Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Při stěhování se snadno zbavíte nepotřebných věcí. Jak na to?

Stěhování je skvělou příležitostí k vytřídění věcí, které už nepotřebujete. Podívejte se, jak se zbytečností zbavit smysluplně a s co nejmenší námahou.

Čeho se zbavit a co vzít s sebou?

Čím více věcí máte, tím náročnější stěhování vás čeká. Zbavení se zbytečností vám přesun do nového bytu značně usnadní. Jenže co přesně se skrývá pod pojmem zbytečnosti? Jak například zjistit, zda se zimní bunda, kterou jste na sobě neměli už několik let, nebude příští zimu hodit?

Zbavování se věcí je vždy tak trochu risk. Z vlastní zkušenosti však pravděpodobně víte, že vyhozené oblečení, potřeby do domácnosti nebo dekorativní předměty vám většinou nechybí. Pokud je totiž běžně nepoužíváte, po vytřídění si na ně jednoduše nevzpomenete.

Faktorů, podle kterých se rozhodovat, je nespočet. Navíc jsou do značné míry individuální – co jeden nepotřebuje, bez toho druhý nedá ani ránu. Existuje však několik obecných doporučení a tipů, které vám s tříděním věcí při stěhování mohou pomoci.

1. Nechte si časovou rezervu

První důležitá věc – nenechávejte balení a třídění na poslední chvíli. Pokud budete balit v momentě, kde stěhováci klepou na dveře, moc toho nevymyslíte. Jednoduše vše sbalíte do krabic a pytlů, aniž byste se zaobírali separováním zbytečností.

Realisticky zvažte své časové možnosti a začněte s balením třeba i několik týdnů před dnem D. Budete se tak moci v klidu rozhodnout, čeho je potřeba se zbavit a jakým způsobem to provést. Zároveň vám zbyde dost času na objednání kontejneru, odvoz věcí do charitativní organizace apod.

2. Tři krabice do každé místnosti

Velmi efektivní způsob, jak roztřídit věci, je využití krabicového systému. Sežeňte dostatečně velké krabice a do každé místnosti dejte tři. Do jedné dávejte věci, které chcete vyhodit, do druhé věci k darování a do třetí postupně balte to, co pojede s vámi. Jedná se o nenáročný, a přitom účinný způsob, který vám balení značně usnadní.

3. Zkontrolujte datum spotřeby

Máte doma zásoby mýdel, šamponů a další kosmetiky? Před tím, než produkty sbalíte do krabice určené ke stěhování nebo darování, zkontrolujte datum spotřeby. U některých výrobků nevadí, když jsou krátce po datu spotřeby, případně lze prošlou kosmetiku využít při úklidu. To je pochopitelně pouze na vašem uvážení. Každopádně roky prošlá pečující kosmetika může uškodit, proto je lepší ji vyhodit.

Datum expirace zkontrolujte také u potravin. Bylo by zbytečné převážet něco, co byste za pár týdnů stejně hodili do koše.

4. Buďte k sobě upřímní

Tento bod se týká především třídění oblečení, tzv. vzpomínkových předmětů, knih, různých dekorací a podobně. Máte pod postelí krabice plné nevhodných dárků v podobě svíček, porcelánových sošek či šperků, které si na sebe nikdy nevezmete? V tom případě je zbytečné, abyste si je brali do nového domova. Raději je nabídněte někomu, komu by mohly udělat radost. Poptejte se třeba přátel nebo je zkuste prodat přes sociální sítě či online bazary.

U oblečení se řiďte hlavně tím, jak dlouho jste na sobě daný kousek neměli. Pokud vám kabát visí ve skříni netknutý už tři roky, není příliš pravděpodobné, že byste si ho na sebe v budoucnu vzali. Nepotřebné oblečení, je-li v dobrém stavu, můžete darovat do různých sbírek nebo jej prodat v internetových second handech.

5. Omezte nákupy

Několik týdnů před tím, než nastane den stěhování, je vhodné omezit nákupy na minimum. Snažte se raději spotřebovat to, co už máte doma. Může se to týkat jak kosmetiky a trvanlivých potravin, tak například toaletního papíru, pracích gelů a podobně. Jakmile vám něco dojde, kupte si to v menším balení, abyste si při stěhování ulehčili.

Kam s nepotřebnými věcmi?

Existuje hned několik způsobů, jak se nepotřebných věcí zbavit. Můžete je jednoduše nabídnout přátelům a známým, popřípadě je vystavit na online bazarech. Existují mnoho portálů, na kterých lze prodat prakticky vše od hobby příslušenství až po knihy, hry, oblečení nebo nábytek. Úspěšný bývá také prodej na sociálních sítích.

Pokud se zbavujete většího množství knih, můžete je zkusit udat v knihovně nebo je odnést do knihobudky. Seznam knihobudek a veřejných knihovniček je k nalezení na internetu, tudíž si jednoduše vyhledáte tu nejbližší.

V neposlední řadě můžete vytříděné věci donést do neziskových organizací či přímo neziskových obchodů. Pravidelně se také pořádá poměrně velké množství sbírek na pomoc lidem, kteří o svůj majetek z různých důvodů přišli, nebo si nemohou dovolit nákupy nových věcí.

Dobročinných projektů je nespočet. Některé se zaměřují na oblečení a obuv, jiné shromažďují například i věci denní spotřeby, knihy či elektroniku. Oblečení lze dát také do sběrných kontejnerů na textil, které jsou dnes v podstatě na každém rohu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Při stěhování se snadno zbavíte nepotřebných věcí. Jak na to?