Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE 96 hodin: Odplata. Z Liama Neesona se stala komická figurka

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

2. 10. 2012

U některých filmových pokračování se celkem rychle nabízí otázka: bylo vůbec potřeba? Přesně to je případ precizního thrilleru 96 hodin, jehož dvojka se stala tuctovým akčňákem bez logiky.

Před čtyřmi lety nás filmaři zase jednou překvapili. Vyslali do kin neotřelý thriller, v němž se z Liama Neesona stal drsný akční hrdina. 96 hodin pojednávalo o únosu dcery Bryana Millse, kdy si ale zlosynové měli dříve zjistit, že papínek pracoval jako elitní agent. Pro ty, kdo film neviděli, pak následuje menší spoiler skrytý už v příběhu pokračování – dcera byla zachráněna a nyní musí pomoci svému otci, když se špinaví mafiáni chtějí mstít.

Liam Neeson od dob Schindlerova seznamu sbírá spíše vedlejší role. Zato jeho úloha ve filmech nebývá snad nikdy vedlejší, nedej bože nedůležitá. To on totiž naučil Obi-Wana Kenobiho ohánět se světelným mečem. On pomáhá partě dětí v Narnii coby obří lev Aslan. Bez něj by neexistoval žádný A-Team. A kdyby nenaučil Bruce Wayna svému umění, nikdy by nemohl Batman začínat.

Zde se nabízí zeptat: bylo vůbec potřeba na takový film navazovat? Není ona pomsta spíš násilím naroubovaná snaha vydřít ještě nějaké peníze? Varováním je pak i jméno režiséra Olivier Megaton, které zní, jako by šlo o pornoherce. Výsledná kvalita 96 hodin: Odplaty je pak bohužel přesně taková, jaké jsme se báli.

Unesli mu dceru, teď unesou jeho. Co bude příště? Zdroj: Bioscop

Především to, v čem jednička excelovala, zde žalostně chybí. Už nejde o žádný realistický thriller, který by skutečně napínal. Není zde napojení na diváka, atmosféra, emoce. Když jste viděli v jedničce, jak byla dcera hlavního hrdiny (Maggie Grace) unesena do východoevropského bordelu, chtělo se vám popadnout taky jednu bouchačku a ty gaunery postřílet.

Očima Lucie Šimůnkové: V úvodní scéně filmu, která se odehrává na hřbitově kdesi v Albánii, nenajdete záběr delší než tři vteřiny, přičemž většina má méně než jednu sekundu. Zběsile se zde střídají úhly kamery i velikosti záběru. To celé předznamenává základní problém u téměř všech akčních i dialogových scén. Přidejte k tomu ještě naprosto směšný děj, kde se místo GPS používají granáty a scenárista vrší klišé na klišé, a bezostyšné vykrádání skvělé hudby k Drive (2011) a vyjde vám naprostá ztráta času. Ostatně, když se režisér filmu jmenuje podobně jako jeden z Transformerů, měl by se člověk mít na pozoru už při nákupu vstupenky.

Hodnocení: 1*

A není to jediné, co se změnilo. Smutně dopadl i hlavní hrdina, ze kterého se stala komická figurka. Jako by Megaton byl fanoušek jeho drsných rolí a hltal vtipné memy na jeho adresu, jenže pak to neříkal kamarádům v hospodě, ale šoupnul to do filmu. Když se tedy Neeson podívá na některého z padouchů, nezačnete se bát, kterou vnitřnost mu vytrhne, ale spolu se zbytkem sálu se začnete nervózně pochechtávat.

video
play-sharp-fill

Možná i proto Neeson v jednom z rozhovorů prohlásil, že v nějakém potenciálním třetím dílu rozhodně hrát nebude, protože by se klidně už mohl odehrávat na plese jeho dcery. Zde totiž právě ona pro změnu pomáhá svému otci, když ho unesou mafiáni. Ti jsou na něj pěkně naštvaní, protože jim kdysi vystřílel kamarády, kteří provozovali nelegální nevěstince.

Přečtěte si také recenzi na Neesonův nedávný film Mezi vlky

Příběh tak částečně dává smysl. Co je už horší, jsou jednotlivé momenty a scény. Proč Millse například spoutají jen plastovými pouty a nechají ho zavřeného zcela o samotě, i když ví, čeho je schopen? A především, proč nikoho ve filmu rovnou nezabijí, ale se vším čekají, až je na poslední chvíli zachráněn?

Logika ale není jediná, co hyzdí kdysi propracovaný akčňák. Na vině jsou i kontaktní souboje, u kterých by divák čekal, že minimálně ty budou vydařené. Jenže omyl. Pokračování 96 hodin snad stříhal někdo na koleni, protože natolik nepřehledné duely, aby divák pohledal. Během střihu se absolutně nerespektuje pohyb jednotlivých postav, a tak musíte být občas Sherlock Holmes, abyste pochopili, kdo koho praštil.

Tentokrát si role vyměnili.

Všechno to nepříjemně připomíná předchozí Megatonova veledíla Kurýr 3 a Colombiana. První z nich děsil diváky nastříhanou kontaktní akcí, druhý pak nelogickým scénářem. V 96 hodinách se to pak spojilo, takže film zachraňuje už jen minimum originálních scén (například velice netradiční použití granátů) a hlavní hrdina. Sice se mu budete smát, ale pořád ho aspoň hraje Liam Neeson. Kdo ví, kdo to bude příště. Třeba se producent Luc Besson posune na nový level.

96 hodin: Odplata (Taken 2)

Akční / Krimi / Drama / Thriller
Francie, 2012, 98 min

Režie: Olivier Megaton
Hrají: Liam Neeson, Famke Janssen, Maggie Grace, Rade Šerbedžija, Luke Grimes, Leland Orser, Jon Gries, D. B. Sweeney

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE 96 hodin: Odplata. Z Liama Neesona se stala komická figurka