Nemusíte se lekat, nehodlám tento článek věnovat návodu na výrobu líčidel z trávy, ani vás nebudu nabádat k tomu, abyste si na oči nanášeli pryskyřici jako starověké Egypťanky. Řeč bude o aktuálně módní přírodní a bio kosmetice.
Inspirace na líčení, Zdroj: New Yorker
Trend přírodní kosmetiky se v posledních letech rozšířil z kosmetických stolků zarytých milovnic všeho přírodního i do kosmetických arsenálů obyčejných žen. Mnohým z nich leží na srdci blaho naší matičky země, větší části však vyhovuje příjemné složení těchto produktů. Mnoho z nich se také nachytalo, když pod označením přírodní či bio objevily úplně obyčejný, chemický výrobek. Jak se tedy nenachytat?
Je libo organic?
Pokud vyrazíte nakupovat přírodní (natural, organic) kosmetiku, je potřeba se dívat na složení daného výrobku. Pravý přírodní se vyrábí z málo nebo vůbec upravovaných přírodních surovin (med, lanolín, včelí vosk aj.) a látek těžených ze země (minerály, jíly aj.).
Přírodní kosmetika - péče o pleť, Zdroj: organictime.cz
Kupříkladu včelka, která vyrábí med pro bio krém, opyluje pouze květiny či stromy, které vyrůstají bez umělého hnojení, tedy bez přidaných pesticidů, herbicidů a jiných toxických látek. Mnoho z vás si teď jistě pomyslí, jak je možné, že si včelka nezaletí na uměle hnojenou, tedy nebio rostlinu?
V každém státě, ve kterém jsou firmy na výrobu přírodní kosmetiky, existují i organizace, které stanovují určité kvóty týkající se přírodních výrobků, co musí splňovat. Mezi těmito podmínkami jsou mimo jiné uvedeny nároky na recyklovatelnost obalu a také zákaz testování kosmetiky na zvířatech, což je samozřejmostí.
Přírodní kosmetika - péče o tělo, Zdroj: organictime.cz
I přes všechna tato opatření je výraz bio často zneužíván velkými společnostmi, které si na své výrobky vesele píší formulky typu s přírodními extrakty, však pokud budete mít odvahu a podíváte se na opravdové složení výrobku – většinou psané opravdu malým písmem – zjistíte, že daný výrobek je perfektním chemickým koktejlem.
Make-up a líčidla, Zdroj: organictime.cz
Pokud tedy chcete opravdu jen to přírodní a bio, vybírejte výrobky menších značek a firem, které se čistě zaměřují jen na výrobu kosmetiky z přírody.
Dalším ukazatelem je tzv. INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – Mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad). Podle tohoto systému se složky přípravku uvádí v latinském názvu a jsou procentuálně seřazeny podle obsahu přírodních složek, od nejvyššího po nejnižší. Rada tedy zní: dívat se, dívat se, dívat se!
Přírodní kosmetika - péče o vlasy, Zdroj: organictime.cz
A proč přírodní?
Pokud zrovna nepatříte mezi přírodní typy nebo milovnice bio životního stylu, a i přesto vám nevyhovuje klasická chemická kosmetika, vyzkoušejte právě tu z přírody. Pravděpodobně pomůžete jak sobě, tak i přírodě jako celku.
Průzkumy říkají, že průměrná žena použije za den až 12 různých kosmetických přípravků. Chemické látky v nich obsažené se vstřebávají do kůže a dále pak do krevního oběhu. A to, co tělo neumí zpracovat, se v něm usadí. Můžou pak vznikat alergie na různé látky. Mezi vědci se ovšem debatuje i o tom, že některé z chemických látek mohou být i prudce karcinogenní.
Přírodní parfémy, Zdroj: organictime.cz
Kde a za kolik?
Teď samozřejmě vyvstává otázka, kde takovou kosmetiku sehnat. Určitě na internetu, do vyhledávače stačí zadat bio kosmetika/přírodní kosmetika/organická kosmetika a můžete několik hodin vybírat mezi různými značkami jak českými, tak zahraničními. Přírodní kosmetika nabízí přípravky pro péči o tělo, pleť, vlasy i dekorativní kosmetiku (líčidla) a někdy na stránkách naleznete i přípravky pro domácnost.
Poslední fakt, který vás jistě napadne, je cena. A doufám, že vás mile překvapím. Pokud si kupujete kosmetiku běžně v drogerii nebo parfumeriích, tak se pro vás nic nemění, tedy až na kvalitu produktu.