Podle posledního průzkumu České bankovní asociace a agentury Ipsos zvažuje v roce 2024 půjčku zhruba 8 % Čechů. Nejčastěji by pak půjčené peníze rádi využili na rekonstrukci bytu. Jak si půjčit, aby vás půjčka nezruinovala? Poradíme.
Pohlídejte si pevné základy v rodinném rozpočtu
Zdravý rodinný rozpočet je klíčem k tomu, abyste nemuseli žít z výplaty do výplaty. Zkuste si vést takový deníček výdajů a příjmů, abyste dostali reálnou představu o tom, za co pravidelně (ale i nepravidelně) utrácíte peníze. Bude pro vás pak jednodušší si určit, kde máte rezervy – na čem můžete ušetřit. Pokud totiž zjistíte, že nejste schopni z výplaty nic ušetřit, je otázka, zda si vzít půjčku. Z čeho ji pak budete splácet?
Koukejte se především po malých, ale pravidelných částkách – třeba každodenní nákup svačiny v hodnotě 100 Kč vám jako velký výdaj nepřijde. Spočítejte si ale celkovou utracenou částku za svačiny v jednom měsíci. Najednou už o celkem větší částku jde, že? Zkuste se zamyslet, zda nejste schopni tyto malé výdaje snížit.
Mějte záchranný finanční polštář
Kdo šetří, má za tři. Našli jste položku, na které můžete ušetřit? Výborně, ušetřené peníze neutrácejte, ale schovejte si je na horší časy. Finanční rezerva slouží jako pojistka pro nepředvídané události (a taky se vám bude klidněji spát, protože víte, že se nemusíte stresovat otázkami typu: Co by, kdyby).
Jak velkou finanční rezervu byste měli mít? Většina odborníků doporučuje mít bokem úsporu, která odpovídá trojnásobku vašeho platu (v případě rodiny pak mějte naspořeno spíše trojnásobek měsíčních výdajů celé domácnosti – nezletilé děti do rodiny žádné peníze nepřinášejí).
Dovolená na splátky nebo půjčka na vánoční dárky? Na to rychle zapomeňte
Základní pravidlo zdravého půjčování zní: Půjčujte si jen na to, z čeho budete mít dlouhodobý užitek.
Na co dává smysl si půjčit:
- Na auto, které využíváte pro svou práci.
- Na rekonstrukci vlastního bytu, ve kterém bydlíte s rodinou.
- Na notebook pro dítě, aby mohlo studovat vysokou školu.
Prověřujte daného poskytovatele
Máte přehled o vašich financích, zvládáte spořit a uvažujete o půjčce. Výběr vhodného úvěru rozhodně nepatří do impulsivních nákupů. Dobře si projděte veškeré nabídky a ověřte si, zda jsou vámi vybraní poskytovatelé půjčky opravdu seriózní. Základní pravidlo zní: Vybírejte si takové poskytovatele úvěrů, kteří mají licenci od České národní banky, který vyžaduje i zákon o spotřebitelském úvěru.
Srovnejte si nejenom úrokové sazby, ale také RPSN (roční procentní sazba nákladů – v této sazbě poskytovatel zohledňuje nejenom úrok, ale právě i další poplatky), zeptejte se na další poplatky (třeba poplatek za odložení splátek).
Seriózní poskytovatel by vám měl bez problému a otálení odpovědět na všechny vaše všetečné otázky. A pokud se bude odpovědím vyhýbat, je to jen další signál, který by vás měl varovat.
Zapomeňte také na lákavé nabídky půjček bez doložení příjmu a bez registru. Každý férový poskytovatel by měl na základě vašich příjmů a výdajů nejprve posoudit, zda vás budoucí půjčka nezatíží příliš – abyste byli schopni bez problému splácet. Půjčka je totiž dobrý sluha, ale zlý pán.
TIP: Nebankovní půjčka online? I u té si důkladně projděte veškeré dostupné informace a nebojte se na vše, čemu nerozumíte, zeptat.