Britští alternativci Muse se 22. listopadu přijedou ukázat do Prahy. Účast je pro zaryté fanoušky samozřejmostí. Proč by ale i ostatní měli chtít tyto rockové bohy vidět na vlastní oči?
Návštěvníci loňského Rock for People již měli tu čest slyšet Muse naživo, nicméně pro Prahu to bude 22. listopadu premiéra. Kapela přijede předvést novou desku. Novinka The 2nd Law vyšla 1. října a nebyli by to Muse, aby nebyla řádně experimentální. Album se setkalo s různými ohlasy, většina z nich byla ostře kritická.
Čtěte také rozhovor se Suzanne Vega
Jak kapela slibovala, na desce mísí spoustu stylů. Jestli to byl správný krok, to nelze jistě říci. Pro staré fanoušky je nový počin až na výjimky zklamáním. Od návštěvy koncertu by to však lidi odradit nemuselo. Koncerty Muse jsou nezapomenutelným zážitkem, od kvality zvuku přes speciální efekty. Prošli jsme jejich tvorbu skrz na skrz a vybrali osm nejlepších kousků, které možná přesvědčí i váhavé jedince k nákupu vstupenky.
Sunburn
Vraťme se k úplným začátkům Muse. Jejich debut Showbiz z roku 1999 je krásně syrový, melancholický a plný emocí. Bellamy nezní úplně vyzpívaně, to ovšem neubírá na poslouchatelnosti. Sunburn není skladba do auta na výlet, ale může příznačně dokreslit temné podzimní večery.
Unintended
Zde můžeme slyšet i Bellamyho něžnější stránku. Dojemnou atmosféru dotváří zpěvákův typický falset šplhající do neuvěřitelných výšek. Texty písní Muse se většinou odvíjí od světové zkázy a apokalyptických vizí, Unintended je ale zasněně romantická.
[youtube-height=25]i9LOFXwPwC4[/youtube]
New Born
Přesouváme se na druhé album Origin of Symmetry. Je na něm cítit vyspělost, propracovanost, a přestože Muse pokročili o obrovský krok vpřed, syrovost zůstává zachována. Album se hemží vynikajícími skladbami, mimo jiné Bliss, Plug in Baby nebo cover Feeling Good. New Born začíná melodií připomínající film o Harry Potterovi a pokračuje vygradováním do kytarové smršti.
[youtube-height=5]qhduQhDqtb4[/youtube]
Hysteria
Na albu Absolution se můžeme setkat se zmíněnými apokalyptickými vizemi ve skladbách Apocalypse Please, Time is Running Out nebo Hysteria. Právě Hysteria vyvolává u fanoušků na koncertě doslova neřízenou hysterii. Však sami posuďte, takhle propracovaná basová linka hned na začátek nezanechá nikoho chladným.
Butterflies and Hurricanes
O různorodosti nás Muse přesvědčují s každou svou písní. Butterflies and Hurricanes může člověka znervóznit, má totiž vyloženě povzbuzující text („Začalo to, odplata jistě přijde a teď je řada na tobě, předveď se a změň celý svět.“). Klavírní část napjatou atmosféru zmírní, jen aby nakonec mohla o to víc vygradovat.
[youtube-height=25]EzCKrwOme2U[/youtube]
Supermassive Blackhole
Píše se rok 2006 a Muse vydávají komerčně zlomové album Black Holes and Revelations. Supermassive Blackhole obletěla ve vteřině svět poté, co se objevila v soundtracku k filmu Twilight. Věkový průměr fanoušků se o poznání snížil a Muse se konečně dostali i do povědomí českého publika.
Undisclosed Desires
Muse jsou mistři mnoha podob a s albem The Resistance to opět potvrdili. Na této desce se dokonce můžeme setkat se symfonií, patřičně rozdělenou na tři části. Undisclosed Desires je ale ještě o trochu jiná. Taneční rytmus po vzoru Depeche Mode doplňuje u Bellamyho neobvyklý popový zpěv.
[youtube-height=25]R8OOWcsFj0U[/youtube]
Panic Station
Jestli se na nové desce něco povedlo, je to určitě Panic Station. Je v ní slyšet kousek starých Muse, nepříliš uhlazený hlas Bellamyho, živé bicí a melodičnost. Úspěch kapela sklízí i se singlem Madness a se Supremacy soupeřila o titulní píseň k nové bondovce. Boj s Adele a její Skyfall však nevyhráli.
[youtube-height=25]t12Y_gdbGQQ[/youtube]
Přestože poslední deska není nejšťastnějším počinem, naživo jsou Muse energičtí a epičtí. Nezbývá než se jít 22. listopadu přesvědčit na vlastní oči i uši do pražské O2 arény.