V letošním roce uplynulo 100 let od úmrtí švédského spisovatele Augusta Strindberga. Národní divadlo úmrtí připomene scénickým čtením. Drama Holanďan představí v pátek 23. listopadu na Nové scéně soubor Divadla NaHraně.
August Strindberg využil své kontroverzní povahy k novátorským dílům. Zdroj: Nová scéna ND
August Strindberg (1849–1912) je dnes považovaný za nejvlivnějšího moderního švédského spisovatele. Ve své době ale pochopený nebyl a uznání se dočkal až po druhé světové válce. Čeho se nedočkal nikdy, je domácí Nobelova cena za literaturu.
Podobně jako mnozí jiní umělci jeho kalibru, i Strindberg proslul kontroverzním způsobem života. Velmi často si neodpustil bezbřehou kritiku švédské společnosti, která se leckomu nehodila.
Šrámy utrpěla také jeho osobnost. Trpěl paranoiou a depresemi. Právě tyto rysy dost možná způsobily, že v jeho hlavě vznikla díla novátorská, a to zejména z pohledu psychologie postav.
Za přelomové dílo švédského všestranného umělce se označuje román Červený pokoj, ve své době považovaný za román špíny. Mezi nejúspěšnější dramata patří hry Slečna Julie a Tanec smrti. Obě se dočkaly mnoha nejen divadelních, ale také filmových a televizních adaptací po celém světě.
Tanec smrti v posledních dvou sezonách vyprodával zkušebnu Divadla na Vinohradech. Hlavní role zde ztvárnili Hana Maciuchová a Ladislav Frej.
Kousek ze Strindberga scénicky přečte Roman Zach. Zdroj: Divadlo Komedie
Stoleté výročí připomene Národní divadlo ve spolupráci se švédským velvyslanectvím. V pátek 23. listopadu od 19 hodin bude jeviště Nové scény patřit projektu Tak odcházejí všechny. Divadlo NaHraně, do jehož ansámblu patří mimo jiné populární herec Roman Zach, předvede ve scénickém čtení Strindbergovo drama Holanďan doplněné o osobní dopisy manželce Harriet Bosseové.
Holanďan
v rámci projektu Tak odcházejí všechny
Nová scéna (Divadlo NaHraně)
Kdy: pátek 23. listopadu