Proč Amy Winehouse a Kurt Cobain zemřeli ve stejném věku? Topzine.cz představuje Klub 27
Redakce
29. 7. 2011
Až podezřele nezvyklý počet muzikantských umělců a neobyčejných talentů své doby spojuje ukončení většinou slibně našlápnuté hudební, ale i životní dráhy. Nutno podotknout, že za ne úplně standardních okolností. Všichni totiž zemřeli ve věku sedmadvacet let. V sobotu 23. července se tato grupa smrtí hudební divy Amy Winehouse o jednoho člena rozrostla. Jaké vnější faktory či vnitřní pohnutky zapříčinily exitus těch nejzásadnějších legend?
Společným jmenovatelem ukončivším osudy těchto vyvolených jsou povětšinou drogové excesy a alkoholové dýchánky. Ne vždy je však kombinace těchto závislostí jediným původcem směřujícím ke smrti. Mnohdy některé zdánlivě nešťastné náhody zahalují životní příběhy členů tohoto uskupení do oblak záhadna. Pojďme si představit některé zástupce elitního klubu s číslem 27.
Amy Winehouse (1983 – 2011)
Soul jazzová diva Amy, snadno rozpoznatelná díky výrazně natupírovaným účesům, rachitickou postavou a ne úplně střídmým líčením, je nejčerstvější držitelkou V.I.P. vstupenky do sedmadvacítkového klubu. Tělo zpěvačky, jejíž sebedestruktivní závislosti na drogách zatlačily do pozadí osobitý a specifický hlasový fond, bylo nalezeno v sobotu 23. července v jejím londýnském domě.
Více o náhlé smrti Amy Winehouse
Ačkoliv Amy Winehouse dokázala prodat milióny nosičů svých alb a získat nespočet hudebních ocenění, byla sama sebou trýzněna pravidelným požíváním drog, poruchami příjmu potravy a rozpadajícími se partnerskými vztahy, především s jejím manželem Blakem Fielderem. V květnu tohoto roku dala na radu svého otce a nastoupila na protidrogovou léčbu. O dva měsíce později ji policie našla mrtvou. Do této chvíle nebylo vydáno žádné oficiální prohlášení o příčině její smrti, avšak spekulace o asociaci s předávkováním drogami se rozvířily ihned po oznámení této události, která zasáhla fanoušky po celém světě.
Dokud nebude známa oficiální prokázaná skutečnost zaviňující Amynu smrt, bude ve vzduchu prozatimní otazník, proč se tomu tak stalo. R.I.P., Amy.
Kristen Pfaff (1967 – 1994)
Zatímco záře reflektorů byly po většinu kariéry americké grunge/alternative rockové skupiny Hole zaměřeny na frontmanku Courtney Love, nenápadnou basistku této kapely zaměstnávaly vlastní návykové trable. V červnu roku 1994, dva měsíce po vydání zásadního a kritiky všeobecně chvalně přijímaného alba Live Through This, byla Kristen nalezena předávkována drogami ve svém bytě. Prokázano. Žádný otazník.
Kurt Cobain (1967 – 1994)
Kultovní postava 90. let ovlivnivší téměř celou hudební scénu vůbec. Jako frontman a skladatel písní skupiny Nirvana neochotně platil za nejpopulárnějšího rockera a inspiraci své doby. Ironicky se rodák ze Seattlu Cobain snažil naopak z tohoto úzkého sepětí a vlny slávy vymanit a odvát tuto nálepku ikony punkovými tendencemi. A především, stát co nejdále od mainstremu.
Postatnou část života trpěl depresemi a závislostí na heroinu. Ačkoli o příčině jeho smrti je často spekulováno, oficiální verze zní, že si Kurt Cobain prostřelil hlavu brokovnicí a smrt si přivodil vlastním přičiněním. Osudný výstřel padl ze zbraně ráže 23 v noci z 5. na 6. dubna 1994 v nástavbě nad garáží Kurtova domu v Seattlu. Jeho tělo bylo objeveno až 8.dubna.
Ačkoli zní ofiko prohlášení jasně, přinejmenším je zarážející například skutečnost, že Kurt měl v době smrti v těle asi 1,5 miligramů heroinu na 1 litr krve. Je dokázáno, že takové množství by člověku nedovolilo uzvednout brokovnici. Že by otazník číslo dvě?
David Bonn (1958 – 1985)
Zpěvák Dennes Dale Boon byl jeden z nejznámějších kytaristů a zakládající člen zásadního hardcore punkového tria The Minutemen. Kapela z Kalifornie měla na kontě čtyři vydaná alba předtím, než byl Bonn zabit při srážce jeho dodávky v roce 1985 v Arizoně. Krátce na to skupina, sestávající mimo jiné i ze člena Mike Watta (Porno for Pyros, The Stooges), ukončila svou činnost.
Oficiální verze zní, že Bonn ležel na korbě náklaďáku, a když vůz sjel ze silnice, byl vymrštěn a zlomil si vaz. Poněkud zvláštní interpretace, že? A viník nehody je také neznámý. Otazník číslo tři.
Jim Morrison (1943 – 1971)
Letos uplynulo přesně čtyřicet let od smrti rockera a básníka, filmaře a skladatele Jima Morrisona, frontmana legendárních The Doors. Prudce stoupající sláva a tlak okolí, kterému The Lizard King nedokázal vzdorovat, způsobily propad do alkoholové a drogové závislosti. Známá extempore na koncertech se postupně vymykala kontrole.
Jeho sebedestruktivní životní styl vedl nevyhnutelně ke kolapsu. V roce 1971 odjel společně se svou múzou Pamelou Courson do Paříže, kde měl v plánu psát poezii a odpočívat po nahrávání posledního alba L.A. Woman. Dne 3. července 1971 jej však jeho družka našla mrtvého ve vaně.
Smrt Morrisona je opředena jistými záhadami, neboť z neznámého důvodu nebyla provedena pitva a kromě Pamely a neznámého lékaře nikdo tělo neviděl. Oficiální příčinou úmrtí byl infarkt. Pamela si však zřejmě tajemství Morissonovy smrti vzala s sebou do hrobu, o tři roky později se totiž předávkovala. Dodnes přitom kolují fámy, že jeho smrt byla jen kamufláž s touhou po anonymitě a Jim Morrison žije někde v ústraní. Zvláštní. Takže čtvrtý otazník.
Janis Joplin (1943 – 1970)
Americká zpěvačka a kytaristka 60. let, některými považována za představitelku bílého soulu a symbol hnutí hippies. Během její rockové éry působila celkem ve třech kapelách, a to Big Brother and the Holding Company, Kozmic Blues Band a Full Tilt Boogie Band. Rokem 1970 startuje pro Janis éra i alkoholová, navíc s brzkým nástupem inklinace k drogám, která vyústila v její smrt předávkováním heroinem. Fakta.
Jimi Hendrix (1942 – 1970)
Dalšího člena, završivšího svou životní pouť v sedmadvaceti, představuje kytarová modla Jimi Hendrix. Z šestistrunného nástroje dokázal vyluzovat neuvěřitelná sóla a psychedelické zvuky a byl rovněž provokatér se zálibou v pyromanii, projevující se zapalováním kytar před zraky fanoušků na koncertech. Otazníky dodnes visí nejen nad dokonalostí jeho kytarového umu, ale taktéž nad opravdovou příčinou jeho smrti.
Hendrix zemřel v říjnu 1970 a okolnosti jeho smrti nebyly nikdy přesně objasněny. Jasné je jen to, že byl nalezen v londýnském hotelu v pokoji Moniky Dannemanové, kterou znal jen pár dní. Podle oficiální zprávy zemřel bez cizího zavinění v důsledku předávkování prášky na spaní a zadušení vlastními zvratky.
Jimiho Hendrixe však údajně zavraždil jeho vlastní manažer Michael Jeffrey. Prý se bál, že legendární rockový kytarista a zpěvák přejde k někomu jinému, a on tak ztratí svůj spolehlivý zdroj příjmu. Jeffrey měl navíc získat dva miliony dolarů za Hendrixovu životní pojistku, která byla napsána na něj. To tvrdí ve své knize jeho bývalý bedňák. Veřte nevěřte – peníze nebo život či vidina bedňákova zisku z prodaného knižního titulu?
Brian Jones (1942 – 1969)
Zakládající člen a kytarista Rolling Stones Brian Jones byl nalezen v červenci v roce 1969 mrtvý na dně bazénu svého domu v jižní Anglii. Vyšetřovatelé tehdy dospěli k závěru, že jeho smrt byla důsledkem nešťastné náhody. Zas takovou náhodou už úplně nebyla záliba v konzumaci práškovitě bílé krystalické hmoty za přispění více než skromného požití tekutin, vyznačujících se vysokým obsahem ethanolu.
I v tomto případě vyvstaly spekulace, že byl Brian Jones zavražděn. Údajně stavař Frank Thorogood, který v té době pracoval na opravě Jonesovo domu, se měl na smrtelné posteli přiznat k jeho vraždě. Očití svědkové, kteří tvrdí, že vraždu viděli, však odmítají vypovídat. V roce 2009 byl případ díky novým důkazům a skutečnostem znovu otevřen s podezřením na vraždu. Výsledek vyšetřování zatím, překvapivě, není znám. Předposlední otazník.
Richey Edwards (1967 – 1995?)
Šestnáct let nyní uplynulo od zmizení sedmadvacetiletého kytaristy Manic Street Preachers. Nepřehlédnutelný kytarista, alkoholik, anorektik, sebepoškozovatel a hlavně vynikající textař Richey James Edwards byl nejznámějším členem této waleské kapely.
Z Manics se rychle staly celebrity první kategorie a snad i to mělo za následek pozdější události. Pod tlakem médií, fanoušků a snad i kvůli jisté duševní labilitě se Richey po asijském turné sám pořezal nožem, který byl dárkem od jednoho z fanoušků. Sebedestruktivní sklony, z kterých se odjel Richey léčit do léčebny, se později zdály, že zmizely. Kapela se uklidnila a vše nasvědčovalo tomu, že se vrací do starých kolejí. Zmizely deprese i krize, jenomže nadešel den, kdy zmizel i sám Richey.
Stalo se tak při cestě na tiskovku před americkým turné, kam Richey nedorazil. Nalezeno bylo jen jeho auto u známého mostu sebevrahů, avšak Richeyho tělo nikoliv. Slehla se po členovi Manic Street Preachers opravdu zem, nebo je pravda, že jej údajně od té doby spatřilo několik lidí? Richey, kde jsi?
Kurt, Jimmy, Janis, Jim, Amy i další dvě desítky význačných umělců s křížkem vedle čísla sedmadvacet už jsou sice na jejich věčné cestě, ale zapomenuti nebudou nikdy.