Gustav Klimt, jehož obrazy tvoří v historii umění jeden z přechodů od figurativní k abstraktní malbě, by se v roce 2012 dožil 150 let. Rakouské kulturní fórum v Praze tuto událost oslavuje putovní výstavou.
Jeden z nejznámějších obrazů Gustava Klimta - Polibek. Zdroj: rkfpraha.cz
Vídeň na přelomu 19. a 20. století byla hlavním městem rakousko-uherské monarchie a zároveň jedno z rodišť moderny. Rozšířil se tu směr v Rakousku známý jako secese, ve Francii jako Art Nouveau. Ornamentálně dekorativní umění kladlo důraz na linii a mladí umělci, kteří secesi podlehli, se chtěli distancovat od nabubřelého historismu uměleckých akademií.
Gustav Klimt (1862 – 1918) stojí se svým dílem na přechodu mezi tradičním a novým. Jeho cílem bylo smířit tradici s nově nastupující, divokou modernou.
Vídeňský umělec a představitel secese by letos oslavil 150 let.
Ovlivněn secesí vyvinul tak svébytný ornamentální jazyk svých obrazů, v nichž často spojuje smyslnou i pobuřující erotiku, inspirovanou tehdy módním učením Sigmunda Freuda, a nádherné dekorativní prvky a symboly.
Spolu s dalšími vídeňskými umělci, jako byli například Egon Schiele nebo Oskar Kokoschka, se Klimt nesmazatelně zapsal jak do tváře svého města, tak do dějin umění jako takových. 150. výročí jeho narození slaví celá Vídeň a připomíná si také zrod moderny.
Právě k této příležitosti Rakouské kulturní fórum připravilo výstavu, která bude v průběhu roku prezentována na různých místech Česka. V Praze, kde svou cestu započíná, si ji můžete prohlédnout do konce září.
Gustav Klimt – Průkopník moderny
Rakouské kulturní fórum v Praze
6. 6. – 28. 9. 2012
Kurátorka: Mgr. Sandra Tretter
Otevírací doba: po – pá 10.00 – 13.00, 14.00 – 16.00; čt 10.00 – 13.00, 14.00 – 19.30
Vstup: volný