl a může si dovolit víc fantazie a emocí. Víc, než kolik předvedl Dahan.
Hodnocení: 60%