Je ztělesněním holky z předměstí, která se do britských hitparád probojovala shodou náhod. Během dvou let vyměnila amatérské nahrávací zařízení v obýváku za studio major labelu Polydor. Je talentovaná, sebevědomá a svá a důmyslně spojuje svou hudební tvorbu s vizuálem tak, až ve vás nenásilně vytvoří dojem vaší nejlepší kámošky.
Kate Nash, Zdroj: myspace.com/katenashmusic
Jejím původním dětským snem bylo herectví, cestu za ním však zmařila nucená několikatýdenní rekonvalescence po úrazu nohy. Kate ji využila ke skládání písniček; ty byly o ní, o ukončených vztazích a běžných trablích osmnáctileté holky, o prostředí, ve kterém vyrostla. Svoje první koncerty odehrála pro pár známých v Harrow, rodném předměstí v Londýně. V její počáteční tvorbě čteme obdiv k anti-folkovým písničkářům z New Yorku a The Streets (které v té době obdivoval každý druhý v Anglii). První EP si natočila doma v obýváku a pověsila na MySpace. Bez pozornosti tak dlouho zůstat nemohla; tuhle sociální síť tehdy sledovalo devět hudebních fanatiků z deseti.
Za tisícové návštěvy svého profilu vděčí Lily Allen, která jí prošlapala cestičku, když si ji přidala do top přátel na svém profilu. I díky častému koncertování se o ní doslechlo pár lidí z nezávislého vydavatelství Moshi Moshi, kteří jí nabídli smlouvu na singl. Tím byl beatový experiment Caroline’s a Victim, který se sice v hitparádách moc nechytil, ale šuškanda o nové osobité písničkářce se alespoň rozšířila za hranice Londýna. Kate tam zpívá o mladé Caroline, která svůj čas tráví vytvářením zabijáckých beatů.
Opravdový úspěch pak na Kate čekal za rohem. Foundations. Singl o rozpadajícím se vztahu a dvou rozdílných individualitách v něm vystřelil na vrcholky hitparád a celkově tak rozpohyboval dění kolem vycházející hvězdičky. Klip natočil počínající dvorní režisér Kate Nash, Kinga Burza, jenž dělal i všechny další videa k singlům z debutu. Tady pro ozvláštnění výjevu z každodenního života využil originální metodu fotografických sekvencí.
První deska Kate Nash vyšla v roce 2008. Byla plná mladistvých vyprávění pro vrstevníky, méně drzá než Lily Allen, osobitá a funkční. Chytlavé akustické melodie v kombinaci s důmyslnými beatovými strukturami a výraznou a přesnou dikcí vytvářely charismatické dílo, které ani na syté britské popové scéně nemůže zapadnout. Tuhle skutečnost by jistě Kate záviděla většina zpěvaček, které přišly po ní (prstem ukazuji na Little Boots, Ellie Goulding nebo Marinu & The Diamonds). Jedním ze singlů, které následovaly po Foundations, byl track Pumpkin Soup s klipem jak z reklamy na cukrkandl.
Malým předznamenáním dalšího směřování Kate Nash byl cover Give Him a Great Big Kiss od americké dívčí skupiny 60. let Shangri-Las, který nahrála s Billym Braggem krátce po svém úspěchu na Brit Awards v roce 2008. A právě prohrabování se hudební historií vedlo až k nahrávání jejího druhého alba, které vyšlo letos. Jeho silné popové melodie umocněné znásobeným vokálem a četnými orchestracemi odkazují na jasný kontext holčičího popu minulého století, přesto tady člověk nemá pocit, že by poslouchal recyklát dívčích skupin od Phila Spectora (pionýra produkce 60s popu) nebo ódu na tohle období jako od She & Him. Celé je to pořád zasazené do současnosti. Texty tracků na My Best Friend Is You nejsou zdaleka tak veselé jako melodie; mapují proces jejího dospívání a nesou vážnější témata.
Obsesi zlatými šedesátými v náznacích čteme i v nové image Kate nebo jejích klipech k aktuálním singlům Do-Wah-Doo a Kiss That Grrl.
Kate Nash nám teď vypadává z kontextu současných zpěvaček, kterých Británie vyrábí kvanta, což ale nelze brát než jako výrazné plus. Na rozdíl od nich totiž úspěšný debut nebyl její cílovou stanicí. A ačkoli prodeje druhé desky se drží silně při zemi, není to důvod na tuhle holku z Harrow zapomenout.