Rakouský designér vymyslel pomůcku pro boj se závislostí na telefonech
Redakce
7. 12. 2017
Dostáváte vyhubováno za to, že telefon nedáte jen tak z ruky? Pokud si prostě nemůžete pomoci, napište si Ježíškovi o Substitute Phone.
Telefon jako zdravotní pomůcka pro závislé
Lidé bojují se závislostmi na moderních technologiích různými způsoby. S velmi originálním řešením přišel také rakouský designér Klemens Schillinger. Vytvořil jakousi náhradu moderního telefonu pro nenapravitelné závisláky, kteří nedají mobil z ruky, ani když na něm aktuálně nic nepotřebují.
Návrhář z Vídně vytvořil v rámci jedné série celkem pět zařízení, které postrádají displej a fotoaparát a místo toho disponují řadou kamenných korálků. Svým umístěním simulují různé pohyby typické pro uživatele chytrého telefonu jako je například posouvání, přiblížení a přemisťování. „Některé tyto pohyby se narodily až se smartphonem,“ říká Schillinger.
Tyto telefony s korálky mají být jakýmsi terapeutickým nástrojem pro uživatele smartphonů. Cílem je poskytnout jim tolik potřebnou fyzickou simulaci a pomoci jim vyrovnat se s abstinenčními příznaky, které mohou nastat po delším odloučení s telefonem. „Chytré telefony nám umožnili utéct do sociálních médií,“ říká Schillinger a dodává, že „kontrolujeme e-maily a sms zprávy nejen ve veřejné dopravě, ale také v přítomnosti našich nejbližších.“
Inspirací k myšlence byl Umberto Eco
Podle tvůrce Substitute Phones, jak jsou tyto ne-telefony nazývány, je problém v tom, že jsme v kontaktu se svým telefonem i tehdy, kdy neočekáváme hovor nebo zprávu. Schillinger hledal nástroj, který by pomohl zastavit tuto vlastnost neustále kontroly. Tělo Substitute Phones je vyrobeno z černého plastu, polyoxymetylénu. Váhou i velikostí odpovídají běžným smartphonům, takže o to více je simulace přesvědčivá. Mramorové korálky jsou pevně umístěny v pouzdře, rolují se na místě a simulují pocit tření spojený s použitím dotykové obrazovky.
Kontakt se smartphonem nám v určité míře nahrazují antistresové míčky a fidget spinnery, ale výsledek nikdy nebude tak uspokojivý jako se Substitute Phones. Schillinger se svěřil, že inspiraci našel u italského spisovatele a filosofa Umberta Eco. Ten se prý snažil přestat s kouřením tak, že svou dýmku nahradil hůlkou. „Šlo vlastně o to samé, ale bez nikotinu,“ dodal Schillinger.
Boj proti moderním technologiím
Náhradní telefon je již druhým projektem společnosti Schillinger, jehož cílem je odradit lidi od používání smartphonů a dalších mobilních zařízení, jako jsou například iPady. Prvním projektem byla Offline lampa. Fungovala jako klasická stolní lampa a také tak vypadala. Zásuvka ale byla integrována do podstavce a aby se žárovka rozsvítila, bylo nutné připojit k ní smartphone a následně ho uzamknout.
Oba projekty vznikly pro výstavu nazvanou #Offline – Design for the (Good Old) Real World neboli česky #Offline – Design pro (starý dobrý) skutečný svět. Telefony zatím ještě nejsou v prodeji, ale stránka společnosti Schillinger slibuje, že již brzy budou k dostání. Na stránkách firmy je možné zanechat svůj e-mail a zůstat tak v obraze, jak dodání telefonu pokračuje.