Knižní série Nástroje smrti se zařadila mezi další pokusy fantasy spisovatelů navázat na úspěchy Harryho Pottera či Stmívání. Ačkoliv na poslední díl si fanoušci musí počkat až do příštího roku, už teď režisér Harald Zwart míří do kin s prvním dílem Město z kostí.
Pustit se do filmování knižní předlohy nikdy není tak úplně jednoduché. U knižní série to platí dvojnásob. Vynecháním každé informace riskujete, že až se k ní autor vrátí za další dva díly, vy ji budete do svého snímku jen horko těžko montovat. Své o tom ví i Harald Zwart, který se chopil příležitosti zfilmovat dílo Cassandry Clareové. Její sága fantasy novel Nástroje smrti zahrnuje šest dílů, přičemž poslední plánuje vydat v březnu 2014.
Naproti tomu první díl už okupuje kina po celém světě a Zwart přiznává, že cesta nebyla jednoduchá. Režisér, který dosud točil spíše akční filmy (Růžový panter 2, Karate Kid), vidí největší zádrhel v komplikovanosti příběhu: „Hlavně závěrečné stříhání bylo těžké. Snažili jsme se film podat tak, aby v něm byly zachovány pokud možno všechny důležité informace a rozuměli mu i ti, kteří knihu nečetli.“ To zahrnovalo také schůzky se samotnou autorkou. „Její názor byl samozřejmě důležitý, takže jsme se scházeli opravdu často. Byla úžasná, naprosto chápala naše filmařské potřeby a byla tu vždycky, když jsme ji potřebovali,“ pochvaluje si spolupráci režisér.
Poznámky o složitosti příběhu jsou rozhodně na místě. Kniha je sice přirovnávána hlavně ke Stmívání, ale na každé stránce budete mít pocit, že si autorka vypůjčila tak trochu ze všeho. Hrdinka náhodou v určitém věku zjistí, že existuje i jiný svět než je ten její (Harry Potter) a přijde vinou podivných stvoření o svou matku, kterou vězní nebezpečný muž ve svém sídle (Percy Jackson). Až pak přichází na řadu pasáže s upíry a vlkodlaky jako vystřižené z upírské ságy Stephanie Meyerová. Jen s tím rozdílem, že si hrdinka kvůli lásce nemusí vybírat, jestli bude po nocích pít lidem krev nebo celý život běhat po čtyřech někde v lese.
Clary Frayová jako novodobá Buffy s oblečením Xeny. Zdroj: Sony Pictures Entertainment
Patnáctiletá Clary Frayová (Lily Collins) naopak ze začátku vůbec nemá potřebu prožít milostný románek s nějakým magickým tvorem. Žije v New Yorku se svou svobodnou matkou a celý její život tvoří převážně kreslení a nejlepší kamarád Simon. Až do doby než je v klubu Pandemonium svědkem brutální vraždy jednoho mladíka. Tři vrazi přibližně v jejím věku ji však vyvedou z omylu tím, že jsou lovci stínů a nevinná oběť byla ve skutečnosti démon.
Clary nejprve odmítá něčemu takovému uvěřit, ale další podobné náhody na sebe nenechají dlouho čekat. A než se Clary naděje, její matka záhadně zmizí a ona sama se ocitá v Institutu, tajné společnosti zastřešující všechny lovce stínů, kteří jsou napůl anděly a napůl lidmi. Po jejím boku místo Simona stane Jace (Jamie Campbell Bower), protivný blonďák s notnou dávkou sarkasmu, ale také síly a odvahy, pokud je třeba. Společně se sourozenci Lightwoodovými, Isabellou a Alekem, tvoří celou newyorskou pobočku Institutu.
Ten je v pohotovosti kvůli znovuzrozené hrozbě v podobě Valentýna, bývalého lovce stínů s radikálními názory na to, jak by mělo magické společenství vypadat. (Ruku na srdce – pojmenovat hlavního záporného hrdinu děsícího celý svět zrovna Valentýn, to byla dost nešťastná volba.) Clary začíná pomalu pronikat do světa stínů a bojovníků proti zlu a postupně odkrývá pravdu o své matce i vlastním původu, který má s obávaným Valentýnem asi více společného, než by sama chtěla. Nemluvě o tom, že i vztah s Jacem nabyde do nepříjemných rozměrů.
Jace ani jeho přátelé se s nikým nemazlí. A už vůbec ne s démony. Zdroj: Sony Pictures Entertainment
Město z kostí u nás do kin míří teprve v těchto dnech, konkrétně od 12. září, ale v ostatních zemích sklidil vcelku úspěch. Jen čtenáři knižní předlohy mají připomínky k obsazení herců. Nevýrazná Clary s nepoddajnými zrzavými kudrlinami působí v podání černovlasé krásky Lily Collins, leč přebarvené na jakýsi podivně mahagonový odstín, trochu komicky. Zvlášť pokud vezmeme v úvahu, že je její představitelka o deset let starší. Isabella je v knize popsána jako vyspělá dívka převyšující nejednoho muže. Ta filmová možná vypadá jako dospívající verze Lary Croft, ale pořád je o hlavu menší než Clary.
Přesto se filmu nedá upřít propracovaná atmosféra temných míst a napětí, které Zwart dokázal vyždímat z každého záběru. Občas se sice může zdát, že se v celém díle děje až příliš nadpřirozených věcí a člověk se ve spletitých příbězích a postavách občas ztrácí, ale přece jen je to celkem slušný přírůstek do rodiny fantasy snímků. A pokud se vám tajemný svět lovců stínů zalíbí, máme pro vás dobrou zprávu – natáčení druhého dílu startuje už tento měsíc.