Není pochyb o tom, že kvalita hudby je důležitější než obal, v němž se k nám dostává. U spousty desek by však byla škoda přehlížet jejich výtvarnou stránku. Častokrát se za ní skrývá samostatný příběh. Přesvědčte se sami v následujících řádcích.
The Beatles – Abbey Road. Někdy stačí přejít přes přechod, abyste vstoupili do dějin, Zdroj: beatlesbible.com
Ikonický, legendární, kultovní. Tyto a mnohé jiné otřepané přívlastky na některých uměleckých dílech neodbytně parazitují. Je však třeba přiznat, že fotografie na přebalu Abbey Road od The Beatles si je skutečně zaslouží. Turisté dodnes neúnavně hledají onen londýnský přechod, lačníc po kopii slavného záběru.
Podle dostupných informací vznikla fotografie celkem nakvap a bez velkého plánování. Milovníci konspiračních teorií ovšem přišli na kloub tomu, jaké tajemství se za ní skrývá: Paul je mrtev! Obsáhlé analýzy oblečení jednotlivých členů a dalších detailů v záběru dnes nejspíše poslouží k obveselení. Ve spojení s falešnou rozhlasovou zprávou o McCartneyho skonu a tajemnými zvuky na broučích deskách však ve své době vyvolaly slušnou paniku.
Marcipánový Jagger
Zůstaňme ještě v roce 1969. Mezi výtvory, které dozajista upoutají na první pohled, bezesporu náleží obal desky Let It Bleed od Rolling Stones. O jeho originalitě svědčí, že se dostal dokonce na britské poštovní známky. Vytvořil ho umělec Robert Brownjohn a inspiroval se pracovním názvem desky Automatic Changer, tedy Automatický měnič.
Na obrázku je přehráván exemplář samotného alba. Nad ním vidíme měnič desek připravený v pohotovostní poloze. Místo hudebních lahůdek jsou však na něm narafičeny pozoruhodnější artefakty.
Konkrétně jde o pouzdro s gramofonovou páskou označené názvem alba, nástěnné hodiny, pneumatiku a pizzu s nespecifikovanou oblohou. Vršek veledíla tvoří načančaný dort s figurkami znázorňujícími členy kapely. Otočí-li posluchač desku, uzří totéž zátiší, jen poněkud zdemolované.
[youtube_660]zzIGlWa20qY[/youtube_660]
Přijde-li řeč na Pink Floyd a jejich alba, každému se asi vybaví The Dark Side Of The Moon, jež zdobí notoricky známý rozklad světla hranolem. Obal, na který se tentokrát podíváme, však nepřipomíná ani tak učebnici fyziky jako spíše výlet na alpskou louku.
V roce 1970 vydali Pink Floyd desku Atom Heart Mother. Nechtěli, aby je publikum mělo zažité jen jako kapelu z určité stylové škatulky. Proto rozhodli, že obal nesmí nahrávat žádné stereotypní představě, bude úplně jednoduchý a pokud možno nebude příliš souviset s obsahem desky.
[youtube_660]YmwPy8Z7RpE[/youtube_660]
Výsledek zapůsobil poněkud bizarně, alespoň na šéfy vydavatelství. Na obalu se ocitla zcela všední a obyčejná kráva. Aby té všednosti nebylo příliš, uvnitř se majitelé alba mohli obohatit o recept na nadívaného velblouda, tradiční to beduínský slavnostní pokrm. A jako bonus k desce dostal každý zákazník nafukovací kravské vemeno.
Další album působí od pohledu romanticky, zdání však klame. Jeho název zní Power, Corruption & Lies a jedná se o druhý studiový počin anglických New Order. Původně měl prý na obal být použit portrét nějakého temného prince, který by více korespondoval s ponurým názvem desky. Pak ale tvůrce Petera Savilla napadlo dát přednost květinovému zátiší, v němž je skryta určitá symbolika. Květiny mají ztělesňovat svůdnost, díky níž moc, zkaženost a lži tak snadno pronikají do našich životů.
[youtube_660]8ahU-x-4Gxw[/youtube_660]
V pravém horním rohu obrazu upoutají pozornost pestré čtverečky. Nejsou tam umístěny náhodou. Jde o Savillův výtvor, speciální šifrované písmo, které používá barvy místo písmen. Klíč k jeho rozluštění posluchači našli na druhé straně alba.
Američtí punkeři Green Day vydali své průlomové album v roce 1994 a s přidrzlostí sobě vlastní ho pokřtili Dookie. Jako inspirace jim údajně posloužily střevní potíže, které je trápily na turné. Frontman Billie Joe Armstrong vysvětloval, jak k obalu alba přistoupili: „Chtěli jsme, aby ten obrázek reprezentoval East Bay, odkud pocházíme, protože je fůra výtvarných umělců, kteří jsou pro tamní scénu stejně tak důležití jako hudba.“
Oslovili umělce Richieho Buchera, který dodal komiksově pojatou kresbu města, na nějž dopadají bomby. Ve změti kreslených postav je ukryta řada skutečných lidí, členy kapely nevyjímaje.
[youtube_660]ac4IspQiJ0k[/youtube_660]
Můžete zde objevit Anguse Younga z AC/DC či postavu ženy z obalu debutu Black Sabbath. Ze zadní strany se původně smála postavička Ernieho ze Sezamové ulice, ale na pozdějších výliscích ji nenajdete. Zlí jazykové tvrdí, že některé nepozorné zákazníky fotka zmátla a koupili album svým ratolestem v domnění, že jde o nevinné dětské písničky.
Ve výčtu zajímavých, bizarních nebo vtipných obalů alb bychom mohli pokračovat třeba do Vánoc. Napadají vás nějaká další? Podělte se o ně! Vaše návrhy a podněty budou vítány v komentářích.