65 procent zástupců studentských organizací hodnotí budoucnost vysokého školství nejhoršími známkami školní stupnice – vadí jim nedostatek peněz a klientelismus. Podobně vidí také působení bývalého ministra Josefa Dobeše.
VII. konference ČeSU se konala v posluchárně Technické univerzity v Liberci, Zdroj: Archiv TUL
Vyplývá to z průzkumu České studentské unie (ČeSU) a Svazu dopravy ČR, jehož výsledky byly prezentovány 12. října na VII. konferenci ČeSU. Setkání se tentokrát konalo na půdě Technické univerzity v Liberci a jeho součástí bylo také vystoupení ministra Petra Fialy k připravovaným krokům zkvalitnění vysokého školství.
Trnem v oku je podfinancování i produkce rychlostudentů
35 procent dotázaných představitelů studentských organizací ohodnotilo současný stav vysokého školství známkou 4 nebo 5. Co se týče situace v příštích deseti letech, dvě nejhorší známky zvolilo dokonce 62 procent respondentů. Obecně se tak v příštích letech očekává zhoršení kondice českého vysokého školství.
Hlavní problémy spatřují studentští zástupci nejčastěji v nízké kvalitě vysokého školství, nedostatku financí nebo velké míře klientelismu na vysokých školách, která dlouhodobě souvisí například s podezřele rychlým ziskem titulů v případě některých politiků a státních úředníků.
Za chyby Dobešova kabinetu zaplatí stát i v budoucnu
Nikterak slavně nevyšel z průzkumu ani bývalý ministr Josef Dobeš, který na svou funkci rezignoval v březnu letošního roku. Čtyřku nebo pětku si odnesl od 65 procent dotázaných, nejlepší známku mu neudělil nikdo. Pozitivní očekávání u studentů naopak vzbuzuje angažování Petra Fialy jako Dobešova nástupce. Na jedničku nebo dvojku mu věří 59 procent z nich.
„Vzhledem k tomu, že průzkum byl realizován v době, kdy vrcholily protesty proti ministrovi Dobešovi, mě příliš nepřekvapuje silně akcentovaná nekompetentnost ministerstva. Za velmi znepokojivé však pokládám vysoké procento těch, kteří vidí problém v klientelismu na školách. Zajímavé je i poměrně vysoké procento respondentů zdůrazňujících problematiku neexistující koncepce školství,“ uvedl mluvčí ČeSU Jiří Kohout.
Analogicky tak nejspíš zástupci studentských iniciativ vidí zhoršující se kvalitu vysokého školství jako doznívání necitlivých rozhodnutí Dobešova kabinetu. Zejména chyby v čerpání prostředků programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost české školství pocítí i v dalším období. Již v tento moment je zřejmé, že Česká republika přijde až o pět miliard korun z operačního programu Evropské unie.
„Přes všechnu snahu, kterou vyvíjíme, abychom situaci maximálně zlepšili, musíme konstatovat, že některé chyby jsou už nenapravitelné,“ řekl na konferenci ministr Fiala. Poukázal také na to, že stát musí vzhledem k předchozímu upozornění Evropské komise přikročit k plošným opravám některých projektů. V praxi to znamená, že i v případě úspěchu by resort pravděpodobně přišel o dalších 750 milionů korun.