Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Průvodce výběrem kávy: Jak vybrat kávu, na které si zaručeně pochutnáte?

Výběr kávy, ať už zrnkové, nebo mleté, může být pořádný oříšek. A to především proto, že na chuť kávy má vliv obrovské množství faktorů, odrůdou kávovníku počínaje a způsobem přípravy konče. Ve způsobu zpracování kávových zrn a dalších okolnostech, od nichž se výsledná chuť oblíbeného tmavého moku odvíjí, se skutečně vyzná jen málokdo. Proto pro vás máme jednoduchý návod, který vám výběr té nejlepší kávy usnadní.

Způsob přípravy: kávovar, french press, dripper…

Každému vyhovuje jiný způsob přípravy. Někteří nedají dopustit na espresso z kávovaru, jiní preferují french press, dripper či například moka konvičku. Žádný ze zmíněných způsobů není lepší než jiný, nicméně platí, že pro každý způsob přípravy bývá vhodný určitý typ kávy.

Obecně máme na výběr z následujících možností:

  • kávovar
  • french press
  • moka konvička
  • AeroPress
  • dripper (překapávač)
  • džezva
  • chemex (filtrovaná káva)

Existují i další alternativní způsoby, nicméně s výše jmenovanými se lze setkat nejčastěji. Nejdůležitější je vědět, že to, jak kávu připravíme, bude mít podstatný vliv na její výslednou chuť i sílu.

Kávovar by měl být jednoznačnou volbou pro milovníky klasického espressa. Výběr konkrétního přístroje se pak bude odvíjet od toho, zda plánujete připravovat kávu z kapsle, nebo budete zkoušet různé druhy kávy, od frekvence používání apod. Vesměs lze říci, káva z kávovaru je silná a má výraznou chuť.

French press je ideálním udělátkem pro každého, kdo přípravou kávy nechce trávit příliš mnoho času. Zároveň představuje velmi snadný způsob, jak klasického turka pozvednout o level výš. Pokud si navíc kávu namelete sami doma, můžete očekávat skutečně jedinečný zážitek.

Moka konvičku doporučujeme příznivcům silné a chuťově výrazné kávy. Pokud máte rádi espresso a nechce se vám investovat do kávovaru, bude pro vás moka konvička to pravé ořechové. Její použití není tak snadné jako u výše zmíněného french pressu, přesto nejde o nic extra složitého.

AeroPress je další pomůcka pro domácí přípravu kávy. Funguje na principu stlačení a filtrace mleté kávy pomocí papírového filtru. Bude pro vás vhodný v případě, že máte rádi jemnou chuť a zároveň upřednostňujete rychlou přípravu.

Dripper neboli překapávač je rovněž dobrým řešením pro každého, kdo má rád jemnou chuť. Výhodou překapávané kávy je jednoduchá příprava a také to, že ji lze připravit i ve velkém množství. Dripper se hodí především pro sladší kávy s ovocnými podtóny.

Džezva se používá pro tradiční způsob přípravy kávy. Pokud jste milovníkem klasického turka, pak tuto pomůcku bezesporu oceníte. Káva z džezvy je velmi silná a chuťově se s českým „turkem“, který se připravuje pouhým zalitím kávy vroucí vodou, nedá srovnávat. Použití džezvy je snadné, jen počítejte s tím, že budete potřebovat skutečně jemně mletou kávu.

Chemex není ničím jiným než skleněnou nádobou pro přípravu filtrované kávy. Hodí se zejména pro sladší a ovocné kávy, pokud tedy takový druh plánujete pořídit, neváhejte vyzkoušet právě chemex. Příprava kávy v této nádobě probíhá za využití papírových filtrů, přes který káva překapává do nádoby ve spodní části. Rozdíl mezi chemexem a dripperem spočívá v tom, že káva z chemexu je díky méně propustnému filtru čistější a chuťově výraznější.

Chuťové tóny: ořechy, karamel, citrusy…

Dalším důležitým aspektem při výběru kávy jsou chuť a vůně. Chuťové tóny kávy bývají nejčastěji označeny jako čokoládové, citrusové, ovocné, karamelové nebo oříškové. Stejně tak je ale možné při pití cítit například chuť skořice, vanilky, medu nebo jejich kombinace. Obvykle platí, že chuť konkrétní kávy se plně rozvine tehdy, když je připravena optimálním způsobem, proto je dobré řídit se doporučením výrobce.

Nízká, nebo vysoká kyselost?

Kyselost neboli acidita je další důležitou vlastností kávy. Odvíjí se mimo jiné od odrůdy kávovníku, způsobu zpracování a samozřejmě i způsobu, jakým si kávu připravíme. Zároveň platí, že míra kyselosti do značné míry ovlivňuje celkový chuťový profil výsledného nápoje.

Právě na míru acidity je vhodné se při výběru kávy zaměřit a vybrat tak, abyste si ve výsledku opravdu pochutnali. I v tomto případě totiž záleží především na individuálních chutích – někteří nedají dopustit na kávu s vysokou aciditou, jiní dávají přednost kávě s menším obsahem kyselin.

Do jisté míry můžeme kyselost ovlivnit sami. Pokud ji chceme zvýraznit, stačí zrnkovou kávu namlít více nahrubo, naopak mletí najemno povede ke snížení kyselosti. Rovněž je dobré vědět, že při chladnutí kávy dochází k chemickým procesům, jejichž následkem je vyšší míra acidity. Pokud tedy svou kávu necháte zchladnout, očekávejte spíše kyselejší tóny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Průvodce výběrem kávy: Jak vybrat kávu, na které si zaručeně pochutnáte?