Jak spolu souvisí Caesar a mafie? Podle italských trestanců toho mají víc než dost společného. Vraždy, intriky, boj o moc… Shakespeare je zkrátka nadčasový.
Samotný název dramatu působí lehce odstrašujícím způsobem. Zase nějaký film o Caesarovi, kolikrát už jsme příběh s touhle tematikou viděli! A ona je to ještě divadelní hra? To režisérům rovnou můžeme podat lopatu a ukázat, kde si můžou svůj malý hrobeček nezájmu vykopat. Ale opak je pravdou.
Ve filmu si zahráli opravdoví vězňové nejtvrdšího italského kriminálu Rebbia. V roli Bruta zazářil hlavně Salvatore Striano, který si s mafií začal jako kurýr už ve třinácti letech. V době natáčení si tenhle rodák z Neapole odpykával trest opět za organizovaný zločin. Později ale dostal milost a od té doby pracuje jako herec.
Když se na to podíváme zblízka, zjistíme, že se děj dramatu Caesar musí zemřít odehrává v italském vězení, kde místní výkvěty společnosti zahořely láskou k divadlu. No, možná ne všichni, ale hraní jim ve vězení přináší zřejmě i mnohá privilegia. Navíc mafiány odsouzené na doživotí, nebo aspoň na pár desítek let, lepší vyhlídky ani nečekají.
Kdo by čekal, že se z drsného mafiána stane herec. Zdroj: Artcam
Zajímavé ale je, že bratři Paolo a Vittorio Tavianiové příběh pojali jako inscenovaný dokument. Tito režisérští matadoři se rozhodli zajet do opravdového vězení. Z plátna se pak dozvídáme, že mezi trestanci proběhl krátký a dost svérázný konkurz, ze kterého byli vybráni hlavní představitelé. Ti mezi zdmi vězení, kde jim zrovna situace dovolí, nacvičují Shakespearova Julia Caesara.
Mafiáni jsou překvapivě skvělí herci
Velkou pochvalu si zaslouží originální pojetí scénáře, které postupně smývá rozdíl mezi fikcí a realitou. Až do konce vám bude vrtat hlavou, jestli jsou všichni ti herci opravdu vrahové a mafiáni, nebo jestli je to jenom hříčka ostřílené italské dvojice.
Mezi protagonisty se totiž najde několik Herců s velkým H, zejména v rolích Bruta (Salvatore Striano) a Caesara (Cosimo Rega). Je překvapivé, kolik výjimečných talentů se sešlo pod jednou střechou. Asi jako když po pěti minutách sledování seriálu Glee zjistíte, že by půlka školy včetně upocených tělocvikářů mohla aspirovat na cenu Grammy, zatímco vám zakázali zpívat i ve sprše. I když tahle varianta je o něco depresivnější.
[youtube_660]MWYDgdFZiIU[/youtube_660]
Trestanci se rychle vžijí do svých rolí, vidí v nich kus sebe, a většinou až podle nějaké jadrné nadávky rozpoznáte, kde skončil předepsaný text. Kromě toho ale zůstávají ve své divadelní roli až do konce dokumentu, čímž tvůrci zabíjí jejich osobnost.
Očima Lucie Šimůnkové: Originální zpracování slavné Shakespearovy hry, které překračuje hranice divadelního jeviště, předepsaných rolí i společenských předsudků. Bratři Tavianiové skvěle pracují s dramatickou látkou a sami určují, kde se jednotlivá jednání mají odehrávat. Ať už je to vězeňský dvůr, cela nebo malá knihovna, divák si na jedné straně uvědomuje zeď, která vše obklopuje, a zároveň ji přeskakuje s každou replikou, kterou herci-vězni pronesou.
Slovo svoboda zní obzvláště silně z úst odsouzených na doživotí, o pomstě nebude nikdo mluvit tak jako bývalý člen mafie. Ačkoli návaznost skutečných dialogů na ty dramatické je místy těžké sledovat a rozeznat, shakespearovská látka je srozumitelná a skvěle podaná. Pokud máte rádi divadlo v nezvyklém prostředí (Karamazovi), Caesar musí zemřít vás rozhodně nezklame.
Hodnocení: 4****
Italská nespoutanost takovýchto kvítek přímo vybízí ke konfliktům, jenže místo toho všichni působí nezvykle klidně a trochu nudně. Podobnou, zato propracovanější tematiku jsme už mohli vidět v dramatu Za všechno může Jidáš, kde chovanci nápravného zařízení nacvičují pašijový muzikál.
Místo popruhů používají ocvočkované pásky do kalhot. Vězeňské kostýmy vyžadují dávku invence.
Jenže v tomto případě postava Jidáše ovlivní jejich vztahy a další osudy, zatímco v Caesarovi se toho o hlavních představitelích moc nedozvíme. Tady jde hlavně o představení, naštěstí tvůrci zvolili mírnou stopáž, takže se ani nestihnete nudit.
Vždycky je na co se dívat, bratři Tavianiové to s kamerou totiž umí. Kromě divadelních světel využívají ostrého přirozeného světla, což v kombinaci s černobílou působí dost mrazivě. Takhle vypadá život v nejtvrdším italském vězení.
Caesar musí zemřít (Cesare deve morire)
Drama
Itálie, 2012, 76 min
Režie: Paolo Taviani, Vittorio Taviani
Hrají: Cosimo Rega, Salvatore Striano, Giovanni Arcuri, Antonio Frasca, Juan Dario Bonetti
Hodnocení: 4****