Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Intimní past. Když vás šmíruje roztomilý méďa z Chirurgů

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

29. 7. 2011

Thriller s kvalitním hereckým obsazením. Tak se jeví Intimní past, na kterou nás láká plakát s hvězdnými jmény. Škoda jen, že v podstatě všechny základní aspekty kvalitního thrilleru zde selhávají.

A prý že se holky nemlátí, Zdroj: distributor filmu

Thriller totiž znamená napětí, něco, co vás neustále udržuje soustředěné a v ideálním případě i trochu naštvané, že se ta pointa ještě pořád neprozradila. Mistrem v tomto žánru je například David Fincher, ze starších pak klasik Alfred Hitchcock. Intimní past ale dělá takovým jménům jen ostudu.

Stojí za ní dosud neznámý finský režisér Antti Jokinen, pro nějž jde i o celovečerní debut, který jde do kin. Nejen zoufalým scénářem, nehezkým zpracováním a špatným castingem by ale snímek spadal spíše rovnou na DVD.

Romantika místo napětí?

V hlavní roli se zde objevila Hilary Swank, držitelka Oscara za Million Dollar Baby. Tentokrát představuje křehkou lékařku, která se po rozchodu se svým milým nastěhuje do nového bytu. A ačkoli je každému divákovi jeho nájemce Jeffrey Dean Morgan (Chirurgové) podezřelý už od první sekundy, všichni se nejprve tváří, že tenhle film by klidně mohl být romantickým dramatem.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_intimni_past_the_resident/]

Když pominu laciné představování obou postav, pak bych alespoň očekávala budování napětí. To je ale shozeno hned po půl hodině, kdy je vám formou retrospektivních záběrů jak pro blbečky vysvětlena motivace Morganovy postavy a jeho šmírování nové nájemkyně. Napětí je v tahu, divák okamžitě ví, kdo tu bude hodný, kdo zlý, proč to ten padouch bude všechno dělat a že je chudáček tak trochu psychicky narušený (velice jednoduché odůvodnění pro stalkery a vrahy).

Když máte za dědu Sarumana

Psychickou újmu na něm zanechala jak jinak než smrt rodičů a soužití s dědečkem, jehož hraje Christopher Lee. Bohužel by měl působit asi démonicky a zle, při každém pohledu si ale vzpomenete na jeho Sarumana (Pán prstenů) nebo hraběte Dooku (Star Wars) a spíš se mu budete smát, než abyste se báli.

Podobně Intimní past selhává i v dalších aspektech pro žánr typických. Kromě Leeho je i volba samotného Morgana absolutně scestná. Působí spíš jako ztracený méďa, kterému ty zbraně dal do ruky někdo jiný. V souvislosti s tím se pak vývoj vztahu mezi ním a slečnou bezbrannou také jeví nereálně. Nejprve to mezi nimi jiskří jak na Silvestra, pak se zničehonic nájemkyně rozhodne, že ho vlastně nechce. Otočka o 180 stupňů, neuvěřitelné vysvětlení a podivné reakce hlavních hrdinů („budeme přátelé“).

K nerealistickému zpracování se přidává i nasvícení, které tu je jednoduše směšné. Hrdinka stojí ve tmě, za ní je jen černo a najednou z toho vystoupí postava záporáka. Jen škoda, že se vůbec nepohnul, a tudíž nemohl fyzicky vystoupit, a tak jen zapracoval otřesný osvětlovač. Kromě toho jsou scény natočené v útrobách tajemného domu, které mají být tmavé, natolik nepřehledné, že vlastně ani netušíte, kudy že to hrdinové zrovna utíkají.

Očima Lucie Šimůnkové: Thriller s naprosto klasickou zápletkou o tom, že levný byt s fešáckým domácím prostě musí mít nějaký háček. Hilary Swank hraje přesvědčivě oběť stalkingu, avšak Jeffrey Dean Morgan jako psychopat už tak úspěšný není. Jejich role jsou natolik nerovně rozdělené, že je od začátku jasné, jak tato hra na kočku a myš skončí.

I kdyby se film snad chtěl vzepřít žánrovým konvencím, nemůže, protože mu k tomu chybí odvaha a dostatek originality. Předvídatelnost se snad béčku tohoto typu ani vyčítat nedá, ale nedostatek překvapivých momentů a alespoň minimum slušné atmosféry určitě ano. Příslovečnou třešničkou na dortu je hrůzný český distribuční název.

Hodnocení: 2**

Kdo ví, proč se do projektu zapojil i hudební skladatel John Ottman, o němž se ví, že si svou práci pečlivě vybírá. Jeho smyčce jsou celkem účinné a atmosféru jako jediné budují, ale když vám k tomu nepomůže ani kameraman, těžko se můžete dopracovat nějakého výraznějšího efektu.

Zajímá vás John Ottman? Přečtěte si s ním exkluzivní rozhovor!

Roztomilý méďa! Nebo vám snad přijde, že by mohl zabíjet?

Kamera je totiž po většinu doby průměrná. Což zas tolik nevadí, lepší než podprůměrná. Ovšem dvakrát se prapodivně utrhne z řetězu. Nejprve při zmiňované retrospektivní scéně s vysvětlováním motivů, podruhé při nepřirozeném záběru míjejících se aut (inspirace originalitou a barevností Tonyho Scotta patrná, ale zoufale provedená).

Povšimněte si ale prosím, že si vůbec nestěžuju na nějaká klišé, lekací scény a lá padající okno a dvojité zvraty s neustále se oživujícími mrtvými. S tím se u takových slabších filmů počítá. Ale aspoň by to chtělo propracovaný scénář nebo výkony herců, u kterých si řeknete „sakra, to stálo za to“. A ne „sakra, ať mě radši někdo zabije“.

Intimní past (Resident, The)

Drama / Horor / Thriller
Velká Británie / USA, 2011, 91 min

Režie: Antti Jokinen
Hrají: Jeffrey Dean Morgan, Hilary Swank, Christopher Lee, Lee Pace, Penny Balfour, Michael Massee, Aunjanue Ellis

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Intimní past. Když vás šmíruje roztomilý méďa z Chirurgů