Vitamín C je pro nás důležitější než si myslíme. Vyskytuje se téměř všude. A to je dobře, jelikož je velmi důležitý pro správnou funkci všech buněk lidského těla. Je nezbytný pro správnou stavbu kostí, cév, svalů, šlach, kůže a při hojení ran. Zkrátka bez něj bychom se neobešli.
Vitamín C je rozpustná živná látka a také velmi potřebný vitamín k životu. Je citlivý na teplo a vysoce citlivý na oxidaci. Přesný název tohoto vitamínu je kyselina L-askorbová neboli L-enantiomer kyseliny askorbové. Chemicky byl vitamín C poprvé izolován v roce 1928 maďarským biochemikem, laureátem Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství z roku 1937 Albertem Szent. Györgyim pod názvem kyselina hexuronická.
K hlavním propagátorům užívání vysokých dávek vitamínu C patřil například dvojnásobný držitel Nobelovy ceny Linus Pauling. Tvrdil, že vitamín C je lékem na všechno od nachlazení po rakovinu. Na sklonku svého dlouhého života (dožil se třiadevadesáti let) užíval denně dávky 12 000 mg vitamínu C a toto množství dokonce zvyšoval na 40 000 mg v době, kdy u sebe pozoroval příznaky nachlazení.
Zdroje Vitamínu C
Z rostlinných zdrojů je na vitamín C velmi bohatý například šípek, rakytník, limetka, pomeranč, citrón, grapefruit, brambory nebo také rajčata, papája, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, kiwi, pórek, okurky a brusinky.
Samozřejmě, že při tepelném zpracování potravin a surovin dochází k jeho úbytku. Vařením se ničí až 60% vitamínu, sušením až 50%. Přípustnější varianta je dušení v páře a vůbec nejvhodnější je mražení vitamínu C, lépe řečeno potravin s obsahem vitamínu C.
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Vliv vitamínu C na zdraví člověka
Vitamín C je potřebný pro metabolismus aminokyselin. Podílí se také na syntéze kolagenu. Nedostatek vitamínu C se projevuje menší pevností cévní stěny, především vlásečnic a zvýšenou krvácivostí. V mnoha zemích včetně v té naší, trpívají lidé částečným nedostatkem tohoto vitamínu.
Je to hlavně proto, že děti ani dospělí nejsou už tolik zvyklí jíst dostatek ovoce a zeleniny. Kritický bod pro vznik viditelných obtíží je příjem vitamínu nižší než 10mg denně. Projevuje se to zejména únavou, podrážděností a také zvýšenou náchylností k infekcím a nemocem.
I vitamínem C se můžeme předávkovat…
Nadměrný příjem vitamínu C způsobuje zvýšení hladiny kyseliny močové a šťavelové v moči, snižuje hladinu cukrů v krvi a způsobuje nadměrné vstřebávání železa. Dávka vyšší než 4g denně může zvýšit výskyt ledvinových kamenů. Vysoké dávky tohoto vitamínu také zvyšují vstřebávání rtuti a zatěžují játra.
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Jak jej máme užívat?
Doporučená dávka je 80mg na den. Jeho potřeba stoupá při kouření, a to rovnou o 50 až 100%, při chladu, stresu, operaci, infekci a různých úrazech. U žen a dívek užívajících orální antikoncepci se potřeba zvyšuje o 100%, v těhotenství je to potom asi o 30% a při kojení o 60%. Jestliže trpíte nedostatkem vitamínu C, můžete ho kromě konzumace v ovoci a zelenině užívat v podobě potravinových doplňků.