Dostatek pracovních zkušeností může na pracovním trhu způsobit významné zvýhodnění před ostatními. Jak praxi získat již během studia, je otázkou pro mnoho studentů. Jednou z možností je práce zdarma.
Práce zdarma má mnoho podob, Zdroj: sxc.hu
Práce vykonávaná zdarma není typickým synonymem pro vztah zaměstnavatel-zaměstnanec. Příčinou je rozporuplné slovo zdarma, se kterým se při nehmatatelné odměně lze jen těžko ztotožnit. Pokud jde o příjemce hodnoty nabyté zdarma, v našem případě zaměstnavatele, jen stěží se ubrání stavu až euforického nadšení z neplaceného zaměstnance.
Zaměstnancem zdarma
Pro získání dostatečné praxe je však někdy potřebné ocitnout se i na druhé straně tohoto pracovního vztahu, kdy zdarma poskytujeme svůj čas i úsilí v zájmu zaměstnavatele. Před uspěchaným odmítnutím takto nastíněného scénáře je třeba si uvědomit, že na straně dárce hodnoty zdarma se ocitáme denně.
Nepoměřujeme pouze užitky ve vztahu k nákladům, které s sebou daná činnost nese. Vede nás i touha, nedostatek, potřeba uznání, příslib budoucího užitku nebo jakákoli jiná forma motivace, která se individuálně zrcadlí v lásce, dobrovolnické činnosti nebo získávání pracovních zkušeností během studijních let bez odpovídajícího ohodnocení.
Dostatečná praxe je konkurenční výhodou
Potřeba praxe je v dnešní době pevnou součástí uceleného výčtu požadavků na pracovní pozice. Zejména u čerstvých absolventů je však absence dostatečné praxe nepřekročitelnou překážkou, byť na mladistvé nadšení a chuti do kvalitní práce nemá vliv.
To bývá důvodem mnoha apelů pro práci již během studia, aby pak v životopisu zasílaném prvnímu zaměstnavateli vynikla nad ostatními žádostmi vyplněná kolonka odkazující na předešlé pracovní zkušenosti.
Dostatečná praxe je cesta k podpisu pracovní smlouvy, Zdroj: sxc.hu
Těmto apelům se ale nemusíme vždy oddávat. Někteří absolventi mají díky vhodně zvolenému studijnímu zaměření dveře od zaměstnavatelů vždy otevřené. Jiní naopak v konkurenčním prostředí musejí využívat výhody, které je činí atraktivními. V takovém případě se i případná práce zdarma může zdát jako vhodná alternativa ke smysluplnému naplnění volného času.
Pokud se pokusíme nalézt analogii mezi hledáním praxe a láskou, vždy bude na každém z nás, kolik energie vložíme do nadějí v budoucí úspěch.
Je klíčovou otázkou, jak moc věříme v budoucí uplatnění studovaného oboru nebo v polibek pod rozkvetlým stromem. Vnímání osobní motivace a naděje v budoucnost by však na vahách nikdy neměly převážit nad leností a krátkozrakostí.