Animovaný dokument se hned na plakátu chlubí několika cenami. Jeho téma je kontroverzní a zpracování působivé. Co mu tedy chybí?
Animovaný dokumentární film. Připadá vám to jako oxymoron? Tak to tedy v žádném případě. Stačí si vzpomenout na skvělý Valčík s Bašírem (2007) nebo životopisný film s prvky dokumentu Persepolis (2007). Také nový rumunský snímek se pouští cestou expresivní a stylově různorodé animace a vypráví příběh jednoho nedávného bezpráví.
Rumun Claudiu Crulic byl v roce 2007 v Polsku, kde delší dobu žil a pracoval, obviněn z krádeže a vzat do vazby. Od začátku tvrdil, že je nevinný, a snažil se to dokázat pomocí autobusové společnosti, se kterou den před tím, než měl být zločin spáchán, odjel do Itálie. Ve vězení také zahájil hladovku, na jejíž následky po půl roce věznění zemřel.
Crulic – Cesta na onen svět byl v Česku uveden již na loňském festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, letos bude k vidění na Anifestu a také v běžné kinodistribuci. Jde o stylisticky i tematicky originální snímek, který diváka zaujme na první pohled.
Claudiu Crulic držel hladovku více než šest měsíců. Zdroj: distributor filmu
Vzhledem k tomu, že jde o skutečný životní příběh Claudia Crulica, nelze příliš hodnotit jeho obsah. Zde se tvůrci drželi skutečnosti, což vyplývá i z upozorňování na různá data, dokumenty nebo inventární seznam. Snímek však bere svůj úkol místy až zbytečně vážně a je příliš pečlivý, pokud jde o představení Crulicova života. Začíná již narozením a jeho dětství a dospívání zabírají více než polovinu filmu.
Hladovět, nebo bojovat?
Zásadním problémem může u dokumentu být také jednostranné pojetí vyprávění. Snímek naprosto nedává prostor žádným opozičním názorům, naopak má tendenci démonizovat polský justiční i vězeňský systém. Ve filmu to potom vypadá tak, že na jedné straně máme chlapečka sotva odrostlého z dupaček (ačkoli Crulicovi bylo přes třicet) a na straně druhé ďábelské figury bez tváří, zato s velkými zuby a obušky v rukou.
Další věcí, kterou tvůrci naprosto neřeší, jsou Crulicovy pohnutky. Proč se rozhodl držet hladovku? Myslel si, že tím něco dokáže? Že to lékaři nenechají dojít tak daleko, aby zemřel? Má vůbec taková forma protestu šanci uspět? Ačkoli dokument hojně cituje z Crulicova deníku a dopisů, odpověď na tyto otázky zde nenajdete.
[youtube_660]LK7pCTMZRzQ[/youtube_660]
Animace je velmi různorodá. Místy vypadá jako z večerníčku, místy ji doplňují fotografie nebo hrané záběry. Kombinuje realistickou kresbu s expresivními a abstraktními tvary. Když nic jiného, tak alespoň nenudí. V některých pasážích se může zdát i ošklivá, ale téma snímku také není žádná pohádka, aby divák měl nárok očekávat Pixar.
Hudba, která zachrání občasnou nudu
Vyzdvihnout nade vše ostatní se ale sluší hudbu, protože ta je prostě skvělá. Skladatel Piotr Dziubek napsal živý rytmus, který se variuje v průběhu celého filmu. Občas sice sklouzne do soundtrackové nudy, celkově ale dodává dokumentu švih i v nudnějších pasážích, kdy není o co se jinak opřít (například při zkazkách z Crulicova dětství).
Jak tedy pojmout návštěvu snímku Crulic – Cesta na onen svět? Nejlépe jako nakouknutí do abstraktního a experimentálního filmu, který je obyčejně k vidění výhradně na festivalech nebo ve specializovaných přehlídkách. Polská režisérka a scenáristka Anca Damian je uznávanou autorkou a má za sebou dlouhou kariéru v oblasti hraného, dokumentárního, experimentálního i artového filmu.
V Polsku potkáte v soudní síni i vězení (h)různé typy.
Crulic v kinech bude hrát roli exota a pravděpodobně ho ani všechna neuvedou. Pokud ale uvažujete o navštívení nějakého ne-mainstreamově zaměřeného festivalu, může být dobrou průpravou. Mrzí na něm pouze to, že přestože jde o silný příběh, ještě navíc skutečný, divák se u něj až příliš často nudí.
Crulic – Cesta na onen svět (Crulic – drumul spre dincolo)
Dokumentární / Animovaný
Rumunsko / Polsko, 2011, 73 minut
Režie: Anca Damian
Hrají: Jamie Sives, Vlad Ivanov
Hodnocení: 3***