Každým rokem přibývá studentů, a nejen studentů, kteří jezdí za prací do zahraničí. Okolí vyvíjí stále větší a větší tlak na znalost minimálně jednoho světového jazyka na vysoké úrovni. Znalosti ze školních lavic ale nestačí, a tak se vydáváme vstříc dobrodružství do cizích zemí. Na co si ale při této cestě dát pozor a na co nezapomenout?
Hledáte novou výzvu? Zkuste práci v zahraničí, Zdroj: sxc.hu
Existují dvě základní možnosti, jak získat práci v zahraničí. Tou první je spolupráce s některou z agentur, druhou pak hledání práce na vlastní pěst. Druhá možnost ale ve většině z nás vyvolává značnou nejistotu, a proto se stále častěji obracíme na pracovní agentury. A jak už tomu bývá, za každou službu se platí, a to jak za službu kvalitní, tak i za takovou, o níž můžeme tvrdit opak.
Prověřovat, prověřovat a ještě jednou prověřovat
Ve snaze ušetřit a agentuře zaplatit co nejmenší finanční obnos již řada z nás agenturám naletěla. Lepší variantou v tomto případě je, když agentura před odjezdem oznámí, že práci v zahraničí není schopná zajistit. Jsou ale i horší případy. Například ten, kdy dorazíte na místo a zjistíte, že slibovaná práce na vás nečeká a že peníze určené na ubytování jsou pravděpodobně ve vyhřáté kapse na Bahamách.
Nejsnazší cestou, jak něčemu takovému předejít, je si agenturu před odjezdem řádně prověřit. To můžete udělat několika způsoby. Pro začátek je dobré prostudovat internetová fóra, na kterých je agentura hodnocená. Od věci není ani vyhledat webové stránky věnující se výhradně zkušenostem s prací v zahraničí nebo stránky, kde jsou uveřejněna varování před podvodníky.
Mám prověřeno, a co dál?
Pokud již máte agenturu řádně prověřenou, přijdou na řadu nezbytné administrativní záležitosti. Připravte se na to, že solidní agentura po vás bude chtít motivační dopis v úředním jazyce země, do které se vydáváte, nebo minimálně motivační dopis v angličtině. Zároveň si připravte kvalitní strukturované CV, několik pasových fotografií a v neposlední řadě si zkontrolujte dobu platnosti všech nezbytných dokladů, jako jsou pas, občanský nebo zdravotní průkaz.
Kdy je nejlepší začít práci v zahraničí zajišťovat
Pokud se rozhodnete ignorovat nabídky personálních agentur a vydáte se do zahraničí na vlastní pěst, pak se doporučuje práci shánět od samotného počátku sezóny. Tím se myslí od poloviny května do poloviny června. Samozřejmě čím dříve práci začnete hledat, tím větší šanci na její nalezení máte.
V této otázce také velice záleží na destinaci, kterou jste si zvolili. Největší popularitu mezi brigádníky z celé Evropy má logicky Anglie a Irsko. To znamená, že zde bude velice obtížné sehnat práci. Naopak čím víc na jih se vydáte, tím snáz práci najdete.
Pokud ale zvolíte cestu jistější, tedy práci budete hledat pomocí agentury, pak byste pomalu ale jistě měli v následujících dnech dopisovat motivační dopisy a dolaďovat CV, protože 90 % agentur má uzávěrky pro podání přihlášek dva měsíce před odjezdem.
Co je potřeba zajistit před odjezdem
Jediné, co je v případě vycestování do Evropy před odjezdem potřeba zajistit, je ubytování a doprava na místo. Pokud jedete ve větší skupině, vyplatí se vám pro cesty po Evropě vlak. Pokud jedete sami, využijte nízkonákladových leteckých společností.
Zkontrolujte si odjezd svého vlaku včas, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz
Pokud vyrážíte za oceán, bude potřeba zajistit si vízum. To může být v některých případech poměrně problém. Pracovní vízum pak především. Agentury zajišťující práci v USA využívají pro získání víza pro své klienty speciálních studentských nabídek, kdy pracovní vízum pokryje 3 měsíce pobytu a 1 měsíc navíc pro cestování.
V případě, že ani při vycestování do USA nechcete využít služeb agentury, pak bude nejlepší opět zavítat na některou z internetových diskuzí, v níž se s vámi ostatní podělí o své osobní zkušenosti, které se často dost liší a není je možné jednoznačně zobecnit.
Co je potřeba zajistit po příjezdu
V současné době již většina evropských zemí otevřela svůj pracovní trh pro ostatní občany EU. Není proto potřeba zařizovat složitá pracovní povolení na víza. Jediná věc, která vás po příjezdu na místo čeká, je získání identifikačního čísla, které místním úřadům poslouží pro odvod daní. Procesu se ale nemusíte bát. Ve většině případů vám s tím totiž pomůže váš zaměstnavatel nebo si jen zajdete na pracovní úřad, kde vám identifikační číslo během týdne vystaví.
Po návratu můžete požádat o vrácení daně
Pokud jste vycestovali a poctivě zajistili veškerou administrativu na místě, pak po návratu nemusíte zařizovat vůbec nic. Jediná věc, která by pro vás mohla být atraktivní, je zažádání o vrácení daně. S tím by vám ale po návratu měla pomoci vaše agentura, popřípadě by bylo vhodné požádat vašeho zaměstnavatele.
Užitečné odkazy a stránky
- Diskuse a články o zkušenostech s prací a studiem v zahraničí: zde
- Stránky upozorňující au-pair na podvodné agentury a rodiny: zde
- Seznam agentur, které nabízejí práci a jazykové kurzy v zahraničí: zde
- Tisková zpráva ministerstva práce a sociálních věcí o práci v zahraničí: zde
Článek o práci v zahraničí je shrnutím jen toho nejpodstatnějšího. Pokud máte jakékoli pochybnosti, neváhejte zasurfovat na internetu. To, co hledáte, jistě brzy najdete. Mně nezbývá, než vám popřát hodně štěstí a spousty pozitivních zážitků.