Někteří režiséři se mohou snažit celý život a svůj hvězdný snímek nenatočí nikdy. To ovšem není případ Rufuse Norrise, který se svým filmovým debutem Rozbitý svět sklidil úspěch po celém světě. Jeho dílo budeme mít už brzy možnost ocenit i v českých kinech.
Britský režisér Rufus Norris (bohužel, nejedná se o méně známého bratra slavného Chucka) byl donedávna jen režisérem divadelním. Teprve před čtyřmi lety natočil krátkometrážní film King bastard, což ho nejspíš natolik inspirovalo, aby se pokusil natočit i něco delšího. Pro svou premiéru na celovečerním filmovém plátně si pak jako předlohu vybral knihy Daniela Claye, v nichž autor vypráví o nesnadném dospívání jedné dívky.
Proč ale Norris opustil divadelní branži, kde byl tak úspěšný a sbíral jedno ocenění za druhým? Nestačilo mu být úspěšný jen v jedné oblasti nebo ho zkrátka práce na prknech, jež znamenají svět, už omrzela? Nenechte se mýlit, tenhle britský režisér má mnohem poetičtější důvody. „Je vzrušující pomocí kamery zachytit jednotlivé detaily, což u divadla nejde. Stejně tak jsou to náhody nebo nečekané momenty během natáčení. To je pak to pravé potěšení – když se přihodí něco překvapivého, máte ten okamžik zachycený už napořád,“ vysvětluje Norris.
Že je celý příběh o rodině, lásce a sousedství ještě nemusí nutně znamenat idylu. Zdroj: StudioCanal
V Rozbitém světě konkrétně zachytává příběh jedenáctileté dívky jménem Skunk (Eloise Laurence), která žije na předměstí se svým otcem Archiem (Tim Roth) a starším bratrem Jedem (Bill Milner). Její život není žádná pohádka, vyrůstá totiž bez matky, zato jí společníky dělají nebezpečná cukrovka a retardovaný kamarád ze sousedství Ricky (Robert Emms). Toho jednou nařkne dcera jejich souseda, že ji zneužil, a ten se snaží Rickymu udělat ze života peklo. I přesto, že se pak obvinění ukáže jako falešné, vztahy v sousedství už nikdy nejsou jako předtím.
Skunk má navíc problémy i ve škole, trápí se kvůli první lásce a doma trpí každodenními hádkami. Její svět se začíná pomalu sypat a stávat se tak nějak… rozbitým. Poslední útěchu pak hledá právě u svého kamaráda Rickyho. Na jedenáctiletou dívku je toho až příliš, nemyslíte? Na druhou stranu může být aspoň vděčná za to, že vyrůstá v jiné zemi. Protože ruku na srdce, v českém prostředí by si se jménem Skunk nejspíš zadělala na mnohem větší trauma.
Dospívání není vždycky jednoduché. A každý se s tím vyrovnává tak nějak po svém. Zdroj: StudioCanal
Do nezávislého britského filmu byli obsazeni jak ostřílení herci, tak i neznámé tváře. V roli otce vidíme Tima Rotha, který si zahrál například ve filmech Planeta opic, Hazard či Neuvěřitelný Hulk. Do kontrastu je k němu postavená tehdy dvanáctiletá Eloise Laurence, pro kterou byl Rozbitý svět naprostou filmovou premiérou. Diváci i někteří kritici v ní vidí velký potenciál a tvrdí, že o ní rozhodně neslyšíme naposled. Ona sama by ale ze všeho nejvíc chtěla být hlavní hvězdou hororových snímků, takže je možné, že až ji příště uvidíme na plátně, nemusí mít všechny končetiny.
Drama Rozbitý svět získal ocenění BIFA za nejlepší britský nezávislý film roku a násilný soused hájící čest své dcery, kterého ztvárnil Rory Kinnear, si odnesl tutéž cenu za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Film z roku 2012 měl premiéru letos v březnu, do České republiky se ovšem dostane až 17. října, takže si ho rozhodně nenechte ujít.
Hodnocení snímku:
BBC Films: Rufus Norris je jedním z nejvíce vzrušujících režisérů současnosti. Společně s nádherným scénářem Marka O’Rowea a zářivým obsazením je to záruka toho, že si film získá srdce diváků po celém světě.
Rogerebert.com: Jde tady hodně poznat fascinace typickým americkým příběhem, který byl přepracován do britského kontextu. Ale ten koncept „dětských očí“, které na děj filmu nahlížejí, je dobrý.
New York Daily News: Norris dokázal adaptovat romány Daniela Claye s takovou citlivostí, která osloví jak teenagery, tak i dospělé.
The Guardian: Skvěle zahraný film, speciálně díky Eloise Laurence.
TOPZINE.cz: O emocionálně vypjatém závěru si každý může myslet své – zřejmě podle toho, jak velkými fanoušky věcí mezi nebem a zemí jste. Jedno je ale jisté, o britském režiséru Rufusi Norrisovi pravděpodobně ještě uslyšíme. A doufejme, že to samé platí i o sympatické podivínce Eloise Laurence.