Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Rakovina zabíjela už před 1,7 miliony let. Potvrdily to lidské ostatky

ČTK

ČTK

28. 8. 2016

Také naši předkové umírali na nádory: rakovina není chorobou současné doby, existovala zde vždy, i když se faktory podílející se na jejím vzniku časem měnily. V jižní Africe byly na lidském kosterním ostatku starém 1,7 milionu let objeveny stopy po rakovinných buňkách, píše italský deník Corriere della Sera.

Jde o první důkaz přítomnosti této choroby u člověka, prohlašují autoři objevu. Nádor zachvátil jeden prst nohy jednoho z prvních hominidů, Homo ergaster či Paranthropus robustus. Tým mezinárodních vědců uvedl, že to jasně ukazuje, že rakovina není výhradně chorobou moderní společnosti, jak se léta zdůrazňovalo.

Dříve než byl učiněn tento objev, byl rakovinný nádor zjištěn u člověka neandertálského v Chorvatsku z doby před 120.000 lety.

Nález z doby před 1,7 milionu let byl učiněn v archeologické lokalitě Swartkrans nedaleko Johannesburgu, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. O nálezu informoval Sud Africa Journal of Science. Vědci uvedli, že na nártu hominida byl přítomen maligní nádor osteosarkom, vzácná a velmi agresivní forma rakoviny kosti.

Britští a jihoafričtí vědci mezitím rovněž objevili benigní nádor na páteři u druhu vyhynulého hominida Australopithecus sediba v jeskyni Malapa nacházející se poblíž Johannesburgu.

Po jistou dobu, přestože zhoubné nádory byly objevovány u široké škály živočišných druhů, panovalo všeobecné mínění, že rakovina je chorobou dnešní doby a důsledkem moderního životního stylu.

„Náš výzkum ukazuje, že původ těchto chorob spadá do doby miliony let před moderní industriální společností a že rakovinou trpěli naši nejstarší předkové,“ říká jeden z týmu vědců Edward Odi.

„Je však jisté, že moderní životní styl zvýšil riziko vzniku některých nádorů: nádorů střeva a konečníku souvisejících se stravováním, nádorů jater způsobených rovněž konzumací alkoholu, rakoviny plic v důsledku kouření. To všechno jsou nemoci moderní doby,“ upřesnil v rozhovoru poskytnutém BBC News doktor Patrick Randolph-Quinney z Univerzity centrálního Lancashire ve Velké Británii.

„Příčiny rakoviny jsou různé a v průběhu dějin se mění. Kdybyste byli v 19. století v Londýně kominíkem, mohli byste dostat rakovinu plic i v té době,“ dodal.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rakovina zabíjela už před 1,7 miliony let. Potvrdily to lidské ostatky