Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Představujeme vám černé koně tuzemské hudební scény. Dáte jim šanci?

Redakce

Redakce

15. 10. 2011

O zkostnatělosti českého mainstreamu, z kterého se pomalu ale jistě začíná stávat sprosté slovo, se toho napsalo už hodně. Víc než kritizovat zastydlost a zakomplexovanost středoproudu by se ovšem mělo mluvit o tuzemských nadějích, které mohou přispět alespoň k optimistickému výhledu v ne-mainstreamových vodách.

FOTO: Skupina Kazety

Skupina Kazety, Zdroj: archiv

A aby se neskončilo jen u prázdného konstatování, přinášíme pohled na výběr některých potenciálních černých koní současné hudební scény. Jedni jsou známí více, jiní méně a o někom uslyšíte možná poprvé.

Společné znaky, kterými se ve většině případů nadějné kapely ztotožňují, jsou svěží hudební nápady, nadšení, nekonvenčnost a nečeský zvuk. Kromě více či méně zřejmé inspirace britským kytarovým popem devadesátých let a s tím souvisejícím jednoznačným příklonem k angličtině je spojuje také jasně deklarovaný distanc od oficiální české scény.

A Banquet

Rychlá vizitka: pražská kapela založená roku 2009 členy Mathieuem, Michalem a Richardem se společnými přízvisky von Banquet, se hlásí ke svému zavedenému směru zvanému futu-roll. Na svém kontě vzhledem ke krátké době působnosti mají jen debutové album z podzimu 2010 s názvem Kiss the night!

Kořeny názvu A Banquet můžeme hledat u Rolling Stones, jejichž deska Beggars Banquet  inspirovala k pojmenování kapely. Druhou pohnutkou byl pak song Banquet od Bloc Party. Písmeno A na začátku názvu má navíc znamenat ironickou reakci na různé indie formace, které si tak rády před své jméno dávají The.

FOTO: A Banquet

A Banquet, Zdroj: archiv kapely

Na chystané debutové desce tohoto bratrského tria se bude podílet jeden z nejslavnějších amerických producentů a zvukařů –  Steve Albini, mimo jiné nejbližší spolupracovník Nirvany na albu In Utero. Skupina A Banquet si od této spolupráce slibuje především možnost prorazit i v zahraničí.

Jednou větou: Dark synthpop 80. let a underground neokoukaných bratrů ve skinny jeans.

Airfare

Airfare tvoří čtveřice mladých nezávislých hudebníků, kteří dělají hudbu poctivě jako za starých časů. Údajně společně vstávají, skládají songy a prožívají vzestupy i pády rock n´rollu. Frontmanem kapely je americký zpěvák a kytarista Thomas J. Lichtag, který je rovněž i výhradním skladatelem.

[youtube_660]4mWJs_u5b-o[/youtube_660]

Airfare mají svůj názor a své vize jsou rozhodnuti naplnit, i když to nebude tou nejjednodušší cestou. Že trpělivost přináší růže, potvrzují velké adorace adresované skupině od ředitele hudebního festivalu ve francouzském Clermont-Ferrand. Ten vyzdvihl jejich výborné vystoupení z letošního jara, které následovalo hned po famózních britských Bloc Party.

Aktuální, v pořadí druhé desce s provokativním názvem Do You Like My Shit? předcházelo album Hotel Moscow. Největším hitem skupiny je dnes již ohraný song Sorry Baby. Z původně úplně neznámé kapely se dokázala tahle čtyřka svou nekompromisní razancí rychle etablovat na domácí scéně. Žádným nováčkem sice není, ale i tak by se o ní mělo víc mluvit. A nemluví.

Jednou větou: Dospívající sebevědomý rock n´roll poctivé čtyřky, která neodflákne koncert ani pro dvacet lidí.

Sunflower Caravan

Služebně nejstarším uskupením našeho článku je trojice Sunflower Caravan, která tento měsíc oslaví své již desetileté působení. Tehdy spojili své osudové cesty klávesový šílenec Andy, basák Michell a bubeník Vít.

Postupně kapela vydala čtyři singly (Talkin‘ About, London Dancing a Sympathetic, What Is Happiness?) a EP Sunflower Caravan (2005). Už za svůj první singl získali Sunflower Caravan v několika anketách nominaci na Objev či Překvapení roku. Nejnovější počinem je album A Little Bit More vydané v loňském roce.

FOTO: Sunflower Caravan, Zdroj: oficiální stránky kapely

Sunflower Caravan, Zdroj: oficiální stránky kapely

Z hraní po pražských klubech je na konci roku 2004 vytáhli na své turné do Švédska glam rockoví The Ark, což kapela řadí mezi své nejvýraznější úspěchy. Dalším zásadním momentem v jejich kariéře bylo pozvání Glenem Hansardem z The Frames jako předkapela před dvoutisícové publikum v irském Dublinu.

Další hudební a koncertní posun Sunflower Caravan představí live již tento podzim jako support Ležaté osmičky tour skupiny Tata Bojs. Poté se členové tria hodlají odmlčet a soustředit se v ústraní na psaní nových skladeb.

Připomeňte si: Sunflower Caravan vznesli protest proti cenám Anděl

Karavani hrají svým stylem. Hrají dobře a mají rádi lidi, kteří na ně chodí. Rádi koncertují a při hraní je to na nich vidět. Pokud se vám ještě nepoštěstilo vidět je naživo, zkuste je. Budete příjemně překvapeni. Přinejmenším muzikálním výkonem kapely.

Jednou větou: Živelná sehranost a promyšlená hudba, která má cenu.

VEES

Mladá kapela čítající tři členy – tři bratry Matese, Františka a Bernarda, funguje od roku 2006. Nicméně naplno veřejně a pod názvem VEES vystupuje až od roku 2010. Jejich naprosté zapálení a skromný přístup ve spojení s dobrým ovládnutím nástrojů nese ovoce a tato kapela roste každým dnem. V kuloárech se už teď o nich říká, že takových talentů je na Česko škoda.

FOTO: Skupina VEES, Zdroj: theaardvark.cz

Skupina VEES, Zdroj: theaardvark.cz

Kdysi je ovlivnili Led Zeppelin, Beatles nebo Neil Young, nedávno zase The Strokes, Franz Ferdinand a Wolfmother, aniž by se tím nechávali jakkoli svazovat. Jihočeští VEES právě vydali svou debutovou desku s názvem Foe Dry, ze které po pilotní skladbě Johny Moon zveřejnili další singl, Wooden People. Nyní se chystají na podzimní křest-turné do Plzně, Prahy a domácích Českých Budějovic.

Jednou větou: Nekalkulovaný, energický a sakra dobrý retrotrip do šedesátek.

Kazety

„Trochu to bolí, když mě nechceš takovou, jaká sem,“ stěžuje si v jednom ze songů zpěvačka skupiny Kazety. Tento elektronický projekt tvoří zpěvačka Johana hrající na klávesy a kytarista a zpěvák David. Tuto rozpolcenou a neklidnou dvojici hudebníků doplňuje audiovizuální specialista, který kultivuje černobílou estetiku.

[youtube_660]3MSXuX_p1v0[/youtube_660]

Eponymní album vydaly Kazety na podzim roku 2009 a vzbudily na české scéně malou senzaci. Vysloužily si pochvalné atributy typu tryskající originalita, tuzemský debut roku, hudba budoucnosti a obecnou shodu v ocenění hororových, avšak precizních textů v češtině.

Jednou větou: Dekadentní večírek s elektronickou afterparty na pitevně.

The Pooh

„Můžete nás buďto milovat nebo s námi souložit,“ přichází s nabídkou mladá, ambiciózní kapela The Pooh, která působí na hudební scéně od roku 2005. Charakteristická je pro ně žánrová fúze, intertextualita a velmi energická live show. Její tvorbu formuje potměšilá žertovnost a ironie, ve které se zrcadlí i hudební kořeny špinavých 90’s kytar.

Čtěte také: Tohle byli rockoví králové 90. let

V aktuálním soundu kapely můžeme slyšet bezpočet zahraničních vlivů (z těch známějších např.: Queens Of The Stone Age, The Raconteurs, Arctic Monkeys), pro které tvoří základ melancholické melodie Eleven, Marka Lanegana či Muse. Jejich první debut nese název Eyes Scream in a Cream, v současné době natáčí skupina další album.

FOTO: Skupina The Pooh, Zdroj: facebook.com

Skupina The Pooh, Zdroj: archiv

Samotní The Pooh o sobě tvrdí že jsou 3. nejlepší kapelou v Kaplici a 28. v okrese Český Krumlov. Kapela nyní vystupuje v pětičlenné sestavě, tudíž je jejich stoner/popové srdce ještě silnější a tepe rychleji, než fanoušci stíhají pochopit jejich trojsmysly. The Pooh si vybrala americká skupina Green Day jako předkapelu. Co dodat.

Jednou větou: Zatraceně dobrý špinavý indie rock od medvídka Pooh.

The Verbal

Skupinou, která uzavírá tento za pozornost stojící výčet jmen, jsou plzeňští The Verbal. Čerstvá alternativně rocková čtveřice ve své podzemní zkušebně stihla již za necelý rok nastřádat slušný setlist. Ten, zatím bez zastřešujícího debutu, Verbalové s úspěchem odehráli během jejich dosavadních vystoupení před zraky markantně rozrůstajících se řad hudebních zvědavců.

Z původní sestavy zbyli už jen baskytarista Tomáš a zpěvák a kytarista Filip, který svým nezaměnitelně ležérním způsobem zpěvu dává kapele ozvláštněnou tvář. Je i ústřední postavou při tvoření. Dosavadní písně a texty jsou totiž založeny především na jeho vnitřních pocitech a vjemech.

FOTO: Plzeňská skupina The Verbal

Plzeňská skupina The Verbal, Zdroj: archiv kapely

Ačkoliv jsou zde The Verbal svým vznikem nejmladším uskupením a působí zatím jen převážně na lokální scéně, v hudební branži může věk a délka působení klamat. I přesto totiž znějí vyhraně a zkušeně. Na přesvědčivosti jim bude přidávat každý další odehraný koncert, a proto bude velice zajímavé sledovat jejich budoucí vývoj.

Jednou větou: Západem ovlivněná a na (cz) západě zběhlá kapela s nadějným potenciálem.

Na české hudební scéně se pohybují desítky a stovky v celorepublikovém měřítku bezejmenných, avšak zajímavých kapel, které čekají na svou šanci. Faktem zůstává, že úspěch nadějných skupin mnohdy závisí především na šikovnosti a zájmu manažerů a nahrávacích společností.

Pořád je ovšem ještě stále nutné připomínat význam live akcí, kde se kapely prezentují. Navštívením koncertu nové kapely dáte šanci nadějným objevům a můžete tak alespoň z části zabránit nelichotivému faktu, že hudba je veřejně prospěšnou činností.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Představujeme vám černé koně tuzemské hudební scény. Dáte jim šanci?