Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Gazdinu robu oděl Cimrman do temna. Zanechal jí dobové kouzlo

Jana Kumherová

Jana Kumherová

17. 10. 2013

Na prknech Žižkovského divadla Járy Cimrmana získává klasické dílo Gazdina roba prvky současnosti. Historickou atmosféru jí však soubor Divadlo A. Dvořáka Příbram neodpáralo.

FOTO: Gazdina roba

S označením „roba“ se Eva nedokáže vypořádat. Zdroj: ŽDJC

Gazdina roba Gabriely Preissové se řadí mezi nejproslulejší díla českého realismu. Příběh o svéhlavé dívce, která odhazuje společenské konvence a utíká od manžela k milenci, ožívá na divadelních jevištích i dnes. Zachovává si kouzlo dávných dob a přináší navíc otázky, které si klademe i dnes.

Chudá Eva vroucně miluje bohatého selského syna. Pro rozdíl svých původů ale každý skončí v manželství s někým jiným. Láska je opět svede dohromady a uprchnou spolu na statek, kde on začne pracovat jako gazda.

FOTO: Gazdina roba

Ústředním tématem dramatu jsou společenské konvence.

On najde ve vztahu své štěstí, ale ona stále netrpělivě čeká na slibovaný sňatek. Nemůže se totiž vyrovnat s nálepkou roby, tedy milenky. Od sousedů čelí neustálému posměchu.

Doba, kdy se nesezdané páry ocitaly v hanbě, už dávno pominula. I dnes se ale můžeme ptát, jestli jsou podstatnější peníze nebo city, a jak je pro lidi důležité společenské postavení a žebříček.

FOTO: Gazdina roba

I přítomnost protivné tchyně ukázala, jak zůstává téma dodnes aktuální.

Představení se od začátku táhne v pochmurném duchu. Herci odění do tmavého vyskakují na pódium a v drsném hospodském stylu se poddávají rytmům hudby. Muzika dokresluje scénu během vystoupení.

Kromě této svérázné atmosféry však inscenace mnoho nového do původního příběhu nedodala. Tvůrci ji zanechali v původní podobě. Zůstává i staročeská mluva, která diváky autentičtěji přenáší do období tvorby Gabriely Preissové.

FOTO: Gazdina roba

V dobách Gabriely Preissové se pomluvy šířily nemilosrdně.

Jen místy vytrhnou publikum z historického snu překvapivé prvky, které pobaví během jinak vážného dramatu. Většinou se ale obecenstvo nesměje, soubor Divadlo A. Dvořáka v Příbrami neodnímá z díla vážnost. Původní text přetlumočil tak, jak jej známe, bez přílišných zásahů.

Co je ale hlavní, příběh se vypráví divákům poutavým způsobem. Zprvu poněkud nepřátelská atmosféra se brzy rozplývá a návštěvník si zamiluje ryzí a osobitý nádech, v jehož středu se ocitá.

FOTO: Gazdina roba

Zatímco jeho roba snáší veškerý posměch, proti gazdovi nepoužije nikdo křivého slova.

Inscenace Gazdina roba se ukázala jako skvělá alternativa zejména pro diváky, kteří nestojí o moderní upravování klasiky, a přeci by nějakou tu nenápadnou přidanou hodnotu v představení ocenili.

Gazdina roba, Divadlo A. Dvořáka Příbram v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, autor: Gabriela Preissová, režie: Adam Doležal, hrají: členové Divadla A. Dvořáka Příbram

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Gazdinu robu oděl Cimrman do temna. Zanechal jí dobové kouzlo