Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pravidla etikety aneb jak se správně chovat u stolu

Chystáte se na rande do lepší restaurace s člověkem, na kterém vám velmi záleží? Možná byste uvítali pár rad správného stolování. Rozhodně doporučuji přečíst si knížku Malá kniha etikety – U stolu od Ladislava Špačka, jejíž recenzi naleznete v podrubrice Jídlo, kuchyně a vychytávky, a také následující článek.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Vyrážíme do restaurace

Stále platí, že do restaurace vstupuje jako první muž, i když je pravda, že dnes již poměry v restauracích nejsou natolik divoké, aby ženě při vstupu hrozilo okamžité nebezpečí. Z restaurace pak vychází jako první žena. Muž pomáhá ženě z kabátu (a do kabátu) a nechá ji usednout jako první ke stolu. V lepších restauracích si může muž u stolu odložit sako pouze se svolením ženy, žena může odložit sako kdykoli.

Jídlo se objednává v pořadí společenské významnosti osob, žena si tedy objedná jako první, hostitel jako poslední. Žena také první začíná jíst. Vzájemné ochutnávání jídel považuje Ladislav Špaček za „nepřístojnost“. Stane-li se, že během jídla upustíme příbor nebo ubrousek, necháme ho ležet na zemi a vezmeme si jiný. Navštíví-li nás během pobytu v restauraci květinářka a nabídne-li nám květiny, může je odmítnout pouze žena!

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Při jídle se nemluví?

Známé tvrzení, že Při jídle se nemluví! rozhodně neplatí. Vyhýbáme se pouze tématům, která by mohla být druhým nepříjemná, např. politická situace, zdravotní stav nebo co se kde komu stalo.

Platí také, že párátko při důležitých setkáních rozhodně nepoužíváme, kávu ani čaj nepijeme se lžičkou v šálku a pečivo neukusujeme, nýbrž ulamujeme. Kosti nebereme do ruky a neohlodáváme, toto je tolerováno pouze u drůbeže, a to ještě raději v případě, že máme na stole nádobku s vodou na opláchnutí rukou.

Účet vyrovnává hostitel, zpravidla muž. Spropitné necháváme obsluze vždy a to i tehdy, když platíme kartou. Činí asi 10 % z celkové ceny účtu.

Jak se jí ryby

Ryby jíme speciálním příborem. Rybu podélně nařízneme na břichu, rozevřeme a vybereme celou páteř s ocasem. Zbytky kostí, které ulpěly na mase, stahujeme plochou stranou nože. Poté ještě stáhneme kůži. Jestliže se nám dostane do úst rybí kost, vysuneme ji jazykem a odebereme vidličkou.

Zdroj: Petra Prokopová, Topzine.cz

Jak se pije víno

Dobrá restaurace nabízí svým hostům víno ve vysokých objemných sklenicích, které jsou z co nejtenčího skla. Obsluha přinese víno a připraví k degustaci. Víno ochutnáváme tak, že nejprve pomalu zakroužíme sklenicí, aby se uvolnila vůně, a zlehka se napijeme. Je-li víno v pořádku, obsluha nám jej naleje. V některých případech ochutnává víno přímo číšník.

Přiťukáváme si pouze vínem nebo sektem. Sklenice s vínem se drží za stopku, nikoli za tělo sklenice. Čím je víno chladnější, tím více ho držíme dole. Červené víno smíme držet nejvýše, sekty nejníže. Před každým napitím si otřeme ústa a pijeme pouze tehdy, pokud nemáme jídlo v ústech.

K bílým masům, rybám a mořským plodům vybíráme bílé víno, k červeným masům (týká se např. i tuňáka či lososa) nebo kořeněným sýrům víno červené.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pravidla etikety aneb jak se správně chovat u stolu