Vánoční svátky jsou ideální čas, kdy si najít volnou chvilku a schoulit se ke krbu s dobrou knihou v ruce. Knih inspirovaných Vánocemi je však nepřeberné množství. Proto jsme pro vás připravili přehled nejzajímavějších knih s touto tématikou.
Ať hledáte vánoční pohádky, napínavé příběhy nebo vtipné povídky, budete mít z čeho vybírat. Knihy nabízejí dobrý odpočinek během vánočního shonu a rovněž potěší nalézt je pod vánočním stromečkem. Vybírat můžete z nejrůznějších žánrů a literatury české i světové.
Pohádky a fantazie
K Vánocům nepochybně patří pohádky a fantastické světy. Jedním z takových příběhů je Louskáček a myší král, nejznámější dílo německého spisovatele E. T. A. Hoffmanna. Celý příběh se odehrává o Vánocích v malém městečku, kde děti netrpělivě čekají na rozsvícení vánočního stromu a rozdávání dárků. Malá Klárka pod stromečkem najde Louskáčka, hračku, kterou si ihned zamiluje a uniká s ní do tajemných světů, kde prožívá velké dobrodružství. Dílo bylo zhudebněno ve formě baletu od P. I. Čajkovského.
Neméně známou je povídka anglického spisovatele Charlese Dickense pod názvem Vánoční koleda. Odehrává se o Štědrém večeru, kdy hlavní postavu Ebenezera Scroogea navštěvují čtyři duchové. Scrooge je lakomec, mrzout a protiva, který nemá rád Vánoce. Duchové jej naučí laskavosti, ochotě a dobrotě a společně objeví skutečného ducha Vánoc. Povídka se stala velmi populární převážně díky svému poselství a je vnímána jako oslava tradičních hodnot.
V americké kultuře je chápána jako velmi významná báseň A Visit from St. Nicholas od Clementa Clarke Moora, do češtiny překládána jako Příběh Santy Clause nebo Veselé Vánoce. Báseň je významná nejen díky své vysoké literární kvalitě, ale rovněž pro to, že Moore dále rozvíjí legendu o Santovi a jeho saních tažených soby.
It was the night before Christmas, when all through the house
Not a creature was stirring, not even a mouse.
The stockings were hung by the chimney with care,
In hopes that St. Nicholas soon would be there.
The children were nestled all snug in their beds,
While visions of sugar-plums danced in their heads.
And mamma in her ‘kerchief, and I in my cap,
Had just settle your brains for a long winter’s nap.
Mezi dětmi i dospělými je oblíbená kniha Jak Grinch ukradl Vánoce!, což je ilustrovaný příběh Dr. Seusse kritizující komerční charakter vánočních svátků. Velmi populární je i filmové zpracování tohoto humorného příběhu.
Mezi humorem a napětím
V současné době je proslulou autorkou vánočních příběhů Carol Higgins Clark. Nejedná se však o pohádky nebo knihy pro děti, nýbrž napínavé mysteriózní příběhy. V její knize Vánoční zloděj vyšetřuje detektivka Regan Reillyová záhady a zločiny, které by narušovaly pohodovou vánoční atmosféru.
John Grisham a jeho kniha Vánoce nebudou! je zase jednou z nejznámějších humorných a satirických knih o Vánocích. Tento současný americký prozaik ve své knize kritizuje materialismus dnešní společnosti a vysmívá se vánočnímu shonu a nákupnímu šílenství.
Na tradici vánočních pohádek navazuje Richard Paul Evans ve svém románu Vánoční skříňka, kterou věnoval svým dvěma dcerkám. Příběh plný citu pojednává o osamělé vdově a rodině, která se k ní přistěhuje. Této Evansově knize se dostalo téměř stejného úspěchu jako Dickensově Vánoční koledě.
Humor, cit i hloubku nalezneme v sbírce tří povídek Let It Snow, ve které se sešli tři současní mladí autoři: John Green, Maureen Johnson a Lauren Myracle. Každá z povídek popisuje zážitky tří různých teenagerů, kteří uvíznou uprostřed velké sněhové bouře.
Vepři místo sobů
Pokud vás baví fantasy, rozhodně si nenechte ujít knihu Otec prasátek od skvělého anglického spisovatele Terryho Prachetta. Kniha je součástí série Zěmeplocha a jako vždy je napínavá a třeskutě vtipná. Otec prasátek, zeměplošská obdoba Santy Clause, jezdí na saních tažených čtyřmi prasaty a rozdává vepřové a krvavé kosti. Otec prasátek se však ztratí a musí jej zastupovat Smrť, což přináší spoustu potíží pro všechny děti čekající na své dárky.
Fanoušci hororu si zase přijdou na své v klasickém hororovém díle Stephena Kinga Osvícení. Pětiletý Danny se svými rodiči odcestuje na vánoční svátky do osamělého penzionu. Danny mívá jasnovidecké vize – osvícení, a brzy začne vnímat, že místo, kam přijeli, je zlé. Netrvá dlouho, než se celá rodina dostává do smrtelného nebezpečí a v mrazivé horské zimě bojuje o život.
Vánoční horory píše rovněž Peter Straub, Robert Devereaux nebo Douglas Clegg.
Vánoce po česku
I v domácí literatuře najdeme množství skvělých děl věnovaných Vánocům. Pokud chceme zavzpomínat na dětství, je tu Josef Lada se svými čarovnými příběhy odehrávajícími se na vesnici, často o Vánocích nebo jiných svátcích. Oslavování českých Vánoc se ve svých básních rovněž věnovali Jan Neruda nebo Jaroslav Vrchlický.
V baladě Štědrý den od Karla Jaromíra Erbena ze sbírky Kytice se přenášíme na venkov za tuhé zimy. Je adventní čas a mladá dívka si přeje, aby přišel její milý. Skutečně se tak stane a Hana si začíná šít svatební košili. Podle venkovské tradice se později Hana s Marií vydávají k zamrzlému jezeru, aby v odrazu na ledu viděly svůj osud. Zatímco Hanu čeká svatba a krásný život, Marii čeká smrt a záhuba.
Nastala zima, mráz v okna duje,
v světnici teplo u kamen;
v krbu se svítí, stará polehuje,
děvčata zase předou len.
„Toč se a vrč, můj kolovrátku!
však jest adventu zase na krátku,
a nedaleko štědrý den!
Ach ty štědrý večere
noci divoplodné!
když si na tě vzpomenu,
k srdci mne to bodne!
Zdroj: ERBEN, Karel Jaromír: Kytice. Praha: Práh 2011