Do kin dorazilo již třetí pokračování pohádek natočených podle Jana Wericha. Tentokrát je ale tento loutkový film oproti svým předchůdcům výjimečný – je ve 3D. Na plátně tak diváci uvidí první české 3D, které navíc není vůbec špatné.
Růže udělá radost každé, a co teprve princezně, Zdroj: distributor filmu
Fimfárum je přes padesát let stará sbírka pohádek, kterou napsala legenda českého divadla a filmu, Jan Werich. Některé obzvláště podařené byly také zfilmované, například Tři veteráni či Koloběžka První. Sérii filmů Fimfárum Jana Wericha a Fimfárum 2, které obsahují povídek více, nyní doplňuje třetí díl, který opět potěší nejedno malé děcko.
Česká pohádka s nádechem Španělska?
Především je hezký. Klasičtí výtvarníci, kteří dělali na dvou předchozích dílech (Vlasta Pospíšilová a Petr Poš) si tentokrát přizvali k práci mladou krev. A na třetí pohádce dokonce spolupracovala i španělská výtvarnice. Možná právě díky tomu je nejdelší Rozum a Štěstí tak vizuálně povedená. Loutky už svým vzhledem působí legračně, a tak obsah a forma výborně korespondují.
Kdo totiž někdy četl Fimfárum, tuší, že nejde o úplně klasické pohádky a lá princezna si nabrnkla prince, vzali se a cililink, konec. Werich do nich napral svůj osobitý humor, moderní prvky jako auta či motorky a netradiční konce, které jsou ale zároveň i poučné. V podobném duchu se drží film. Jde o tři pohádky, které pobaví jak malé diváky, tak rodiče. A navrch přidají nějaké to moudro.
Druhá část s názvem O klobouku s pérkem sojčím jako by do souboru vůbec nepatřila. Odlišuje se totiž jak výraznou podobou loutek, tak i tempem, jež je neskutečně pomalé. Kdyby se celý film skládal jen z této pohádky, moje hodnocení by šlo hned o stupeň dolů. Král se zde rozhodne předat korunu tomu synovi, který mu najde jeho klobouček, který kdysi ztratil. Klobouček symbolizuje jeho mládí a vitalitu, o něž tak nějak přišel taky. Stranou fakt, že tato pohádka je nejschematičtější a nejméně zábavná. Čistě po výtvarnické stránce jsou její loutky také nepovedené – vypadají příliš nepřirozeně. Z části za to může fakt, že jejich tváře jsou jakoby nakreslené, z části i podoba očí, které mají přivřená víčka a vypadají příliš ospale.
Nejdelší pohádka Rozum a Štěstí je ovšem vrcholem filmu. Příběh, který většina z nás zná, je zabalen do roztomilého hávu se sličnou princeznou, poťouchlými prasátky a nešťastným panem králem, který si málem popraví zetě. A za to všechno může obrýlený Rozum, jenž na mostě potká hippiesácké Štěstí a ani jeden nechce jako první uhnout – a tak se vsadí, kdo z nich je v životě důležitější. Můžete počítat s očekávaným závěrem, že člověk potřebuje od obou trochu, ale podaným tak, že i po skončení budete mít na rtech onen mírně přiblblý nostalgický úsměv, kdy si vzpomenete na dětství, jak vám babička s chutí předčítala pohádku, jež děti naučí skutečně přemýšlet a uvažovat.
To, na co se ale lidé nejvíce těší (třetí rozměr), je pro mě osobně složitější na zhodnocení. Převádění do 3D je totiž delší, než si během novinářské projekce mysleli, a tak jsem měla možnost zhlédnout trojrozměrně pouze první pohádku. A její 3D podoba byla více než povedená. Navíc výborně koresponduje s loutkami, které jsou svým způsobem v reálu také trojrozměrné, a tak je vytahuje z plátna ven a dělá z filmu spíše divadlo. Na první pokus a navíc v Česku je to určitě úspěch. Teď jen zůstává otázkou, jak s tím naloží první HRANÝ 3D film, kterým bude muzikál V peřině, jenž dorazí do kin kvůli odložení až v červnu.
Fimfárum – Do třetice všeho dobrého 3D
Loutkový
Česko, 2011, 75 min
Režie: Vlasta Pospíšilová, Kristina Dufková, David Súkup
Hrají: Jan Werich, Jiří Macháček, Miroslav Krobot, Ota Jirák, Roman Říčař, Miroslav Vladyka
Hodnocení: 4****