Je punk mrtvý nebo ne? O tom se přou příznivci, respektive odpůrci tohoto hudebního směru nejen na internetových stránkách. Vývoj módy a trendů v oblékání dává za pravdu těm, kteří si myslí, že punk je stále naživu.
Vivienne Westwood, Zdroj: topnews.in
Punk jako hudební směr vznikl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Jeho vliv byl natolik silný, že se promítl i do životního stylu a oblékání svých posluchačů. Přestože je pro punk a souběžně existující hnutí hippies typický odpor vůči konvencím, mainstreamu a globalizaci, různým ideologiím, zákazům a autoritám, byla jednou z příčin vzniku punkové módy snaha odlišit se od hippíků a hippísaček. Tato móda touží šokovat, vyčlenit se z davu a bořit konvence. Zjednodušeně můžeme říct, že základem punku je provokace.
Model Vivienne Westwood, Zdroj: vam.ac.uk
Naučím vás punk
Je-li kolébkou punkové módy Velká Británie, pak jeho matkou nemůže být nikdo jiný, než výstřední módní návrhářka, původní profesí učitelka, Vivienne Westwoodová (nar. 1941). Její tehdejší partner (shodou okolností manažer slavné punkové kapely Sex Pistols) přišel s nápadem otevřít si na londýnské ulici King’s Road butik, ve kterém by Vivienne prodávala kožené oblečky a fetišisticky laděné doplňky podle vlastních návrhů. Oblečení z jejich butiku jménem „Sex“ (původně „Let It Rock“), pak proslavila kapela Sex Pistols na svých prvních vystoupeních. Westwoodová nepřestala svými návrhy nikdy šokovat a za přínos nejen britské módě byla povýšena do šlechtického stavu.
Sex pistols, Zdroj: loot-ninja.com
Co na srdci, to na hlavě
Než se blíže podíváme na jednotlivé kousky a prvky punkového oblečení, je třeba se pozastavit u jednoho z nejdůležitějších znaků punkové módy, u účesu. Jeho základem jsou polodlouhé vlasy, přičemž část hlavy bývá vyholená. Typické číro tvoří prameny natužené do podoby bodlin, ohonů, pásů a pruhů, které často připomínají bojové účesy indiánských válečníků. Kreativitě se meze nekladou, čím je účes barevnější, vyšší a nápadnější, tím lépe. Hodně oblíbené bývají červená, zelená, modrá, růžová, oranžová a pochopitelně i černá barva. Další variantou punkového účesu jsou naopak vlasy krátké, v některých případech zcela vyholené. I v případě punku můžeme hovořit o unisexové módě, která má odrážet osobnost svého nositele bez ohledu na pohlaví. Číra zdobí hlavy mužů i žen. Pro obě skupiny je také typickou ozdobou piercing, a to prakticky na jakémkoli místě, a líčení, kterému dominuje černá barva.
Zdroj: coolmenshair.com
Díry do světa
Základem punkového šatníku jsou vojenské nebo motorkářské boty, martensky, úzké, na tělo přiléhavé džíny nebo kožené kalhoty a různá trička s provokativními symboly (na počátku byla například trička s obráceným krucifixem, která se prodávala v butiku Sex), hesly a nápisy. Autory bývají sami jejich nositelé, protože „do it yourself“ čili udělej si sám je jedním z nepsaných pravidel punkové módy. To vše je provedeno nejčastěji v černé barvě, obnošené, záměrně otrhané a děravé. Uměle vytvořené díry se pak opět spojují pomocí svíracích špendlíků. Důležitou součástí oděvu je také kožená bunda, tzv. křivák. Mezi punkerkami jsou oblíbené kožené minisukně, potrhané síťované punčocháče a kontrastní kombinace (např. baletní sukně a motorkářské boty). Oblíbené jsou také sukně a kalhoty se vzorem tradiční skotské kostky. Zejména na počátku byly populárními materiály kromě kůže také vinyl a latex.
Zdroj: media.photobucket.com
Prosím, řádně okovat
Důležitou roli v punkové módě hrají ozdobné prvky nejen ve formě už zmiňovaných svíracích špendlíků (ty lze použít i na propíchnutí různých částí těla), ale také řetězy, visací zámky, pásky a obojky s kovovými bodci, kožené náramky napodobující pouta nebo vlastnoručně vyrobené nášivky a placky (odznaky) s hesly. Inspirací pro tyto doplňky byla pravděpodobně fetiš móda.
Zdroj: updoprincess.com
Punk is not dead
S příchodem osmdesátých let se punková móda komercionalizuje. Ačkoliv si řada lidí myslí, že punk je mrtev, vzniká řada odrůd a odnoží jako např. anarchopunk, skate punk nebo pop punk a další. Tento módní styl ovlivnil také nově vznikající nebo už existující způsoby odívání, např. gothic módu, grunge nebo emo. Můžeme tedy předpokládat, že bude módu ovlivňovat i nadále.